Przejdź do treści

Objawy zagnieżdżenia się zarodka – wyjaśnia ekspert z Invicta

Fot. fotolia

Czy kobieta jest w stanie odczuć objawy implantacji zarodka po transferze? Czy na tak wczesnym etapie ciąży wzrost poziomu hormonu beta hCG jest na tyle duży, by kobiety odczuwały nudności związane z „przyjęciem” się zarodka? Odpowiada prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności Invicta. 

Zapisz się do newslettera

W wielu publikacjach pojawia się informacja, że u 25 proc. kobiet wynikiem zagnieżdżenia się zarodka jest krwawienie implementacyjne, często mylone z menstruacyjnym. Jakie inne objawy mogą wskazywać na implementację zarodka? Kiedy – na jakim etapie ciąży – będzie wiadomo, że zarodek się bezpiecznie „przyjął” i przyszła mama może odetchnąć z ulgą?

Odpowiedzi udziela prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Łukaszuka, specjalisty endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, kierownika Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.

Objawy zagnieżdżenia się zarodka po transferze

Do implantacji zarodka w macicy dochodzi w kilka dni po zapłodnieniu. – Jeśli para stara się o potomstwo w sposób naturalny, bardzo wczesna ciąża nie będzie w żaden sposób odczuwalna – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Łukaszuk, specjalist endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności Invicta. – Pierwsze objawy, inne niż brak miesiączki, mogą się pojawić dopiero po kilku tygodniach od zapłodnienia, najczęściej więc kobieta wcześniej dowie o swoim stanie wykonując test ciążowy lub badanie z krwi motywowana opóźnieniem spodziewanego krwawienia.

W przypadku leczenia niepłodności, objawy, które przez pacjentki często kojarzone są z tymi ciążowymi, takie jak uczucie zmęczenia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, obrzmienie, tkliwość i powiększenie piersi, wahania nastroju czy bóle podbrzusza najczęściej wynikać będą z przebiegu samej terapii i efektów działania podawanych hormonów (progesteronu). W mniejszym nasileniu część kobiet może je u siebie obserwować w normalnych cyklach.

Czytaj też: Etapy rozwoju zarodka podczas in vitro 

Choć rzeczywiście w źródłach – głównie popularnonaukowych – można spotkać informacje o tym, że po implantacji czasem pojawia się niewielkie krwawienie, trudno jest znaleźć jednoznaczne potwierdzenie tej tezy w doniesieniach naukowych – uważa prof. Łukaszuk. – Plamienia na różnych etapach cyklu mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Ich pojawienie może wynikać np. z zaburzeń hormonalnych, infekcji, podrażnień w wyniku stosunku seksualnego. Trudno jest w sposób rzetelny wiązać plamienie z momentem zagnieżdżenia zarodka. Jeśli już, musiałoby ono występować ok. 6-7 dni po owulacji, a więc na ogół na mniej więcej tydzień przed spodziewaną miesiączką.

Niestety, nie można wskazać objawów, po których kobieta mogłaby poznać, że doszło do implantacji – uważa ekspert z Invicta. – Optymalnie jest zweryfikować to, czy doszło do ciąży poprzez wykonanie odpowiednich badań, a potem pozostawać pod opieką lekarza w czasie jej rozwoju. Statystycznie największe ryzyko ew. utraty ciąży istnieje do 3 miesiąca. Po 12 tygodniu większość ciąż rozwija się dalej, prowadząc do narodzin dziecka.

POLECAMY: Jak obliczyć tydzień ciąży po transferze?

Aneta Grinberg - Iwańska

dziennikarka, redaktorka prowadząca online

15 października: Dzień Dziecka Utraconego

Dzień Dziecka Utraconego
fot. Fotolia

W 2018 roku mija 30 lat, odkąd 15 października stał się dniem szczególnym dla osieroconych rodziców na całym świecie – dniem poświęconym pamięci o najmłodszych zmarłych. Skąd wzięła się data Dnia Dziecka Utraconego? Od 1 stycznia ciąża teoretycznie trwa właśnie do 15 października…

Zapisz się do newslettera

Robyn Bear poroniła aż 6 razy i sama przyznała, że nie otrzymała wsparcia ze strony otoczenia. Spotkała się z niezrozumieniem i osamotnieniem – postanowiła więc zawalczyć o potrzeby rodziców w podobnej sytuacji i zwrócić uwagę na ich problemy.

Tak, w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, ustanowiono Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. W Polsce święto to obchodzi się od 2004 roku pod nazwą Dzień Dziecka Utraconego.

Zobacz także: Chcę wiedzieć, dlaczego. Które badania po poronieniu warto wykonać?

Spotkania, modlitwy, msze – dla osieroconych rodziców i nie tylko

Obchodom Dnia Dziecka Utraconego przyświecają dwa główne cele – wsparcie osieroconych rodziców i edukacja społeczeństwa. Z roku na rok o tym szczególnym święcie jest więc coraz głośniej…

W wielu miastach odbywają się zarówno msze, nabożeństwa i symboliczne pogrzeby, jak i specjalne spotkania, wykłady i akcje informacyjne.

Rodzice dzieci utraconych zbierają się też w internecie, tworząc wirtualne wydarzenia. Dzięki temu mogą podzielić się swoimi problemami z osobami o podobnych doświadczeniach, stworzyć specyficzną wspólnotę i uzyskać wsparcie, a także pokazać innym, z czym tak naprawdę borykają się na co dzień.

Zobacz także: Poronienie po in vitro. Zobacz, jakie prawa ci przysługują

Dzień Dziecka Utraconego – dobry moment, aby zwrócić uwagę na prawa rodziców po poronieniu

Gdy dojdzie do poronienia lub martwego urodzenia, rodzicom przysługują określone prawa – i to bez względu na moment straty. Niestety wciąż nie wszyscy o nich wiedzą.

Tymczasem w takiej sytuacji rodzice mają przede wszystkim prawo do pochowania swojego dziecka (w kościele katolickim z pełnym obrządkiem pogrzebowym).

Jeśli płeć dziecka zostanie określona, mogą ponadto zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) i odebrać zasiłek pogrzebowy (4000 złotych). Kobieta może również skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego (56 dni).

A co z określeniem płci? Przy stracie po ok. 16. tygodniu ciąży najczęściej określa ją lekarz w szpitalu. Przy młodszej ciąży potrzebne mogą być genetyczne badania płci, które pozwalają ustalić ją bez względu na moment straty.

Autor: www.testDNA.pl

test DNA

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.