Przejdź do treści

Opalanie po transferze zarodka – czy jest bezpieczne?

Wszystko wskazuje na to, że lato do nas wróciło i zamierza przeciągnąć się na wrzesień. Wiele z nas chce się nacieszyć słońcem i naładować witaminą D, żeby starczyło nam jej na ciemne miesiące zimy. 

Zapisz się do newslettera

Dobrze jest pamiętać o tym, że leczenie niepłodności metodą in vitro może być przeciwwskazaniem do zażywania słonecznych kąpieli. Szczególnie uważać należy bezpośrednio po transferze zarodka.

Zobacz też: Po transferze: co wolno, czego nie? [FILM]

Opalanie po transferze zarodka

W zaleceniach klinik leczenia niepłodności znajdziemy informację, że po transferze zarodka należy zrezygnować z solarium i unikać słońca. Dlaczego?

  • promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego, który jest bardzo ważny dla zdrowia kobiety i rozwijającego się płodu.
  • temperatura kobiety w ciąży jest podwyższona, ze względu na zmiany hormonalne i ogólne obciążenie organizmu. Szybciej się męczy, rozszerzające się pod wpływem ciepła naczynia krwionośne mogą powodować opuchliznę.
  •  zwiększona wrażliwość skóry kobiety w ciąży może prowadzić do powstawania przebarwień i pajączków.
  • pod wpływem nadmiernego przegrzania organizmu może dojść do niebezpiecznego krwawienia, które może zakończyć się poronieniem zarodka.
  • przebywanie w wysokich temperaturach w początkowej fazie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej na dalszym etapie ciąży – pokazują badania(link).

Słońce i wysoka temperatura może powodować nadmierne przeciążenie organizmu ciężarnej. Ta zasada stosuje się do wszystkich kobiet we wczesnej ciąży, jednak szczególnie uważać powinny Panie, które z różnych powodów miały problem z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem. W takich sytuacjach ryzyko jest większe, przegrzanie organizmu może powodować poważniejsze konsekwencje.

Zobacz też: Najlepszy moment na transfer

Czego można się spodziewać po transferze?

Po transferze ciało kobiety może zachowywać się w niepokojący sposób. Po transferze mogą pojawić się bóle w podbrzuszu, po 6-10 dniach od transferu może wystąpić plamienie lub lekkie krwawienie. Objawy te nie muszą oznaczać niepowodzenia procedury. Często są pierwszym symptomem ciąży.

Dopiero wystąpienie obfitego krwawienia zwiastuje niepowodzenie. Żeby mieć pewność, wykonaj badanie poziomu  βHCG.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.