Przejdź do treści

Nieudane IVF – co robić? 

In vitro nie powiodło się? Zastanawiasz się dlaczego IFV się nieudało i przede wszystkim co dalej robić? Zobacz, jakie powinnaś podjąć kroki

Zapisz się do newslettera

Choć wiadomość o braku ciąży jest obciążeniem emocjonalnym, dane uzyskane podczas analizy nieudanego in vitro mogą mieć istotne znaczenie dla dalszego postępowania, ponieważ pozwalają zmodyfikować leczenie i zwiększyć szanse na uzyskanie ciąży w kolejnej próbie.

Krok pierwszy: Zbierz całą dokumentację leczenia

Zbierz wszystkie dotychczasowe wyniki badań laboratoryjnych (na każdym etapie leczenia – kwalifikacja, diagnostyka podczas programu IVF i po jego zakończeniu), epikryza embriologiczna (podsumowanie procedur i obserwacji z laboratorium IVF), wypisy po zabiegach, wypisy szpitalne, historia leczenia oraz wywiad medyczny to nieocenione źródło ważnych informacji. Najlepiej zwrócić się z taka prośbą o przygotowanie dokumentacji z wyprzedzeniem.

POLECAMY: Ile kosztują badania przed in vitro?

Krok drugi: Dostarcz dokumentację lekarzowi

Dobrze byłoby, gdyby lekarz miał możliwość zapoznania się z możliwie kompletną dokumentacją pacjentów przed bezpośrednią wizytą. Może wówczas lepiej przygotować się do konsultacji i przekazać parze bardziej szczegółowe rozpoznanie.

Krok trzeci: Zapytaj o analizę niepowodzeń podczas konsultacji lekarskiej

Podczas spotkania ze specjalistą omówione będą czynniki, które mogły mieć wpływ na brak powodzenia podczas wcześniejszego leczenia i zlecona zostanie ewentualna dodatkowa diagnostyka. Być może już na tym etapie lekarz będzie mógł zaproponować konkretne działania, jakie można podjąć w przyszłości, by zwiększyć szanse na uzyskanie ciąży.

Diagnozując przyczyny niepowodzeń zapłodnienia pozaustrojowego kliniki zwracają szczególną uwagę na:

  • Analizę poprzednich programów zapłodnienia pozaustrojowego oraz wykonanych podczas nich procedur medycznych
  • Dokładną diagnostykę hormonalną obojga partnerów
  • Ocenę cech anatomicznych macicy
  • Ocenę ewentualnych dysfunkcji endometrium
  • Analizę wpływu czynników immunologicznych
  • Diagnostykę w kierunku zaburzeń genetycznych – zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny
  • Wsparcie emocjonalne pacjentów
  • Analizę rzadkich przyczyn – wrodzone i nabyte zaburzenia układu krzepnięcia, stany zapalne.

Krok czwarty: Poczekaj na konsylium lekarskie

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji, sytuację pacjentów analizuje zespół lekarski, uwzględniając w szczególności: przyczyny niepowodzenia oraz ścieżki postępowania diagnostycznego i medycznego.

Krok piąty: Wysłuchaj, jaki lekarz przewidział dla was dalszy plan działania

Omówienie kolejnych kroków, propozycji modyfikacji terapii i rokowań przy kolejnej próbie IFV powinno odbyć się na kolejnej konsultacji u specjalisty, po konsylium.

Źródło: www.klinikainvicta.pl

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.