Przejdź do treści

Niebezpieczna niedokrwistość – anemia vs płodność

anemia
pixabay.com

Anemia – kobiety w ciąży są na nią szczególnie narażone, dlatego warto lepiej poznać tę chorobę i sposoby jej leczenia. Czym jest anemia? Jakie mogą być jej objawy? 

Zapisz się do newslettera

Anemię nazywa się również niedokrwistością. Jest to stan, w którym liczba czerwonych krwinek lub zawartej w nich hemoglobiny spada do niebezpiecznie niskiego poziomu. Jak powszechnie wiadomo, hemoglobina odpowiada za transport tlenu, dlatego jej niedobór może skutkować niedotlenieniem organów. Przyczyną anemii może być nadmierna utrata krwi, która u kobiet często wiąże się z intensywnymi miesiączkami. Dlatego panie – zwłaszcza te w wieku rozrodczym i starsze – są w grupie podwyższonego ryzyka. Niestety ciąża również sprzyja niedokrwistości, ponieważ organizm matki musi nie tylko odżywić rozwijające się dziecko, ale także je dotlenić.

Typy anemii

Wyodrębniono wiele typów anemii. Niekiedy choroba jest dziedziczna albo rozwija się w następstwie innego schorzenia. Najczęściej do niedokrwistości prowadzi niedobór żelaza (Fe). Łatwo stąd wysnuć wniosek, że odpowiednio zbilansowana dieta pozwala uniknąć anemii, a przynajmniej jej najpowszechniej występującego rodzaju.

Co dokładnie należy jeść, aby usprawnić przepływ tlenu w organizmie? Zasadniczo wyróżnia się dwa typy żelaza: hemowe, występujące w żywności pochodzenia zwierzęcego, oraz niehemowe, zawarte w roślinach. Lepiej przyswajane jest żelazo hemowe, czyli obecne w mięsie. Wegetarianie powinni zatem spożywać jak najwięcej roślin o wysokiej zawartości żelaza: fasolę, soję, szpinak, brokuł itp. Co istotne, najlepiej spożywać je w połączeniu z produktami bogatymi w witaminę C, która ułatwia wchłanianie Fe.

Skutki niedokrwistości

Anemia negatywnie oddziałuje na cały organizm i potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Do jej objawów m.in. należą:

  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • sucha i blada skóra,
  • nieregularny rytm serca,
  • wahania nastroju.

Niedokrwistość może objawiać się też zaburzeniami owulacji oraz obniżeniem jakości komórek jajowych. Warto zatem ustalić, czy na trudności z zajściem w ciążę nie wpływa właśnie niedobór żelaza i czy nie ma potrzeby jego suplementacji. Co istotne, w skrajnych przypadkach anemia może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju zarodka lub poronienia.

Zobacz też: Dieta i in vitro – jak zwiększyć swoje szanse na powodzenie?

Nie tylko niedobór żelaza

Należy mieć też na uwadze, że – jak zostało już wspomniane – istnieje wiele potencjalnych przyczyn niedokrwistości. Innymi słowy, anemia może stanowić sygnał ostrzegawczy, że w organizmie rozwija się znacznie groźniejsza choroba, jak np. białaczka, nowotwór węzłów chłonnych, układu pokarmowego itp.

Niedokrwistość, zwłaszcza u kobiet w ciąży, bywa też następstwem niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12. Bez względu na przyczynę anemii, da się ją bez trudu wykryć przeprowadzając badania profilaktyczne. Leczenie niedokrwistości w większości przypadków również jest stosunkowo łatwe, co nie znaczy, że można ją bagatelizować.

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.

Ciąża po chemioterapii? Jak pokazują badania – płodność można zachować

ciąża po chemioterapii
Fot – Obraz Manuel Alejandro Leon z Pixabay

20 lat badań i 879 pacjentek dało obraz temu, jak skuteczne może być zachowanie płodności u pacjentek z rakiem piersi. Podczas 36. dorocznego spotkania ESHRE naukowcy przedstawili wyniki długoletnich badań dotyczących wykorzystania komórek jajowych i zarodków po leczeniu onkologicznym pacjentek.

Zapisz się do newslettera

Przeanalizowane dane pochodzą od kobiet leczonych z powodu nowotworów w latach 2000-2019. Wiadomo, że metody leczenia takie jak chemioterapia i radioterapia mają niekorzystny wpływ na płodność,  upośledzając czynność jajników.

Jak przeprowadzono badanie?

Średni wiek pacjentek wynosił 33 lata, a najczęściej rozpoznawanym rozpoznaniem był rak piersi (63% przypadków). Po konsultacji, 373 pacjentek zdecydowało się na zachowanie płodności jedną z trzech dostępnych metod: mrożenie jaj (53%); zamrażanie zarodka (41%); obie metody łącznie (5%); i kriokonserwacja tkanki jajnika (1%).

Do tej pory odsetek osób powracających w celu wykorzystania zamrożonych jaj i zarodków wyniósł 16% (61/373), a 44 z nich osiągnęło niezwykle wysoki wskaźnik urodzeń wynoszący 71% przy użyciu metody IVF.

Nadzieja dla chorych na raka piersi

„Wyniki pokazują, jak skuteczne może być zachowanie płodności w takich przypadkach” – mówiła dr Dalia Khalife ze szpitala  św. Tomasza w Londynie podczas prezentacji wyników badań. „Co szósta pacjentka przechowująca swoje gamety z sukcesem zaszła w ciążę” – jej słowa cytuje portal News Medical.

Dr Khalife wyjaśniła, że ​​najodpowiedniejsza metoda zachowania płodności jest ustalana indywidualnie. „Zamrażanie oocytów jest zwykle oferowane młodym kobietom (…) a dzięki ciągle ulepszanym technikom mrożenia wzrasta szansa na przyszłą ciążę” – mówi.

Na zakończenie konferencji dr Khafie wyraziła nadzieję, że wszystkie młode kobiety, u których zdiagnozowano raka i mają dobre rokowanie, zostaną skierowane na konsultację w sprawie zachowania płodności. Usługa zachowania płodności powinna być integralną częścią nowoczesnej ścieżki leczenia raka.

O wpływie chemioterapii na płodność oraz różnych metodach prezerwacji płodności przeczytasz TUTAJ.

Źródło: News Medical

Zobacz też: In vitro a rak – czy istnieje powiązanie?

Alina Windyga-Łapińska

Dziennikarka portalu In Vitro Online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego.

Przedwczesna menopauza – czym jest i kiedy pomoże in vitro?

przedwczesna menopauza
Fot. pixabay.com

Przedwczesna menopauza to nie wyrok, choć dla wielu kobiet bardzo trudna do zaakceptowania diagnoza. Czy przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników przekreśla szansę na posiadanie potomstwa i czy zapłodnienie in vitro może okazać się w tym przypadku pomocne?

Zapisz się do newslettera

Przedwczesna menopauza –  czym jest?

Przedwczesna menopauza, czyli zbyt wczesne wygaśnięcie czynności jajników (POF), nie jest powszechnym zjawiskiem. Przypadłość ta wykrywana jest u jednej na 100 kobiet przed 40. rokiem życia, z kolei u pań przed 30. rozpoznawana jest 10 razy rzadziej. W większości przypadków diagnozowana jest na etapie bezowocnych starań o dziecko.

Pamiętajmy, przekwitanie to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który najczęściej następuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

Przedwczesna menopauza – objawy

Stosunkowo często proces wykrywania przedwczesnej menopauzy rozpoczyna się od skrócenia cyklu miesiączkowego lub zaprzestania krwawienia. Rzadsze miesiączki, czy wręcz przeciwnie – częstsze, np. dwa razy w miesiącu, są sygnałem do niepokoju.

Kłopoty z zasypianiem, nadmierna potliwość, kołatanie serca, zmienne nastroje czy cykle bezowulacyjne to kolejne objawy przedwczesnego przekwitania. Jednak watro pamiętać, że u każdej kobiety klimakterium może objawiać się w inny sposób.

Jakie badania wykonać?

Odpowiedzi na zadane pytanie poszukują wszystkie kobiety, które zaobserwowały niepokojące sygnały. Jednym z pierwszych kroków w diagnostyce jest wykonanie USG przezpochwowego, w trakcie którego ginekolog może policzyć widoczne pęcherzyki antralne w jajnikach.

Aby postawić właściwą diagnozę niezbędne jest również wykonanie badania stężenia hormonów. Diagnozę potwierdzi:

  • Niski poziom estradiolu,
  • AMH (hormon anty-Mullerowski) < 0,5 ng/ml,
  • stężenie FSH > 25 IU/l – stwierdzone przynajmniej dwukrotnie w odstępie 4-6 tygodni.

Przedwczesna menopauza  a dziecko

Przedwczesne przekwitanie najtrudniej zaakceptować kobietom starającym się o potomstwo. Diagnoza to jednak nie wyrok. Choć leczenie jest trudne, nie jest niemożliwe. U wielu pacjentek lekarze stosują indukowanie owulacji przy zastosowaniu wysokich dawek immunoglobulin, kortykosterydów, czy suplementacji melatoniny. Ponadto praktykuje się również suplementację DHEA. W przypadku, gdy POF wykryto stosunkowo wcześnie, istnieje możliwość pobrania komórek jajowych i przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Jeśli pacjentka nie jest jeszcze gotowa na zajście w ciążę, może zdecydować się na zamrożenie komórek jajowych, które właściwie przechowywane mogą zostać wykorzystane nawet za kilka lat.

Zobacz też: Wiek mężczyzny i in vitro – kiedy spada skuteczność IVF?

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.