Przejdź do treści

Objawy zagnieżdżenia się zarodka – wyjaśnia ekspert z Invicta

Fot. fotolia

Czy kobieta jest w stanie odczuć objawy implantacji zarodka po transferze? Czy na tak wczesnym etapie ciąży wzrost poziomu hormonu beta hCG jest na tyle duży, by kobiety odczuwały nudności związane z „przyjęciem” się zarodka? Odpowiada prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności Invicta. 

Zapisz się do newslettera

W wielu publikacjach pojawia się informacja, że u 25 proc. kobiet wynikiem zagnieżdżenia się zarodka jest krwawienie implementacyjne, często mylone z menstruacyjnym. Jakie inne objawy mogą wskazywać na implementację zarodka? Kiedy – na jakim etapie ciąży – będzie wiadomo, że zarodek się bezpiecznie „przyjął” i przyszła mama może odetchnąć z ulgą?

Odpowiedzi udziela prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Łukaszuka, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, kierownika Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.

Objawy zagnieżdżenia się zarodka po transferze

Do implantacji zarodka w macicy dochodzi w kilka dni po zapłodnieniu. – Jeśli para stara się o potomstwo w sposób naturalny, bardzo wczesna ciąża nie będzie w żaden sposób odczuwalna – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Łukaszuk, specjalist endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności Invicta. – Pierwsze objawy, inne niż brak miesiączki, mogą się pojawić dopiero po kilku tygodniach od zapłodnienia, najczęściej więc kobieta wcześniej dowie o swoim stanie wykonując test ciążowy lub badanie z krwi motywowana opóźnieniem spodziewanego krwawienia.

W przypadku leczenia niepłodności, objawy, które przez pacjentki często kojarzone są z tymi ciążowymi, takie jak uczucie zmęczenia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, obrzmienie, tkliwość i powiększenie piersi, wahania nastroju czy bóle podbrzusza najczęściej wynikać będą z przebiegu samej terapii i efektów działania podawanych hormonów (progesteronu). W mniejszym nasileniu część kobiet może je u siebie obserwować w normalnych cyklach.

Czytaj też: Etapy rozwoju zarodka podczas in vitro 

Choć rzeczywiście w źródłach – głównie popularnonaukowych – można spotkać informacje o tym, że po implantacji czasem pojawia się niewielkie krwawienie, trudno jest znaleźć jednoznaczne potwierdzenie tej tezy w doniesieniach naukowych – uważa prof. Łukaszuk. – Plamienia na różnych etapach cyklu mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Ich pojawienie może wynikać np. z zaburzeń hormonalnych, infekcji, podrażnień w wyniku stosunku seksualnego. Trudno jest w sposób rzetelny wiązać plamienie z momentem zagnieżdżenia zarodka. Jeśli już, musiałoby ono występować ok. 6-7 dni po owulacji, a więc na ogół na mniej więcej tydzień przed spodziewaną miesiączką.

Niestety, nie można wskazać objawów, po których kobieta mogłaby poznać, że doszło do implantacji – uważa ekspert z Invicta. – Optymalnie jest zweryfikować to, czy doszło do ciąży poprzez wykonanie odpowiednich badań, a potem pozostawać pod opieką lekarza w czasie jej rozwoju. Statystycznie największe ryzyko ew. utraty ciąży istnieje do 3 miesiąca. Po 12 tygodniu większość ciąż rozwija się dalej, prowadząc do narodzin dziecka.

POLECAMY: Jak obliczyć tydzień ciąży po transferze?

Aneta Grinberg - Iwańska

dziennikarka, redaktor