Przejdź do treści

Oosight – czym jest ten nowoczesny system oceny jakości komórek jajowych?

Oosight – czym jest ten nowoczesny system oceny jakości komórek jajowych?
pic. 123rf

Oosight jest nowatorską metodą oceny dojrzałości komórki jajowej, stosowaną w procedurze in vitro. System uwidacznia struktury oocytu, które nie są widoczne pod zwykłym mikroskopem. Pozwala to embriologom jeszcze precyzyjniej wybrać najlepsze komórki jajowe do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. W jaki sposób jest to możliwe?

Zapisz się do newslettera

Jakość komórek jajowych ma istotny wpływ na żywotność zarodka, dalszy rozwój płodu i przebieg ciąży. Jest ważna zarówno podczas starań naturalnych, jak i w leczeniu niepłodności metodami wspomaganego rozrodu. Wśród oocytów pozyskanych po stymulacji hormonalnej mogą znajdować się zarówno te prawidłowe, jak i nieprawidłowe. Dlatego niezwykle ważne jest ich prawidłowe rozróżnienie.

Metody oceny jakości oocytów

Tradycyjną metodą oceny jakości oocytów jest ocena morfologiczna, czyli ocena ich budowy. Metody oceny morfologicznej jakości oocytu opierają się na systemach punktacji i klasyfikacji komórek jajowych oraz otaczających je komórek wzgórka jajonośnego. Na podstawie oceny morfologicznej często nie można przewidzieć do końca zdolności do zapłodnienia i kompetencji rozwojowych komórek jajowych.

Zobacz też: 5 kluczowych pytań, które musisz zadać w klinice o adopcje komórki jajowej

„Standardowa selekcja oocytów oparta jest na ocenie morfologicznej, czyli na przyjrzeniu się ich budowie pod mikroskopem. Embriolog ocenia komórkę jajową na podstawie wyglądu cytoplazmy, osłonki przejrzystej, ciałka kierunkowego oraz otaczających ją komórek wzgórka jajonośnego. Oparty na mikroskopii polaryzacyjnej system Oosight pozwala zobaczyć jeszcze więcej, zajrzeć w głąb oocytu bez uszkadzania go” – wyjaśnia dr Ricardo Faundez, dyrektor embriologii klinik leczenia niepłodności InviMed.

System mikroskopii polaryzacyjnej Oosight

Mikroskopia polaryzacyjna, na której oparty jest system Oosight, pozwala na wizualizację innych struktur komórkowych na podstawie zjawiska podwójnego załamania światła przez te struktury. Dzięki temu możemy obserwować struktury komórkowe niewidoczne pod zwykłymi mikroskopami optycznymi. Umożliwia obrazowanie wielowarstwowej struktury osłonki przejrzystej oocytów i wrzeciona podziałowego. Stopień dwójłomności tych struktur jest istotnie skorelowany z potencjałem rozwojowym i żywotnością zarodka. Pomaga to określić, który oocyt jest najlepiej przygotowany do zapłodnienia.

Zobacz też: Czym jest superowulacja?

Wskazania

W wielu przypadkach przyjrzenie się oocytom pod mikroskopem z systemem Oosight może mieć realny wpływ na sukces in vitro.

System Oosight jest zalecany szczególnie w przypadku par zakwalifikowanych do procedur ICSI/IMSI oraz przy selekcji oocytów do procedury witryfikacji.

Źródła: invimed.pl / chcemybycrodzicami.pl / E-raport „Wszystko o rezerwie jajnikowej”

Alina Windyga-Łapińska

Dziennikarka portalu In Vitro Online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Copywriterka medyczna.