Przejdź do treści

Nieudane IVF – co robić? 

In vitro nie powiodło się? Zastanawiasz się dlaczego IFV się nieudało i przede wszystkim co dalej robić? Zobacz, jakie powinnaś podjąć kroki

Zapisz się do newslettera

Choć wiadomość o braku ciąży jest obciążeniem emocjonalnym, dane uzyskane podczas analizy nieudanego in vitro mogą mieć istotne znaczenie dla dalszego postępowania, ponieważ pozwalają zmodyfikować leczenie i zwiększyć szanse na uzyskanie ciąży w kolejnej próbie.

Krok pierwszy: Zbierz całą dokumentację leczenia

Zbierz wszystkie dotychczasowe wyniki badań laboratoryjnych (na każdym etapie leczenia – kwalifikacja, diagnostyka podczas programu IVF i po jego zakończeniu), epikryza embriologiczna (podsumowanie procedur i obserwacji z laboratorium IVF), wypisy po zabiegach, wypisy szpitalne, historia leczenia oraz wywiad medyczny to nieocenione źródło ważnych informacji. Najlepiej zwrócić się z taka prośbą o przygotowanie dokumentacji z wyprzedzeniem.

POLECAMY: Ile kosztują badania przed in vitro?

Krok drugi: Dostarcz dokumentację lekarzowi

Dobrze byłoby, gdyby lekarz miał możliwość zapoznania się z możliwie kompletną dokumentacją pacjentów przed bezpośrednią wizytą. Może wówczas lepiej przygotować się do konsultacji i przekazać parze bardziej szczegółowe rozpoznanie.

Krok trzeci: Zapytaj o analizę niepowodzeń podczas konsultacji lekarskiej

Podczas spotkania ze specjalistą omówione będą czynniki, które mogły mieć wpływ na brak powodzenia podczas wcześniejszego leczenia i zlecona zostanie ewentualna dodatkowa diagnostyka. Być może już na tym etapie lekarz będzie mógł zaproponować konkretne działania, jakie można podjąć w przyszłości, by zwiększyć szanse na uzyskanie ciąży.

Diagnozując przyczyny niepowodzeń zapłodnienia pozaustrojowego kliniki zwracają szczególną uwagę na:

  • Analizę poprzednich programów zapłodnienia pozaustrojowego oraz wykonanych podczas nich procedur medycznych
  • Dokładną diagnostykę hormonalną obojga partnerów
  • Ocenę cech anatomicznych macicy
  • Ocenę ewentualnych dysfunkcji endometrium
  • Analizę wpływu czynników immunologicznych
  • Diagnostykę w kierunku zaburzeń genetycznych – zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny
  • Wsparcie emocjonalne pacjentów
  • Analizę rzadkich przyczyn – wrodzone i nabyte zaburzenia układu krzepnięcia, stany zapalne.

Krok czwarty: Poczekaj na konsylium lekarskie

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji, sytuację pacjentów analizuje zespół lekarski, uwzględniając w szczególności: przyczyny niepowodzenia oraz ścieżki postępowania diagnostycznego i medycznego.

Krok piąty: Wysłuchaj, jaki lekarz przewidział dla was dalszy plan działania

Omówienie kolejnych kroków, propozycji modyfikacji terapii i rokowań przy kolejnej próbie IFV powinno odbyć się na kolejnej konsultacji u specjalisty, po konsylium.

Źródło: www.klinikainvicta.pl

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Ciąża mnoga po transferze pojedynczego zarodka

Ciąża bliźniacza po transferze pojedynczego zarodka
Przy in vitro zalecay jest SET, czyli pojedynczy transfer zarodka – fot. Pixabay

Pojedynczy transfer zarodka to rekomendowana praktyka w programach zapłodnienia pozaustrojowego, mająca na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia ciąży mnogiej. Okazuje się jednak, że podanie jednego zarodka wcale nie wyklucza powstania ciąży wielopłodowej. Dlaczego?

Zapisz się do newslettera

Badania w tym kierunku przeprowadził zespół naukowców pod kierunkiem dr Keiji Kuroda z Sugiyama Clinic Shinjuku i Juntendo University Faculty of Medicine w Japonii.

Według badań Japończyków prawdopodobieństwo uzyskania ciąży mnogiej po transferze pojedynczego zarodka (tzw. SET) wynosi 1,6 proc., z czego w 1,36 proc. przypadków ciąża ta występuje w wyniku podziału zygoty.

Powodem podziału może być wydłużenie w warunkach laboratoryjnych hodowli zarodkowej do stadium blastocysty i stosowanie procedury nacięcia osłonki przejrzystej zarodka bezpośrednio przed transferem.

Naukowcy zauważyli również, że zwiększona częstotliwość ciąż mnogich wiąże się z kriotransferem.

Zobacz też: Czy dzięki in vitro można zajść w ciążę z bliźniakami obu płci?

Ciąża mnoga po transferze pojedynczego zarodka

Zygota, czyli inaczej zapłodniona komórka jajowa, zawiera wszystkie informacje genetyczne dostarczone od obojga rodziców. Zygota zaczyna się dzielić na wiele innych komórek zwanych blastomerami, które ostatecznie tworzą zarodek.

Czasem zygota może się podzielić (zazwyczaj na dwa, rzadziej na trzy i więcej części). Z tych komórek rozwiną się następnie zarodki, z których powstaną bliźnięta (lub trojaczki, czworaczki, itd.) jednojajowe.

W swoim badaniu japońscy naukowcy przestudiowali 937848 cykli SET przeprowadzonych w latach 2007-2014. Po transferze pojedynczego zarodka (świeżego lub mrożonego) odnotowano blisko 27700 ciąż.

W 4310 przypadkach były to ciąże bliźniacze (1,56 proc. ciąż) oraz 109 ciąż trojaczych (0,04 proc. ciąż). Częstotliwość wystąpienia podziału zygoty wynosiła zatem 1,36 proc. Eksperci odkryli też, że transfer mrożonego zarodka zwiększał szanse na uzyskanie ciąży wielopłodowej aż o 34 proc.

Wyniki badania ukazały się w 2018 roku na łamach magazynu „Human Reprduction”.

Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.eurekalert.org, nOvum

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.