Przejdź do treści

Pierwsza wizyta u androloga – czego możesz się spodziewać?

Pierwsza wizyta u androloga - czego możesz się spodziewać?
fot.Unsplash

O co powinien dbać mężczyzna starający się o dziecko? Jakie badania trzeba zrobić, by zdiagnozować męską niepłodność? Kiedy mężczyzna powinien się zgłosić do androloga? Doktor Piotr Dzigowski, androlog z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed w Warszawie odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania mężczyzn.

Zapisz się do newslettera

Czym zajmuje się andrologia?

Andrologia zajmuje się męskim układem rozrodczym. To dość młoda dziedzina medycyny, która dynamicznie się rozwija i oferuje coraz dokładniejsze metody diagnostyczne i skuteczniejszą terapię.

Jakie objawy powinny skłonić mężczyznę do udania się do androloga?

Alarmującym objawem jest z całą pewnością ból w okolicy jąder i prącia. Czasem może być tak, że mężczyzna odczuwa bliżej niesprecyzowany dyskomfort. Jeśli nie jest on spowodowany zbyt ciasną bielizną lub spodniami, jest to wystarczający sygnał, żeby udać się do androloga.

Należy się skonsultować z andrologiem również wtedy, gdy mimo starań nie udaje się począć dziecka. Również takie objawy jak spadek libido, senność, spadek siły mięśniowej, wzrost masy ciała, zaburzenia snu i koncentracji nie powinny być bagatelizowane. Mogą one świadczyć o andropauzie.

Czy androlog może wyleczyć zbyt niskie libido?

Jeśli ma ono podłoże somatyczne – tak. Podłoże fizyczne może mieć zarówno obniżone libido, jak i zaburzenia erekcji oraz przedwczesny lub opóźniony wytrysk.

Częstą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Może się okazać, że podłoże tych dolegliwości jest psychosomatyczne, jednak pierwszym krokiem powinno być wykluczenie przyczyn fizycznych, a to jest zadanie androloga.

Dopiero później, jeśli z andrologicznego, czy urologicznego punktu widzenia jest wszystko w porządku, powinno się skonsultować z seksuologiem.

Zobacz też: Jak wygląda badanie nasienia?

Od wielu lat pojawiają się kampanie o samodzielnym badaniu piersi społeczne skierowane do kobiet. Czy mężczyźni też powinni samodzielnie się badać?

Tak. To element dbania o zdrowie. Samobadania umożliwia wczesne wykrycie wielu chorób, nie tylko nowotworów. W przypadku mężczyzn badanie powinno objąć mosznę, prącie i – tak jak u kobiet – okolicę sutków i pierś. Wszystkie nieprawidłowości, takie jak zgrubienia, wgłębienia, zmiany struktury są znakiem, że należy się udać do androloga. Warto również obserwować spermę. Jej nieprawidłowy wygląd, czy konsystencja powinny być sygnałem ostrzegawczym. Co do zasady, sperma powinna być płynna, nieco lepka, bez grudek, mlecznobiała i lekko opalizująca.

Powodem wizyty u androloga mogą być problemy z poczęciem dziecka. Czego może się spodziewać mężczyzna podczas takiej wizyty? Czy trzeba się do niej jakoś przygotować?

Wizytę u androloga rozpoczyna wywiad, później następuje badanie fizykalne. Obie te części nie wymagają specjalnego przygotowania, wystarczy zadbanie o higienę osobistą. Jeśli chodzi o wizytę w klinice leczenia niepłodności, warto przyjść na nie z partnerką i zabrać wyniki badań jakości nasieniasperminogramu czy spermiogramu.

Dokładny wywiad lekarski i wynik badania dają już pewien obraz sytuacji. Uzupełnia to badanie fizykalne prącia, jąder, najądrzy i klatki piersiowej. W niektórych sytuacjach konieczne bywa badanie prostaty przez odbyt.

Mimo, że mężczyźni rzadko głośno się do tego przyznają, niektórzy z nich boją się badania miejsc intymnych.

Cóż… Odwagi Panowie, nie ma się czego bać. Panie chodzą do ginekologa i się nie boją, panowie nie muszą bać się androloga. Bez badania się nie obędzie.

W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby mężczyzn z wrodzonymi i nabytymi wadami układu moczowo- płciowego, takimi jak stulejka, spodziectwo, niezstąpione jądra czy żylaki powrózka nasiennego. Są to okoliczności, które mają bezpośredni wpływ na męską płodność.

Zobacz też: Czy plemnikom grozi wyginięcie? Co możemy zrobić dla jakości nasienia

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna w pierwszej kolejności, kiedy wraz z partnerką już od roku bezskutecznie starają się o dziecko?

Nie lubię rozważania kwestii pierwszeństwa, każdy pacjent jest inny. Ważne jest to, żeby oboje partnerów starających się o dziecko się badało i leczyło.

W momencie, w którym kobieta idzie do ginekologa skonsultować problemy z zajściem w ciążę, mężczyzna powinien iść na konsultację do androloga. Przed wizytą mężczyzna może wykonać badania nasienia.

Jeśli wyniki badania nasienia są prawidłowe, czy wizyta u androloga jest potrzebna, czy jest to sygnał, że problem leży po stronie kobiety?

Jeśli badanie jakości nasienia zostało wykonane z “ciekawości” i wyniki mieszczą się w normie określonej przez WHO, nie trzeba iść do androloga. Jednak zwykle takie badania wykonuje się z jakiegoś powodu, na przykład przedłużających się starań o dziecko. Wtedy konsultacja z andrologiem jest konieczna, trzeba wykluczyć inne możliwe przyczyny niepłodności po stronie męskiej.

Zobacz też: Ile wiesz na temat badań nasienia? Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę!

Jeśli wyniki badania nasienia są poza normami WHO, czy należy spodziewać się niepłodności?

Z definicji niepłodność to stan, w którym kobiecie i mężczyźnie nie udaje się uzyskać ciąży po dłuższych niż jeden rok staraniach, z częstotliwością współżycia bez antykoncepcji 3-4 razy w tygodniu. Prawidłowe wyniki badań jakości nasienia niestety nie wykluczają niepłodności.

Co jest najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności?

Najczęstszą przyczyną są żylaki powrózka nasiennego, hypogonadyzm, niezstąpione jądra, infekcje, zaburzenia erekcji i ejakulacji, choroby ogólnoustrojowe, przeciwciała przeciwplemnikowe, nowotwory jąder, niedrożność nasieniowodów.

Często zdarza się też niepłodność idiopatyczna, czyli taka której przyczyna nie została znaleziona. Występuje u około 1/3 mężczyzn, którzy mają problem z poczęciem dziecka.

O co pyta androlog podczas pierwszej wizyty?

O tryb życia, pracę, sport lub jego brak, dietę, używki, leki, stres. Ze strony pacjenta potrzebna jest szczerość. Przydatna może być wiedza o problemach z płodnością w rodzinie i historia medyczna pacjenta. Im więcej informacji, tym łatwiej mężczyźnie pomóc.

Na co mężczyzna starający się o dziecko powinien zwracać uwagę? Czego unikać?

Przyczyną problemów z płodnością bywa brak ruchu, siedzący tryb życia. Ale też w drugą stronę – nadmierny wysiłek fizyczny również nie jest wskazany.

Szkodliwe jest zbyt częste korzystanie z gorących kąpieli, saun, jacuzzi, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, e-papierosów, marihuany, stosowanie dopalaczy i narkotyków, nieprawidłowa dieta.

Zobacz też: Dieta dla faceta, czyli jak jeść, by zwiększyć szanse na ojcostwo

Jakie inne badania poza badaniem nasienia może zalecić androlog?

U pacjentów, którzy mają zaburzoną jakość nasienia konieczne bywa wykonanie badań, które pomogą określić ich przyczynę, na przykład testy hormonalne, testy bakteriologiczne, badania obrazowe (USG, MRI) i genetyczne.

Kiedy wykonuje się badania genetyczne i jakie to badania?

Badania genetyczne, takie jak kariotyp, mutacje CFTR i delecje Y-AZF, zaleca się mężczyznom, u których w nasieniu stwierdza się mniej niż 1 milion plemników w 1 ml nasienia. Wszystkie wspomniane badania wykonuje się z krwi.

Czy wymienianie się wynikami badań na forum internetowym ma sens?

Może ma, o ile tymi pacjentami są androlodzy. Porównywanie badania nasienia czy bardziej szczegółowych badań zleconych przez androloga z badaniami innych osób na niewiele się zda bez interpretacji tychże wyników przez lekarza. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Marny wynik dla jednego, może być dobrym dla kogoś innego. Właśnie po to robimy szczegółowy wywiad i dokładną diagnostykę, by móc zaproponować najlepszą terapię w tym konkretnym przypadku.

Ekspert

Lek. med. Piotr Dzigowski

Specjalista urolog, ekspert kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Planujesz ciążę? Sprawdź, jaki kwas foliowy powinnaś przyjmować

Jaki kwas foliowy przyjmować?
Kwas foliowy jest potrzeby nienarodzonemu dziecku do rozwoju od pierwszych godzin życia płodowego – fot. choreograph /123rf.com

Kwas foliowy (witamina B9) to jedna z najważniejszych witamin dla kobiet w ciąży oraz tych starających się o dziecko. Suplementacja diety witaminą B9 powinna rozpocząć się co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciąża. Zobacz, dlaczego tak ważny jest kwas foliowy przed ciążą.

Zapisz się do newslettera

Kwas foliowy to witamina, która ma bardzo duży wpływ na rozwój płodu. Jest ona potrzebna nienarodzonemu dziecku już w pierwszych dniach i tygodniach życia płodowego.

Niedobory kwasu foliowego u przyszłej mamy mogą prowadzić do wad wrodzonych dziecka, takich jak rozszczep kręgosłupa lub bezmózgowie. Lekarze podkreślają, że aby ilość witaminy w kobiecym organizmie była właściwa i płód mógł czerpać z jej pokładów, to konieczne jest rozpoczęcie suplementacji diety kwasem foliowym przed ciążą.

Zobacz też: Kwas foliowy w ciąży. Dlaczego jest tak ważny dla rozwoju płodu i zdrowia matki?

Kwas foliowy przed ciążą – kiedy rozpocząć suplementację diety?

Z racji tego, że kwas foliowy jest potrzeby nienarodzonemu dziecku do rozwoju od pierwszych godzin życia płodowego, jego zażywanie należy rozpocząć jak najwcześniej.

Jeśli starasz się o dziecko, suplementację rozpocznij już na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Kwas foliowy przed ciążą powinno się zażywać w dawce 0,4 mg na dobę. Taka ilość gwarantuje, że dziecko od pierwszych dni będzie mogło rozwijać się prawidłowo.

Zobacz też: Mutacja MTHFR – jakie ma znaczenie w ciąży?

Jaki kwas foliowy przyjmować?

Wskazuje się, że dieta pokrywa jedynie 50% zapotrzebowania na kwas foliowy przed ciążą. Oznacza to, że zawsze potrzebna jest suplementacja tabletkami lub kapsułkami z witaminą B9.

Naturalnie witamina występuje m.in. w zielonych warzywa, pomarańczach, bananach, jajach, chlebie razowym i otrębach pszennych. Produkty te najlepiej jeść na surowo, bowiem obróbka termiczna niszczy delikatny kwas foliowy. Dobrze jest też łączyć je z produktami bogatymi w witaminy B6, B12, B10, H i C – polepszy to wchłanianie się kwasu foliowego.

Przyszłe mamy powinny również wiedzieć, że na przyswajane kwasu foliowego wpływa polimorfizm genu MTHFR, a u jego posiadaczek bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym. Badanie genu MTHFRoraz poziomu kwasu foliowego, witaminy B12 i homocysteiny pomoże lekarzowi dobrać odpowiednią dawkę i formę kwasu foliowego.

Autor: Dagmara Sagan, www.testDNA.pl

test DNA

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Nowe narzędzie diagnozowania niepłodności – wkładka domaciczna zbiera informacje o funkcjonowaniu macicy

Diagnostyczna wkładka domaciczna
fot. Pixabay

Brytyjscy naukowcy stworzyli wkładkę domaciczną wielkości 1-złotówki, która ułatwi diagnozowanie problemów z płodnością. Wkładka ma szansę zrewolucjonizować diagnostykę niepłodności.

Zapisz się do newslettera

Zobacz też: Techniki wspomagania rozrodu na świecie – jak wygląda Polska na tle innych państw?

“Wkładka diagnostyczna”

Specjaliści od leczenia niepłodności z Uniwersytetu w Southhampton stworzyli niewielki implant, którego zadaniem jest  monitorowanie poziomu tlenu, pH i temperatury wewnątrz macicy.

Obecnie chcą wykorzystać urządzenie, by ustalić różnice w “zachowaniu” macicy u kobiet, które nie mają problemu z zajściem w ciążę i tych, które mają problemy z płodnością.

“W tej chwili testy płodności zajmują dużo czasu i wiele par musi długo czekać na diagnozę. Chcemy rozwinąć naszą wiedzę na temat przyczyn niepłodności, wyznaczyć prawidłowe parametry funkcjonowania macicy i sprawić, by ich ocena była tak prosta, jak analiza próbki krwi” – mówił profesor Ying Cheong, specjalista w zakresie medycyny reprodukcyjnej, kierownik zespołu badawczego.

Nowa wkładka jest zakładana w taki sam sposób jak wkładka antykoncepcyjna, w założeniu miałaby robić pomiary w macicy przez około tydzień.

Zobacz też: Metoda TESE – biopsja jądra. Czym jest i kiedy się ją wykonuje?

Rejestracja informacji o macicy

Wkładka działa bezprzewodowo, pacjentka przyczepia sobie do bielizny malutki czip, który zapisuje dane. Po zakończeniu etapu rejestracji danych, lekarze usuwają wkładkę i analizują informacje.

“Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, jak wiele korzyści nasza wkładka może przynieść pacjentom. Nie tylko ułatwi diagnozowanie problemów z płodnością, ale także zredukuje stres i frustracje par leczących się z powodu niepłodności. Wkładka ma ogromny potencjał, by być w przyszłości wykorzystaną również w terapii niepłodnych par”.

Badanie kliniczne z udziałem niepłodnych kobiet

Pacjentki do badania profesora Cheong’a są rekrutowane wśród pacjentek klinik leczenia niepłodności oraz tych, które doświadczyły kiedykolwiek w swoim życiu poronienia. Naukowcy badali skuteczność wkładki, to, czy jest wygodna i bezpieczna dla pacjentek. Zdaniem profesora, jeśli uda się osiągnąć zadowalający efekt i wprowadzić wkładkę do powszechnego użycia, będzie to przełom w opiece zdrowotnej dla niepłodnych kobiet.

Źródło:  The Independent

Zobacz też: IUI a może ICSI? Poznaj różne metody leczenia niepłodności i zobacz, czym się różnią

 

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.

Potencjał oksydacyjno-redukcyjny nasienia – co to jest i jak go zbadać?

Potencjał oksydacyjno-redukcyjny nasienia - co to jest i jak go zbadać?
fot.Pixabay

Jedną z przyczyn zaburzeń płodności u mężczyzn jest stres oksydacyjny. Powoduje obniżenie jakości nasienia, również poprzez podwyższenie fragmentacji DNA plemników. Stres oksydacyjny można zdiagnozować w badaniu ROS, coraz częściej pojawia się ono w ofertach diagnostycznych polskich klinik leczenia niepłodności.

Zapisz się do newslettera

Zobacz też: Jak wygląda badanie nasienia?

Co to jest stres oksydacyjny i jakie są jego przyczyny?

ROS to reaktywne formy tlenu, nazywane też wolnymi rodnikami, które stanowią produkt uboczny przemian metabolicznych.

Przez stres oksydacyjny rozumie się zachwianie równowagi pomiędzy reaktywnymi formami tlenu (ROS), które są utleniaczami, a zdolnością organizmu do detoksykacji i regeneracji.

Zaburzone usuwanie z organizmu produktów przemian metabolicznych może mieć toksyczny efekt.  W kontekście męskiej płodności toksyczność może powodować obniżenie liczby plemników, ograniczenie ich ruchliwości oraz obniżenie jakości ich materiału genetycznego (większa fragmentacja DNA).

Zobacz też: Czy plemnikom grozi wyginięcie? Co możemy zrobić dla jakości nasienia

Możliwe przyczyny stresu oksydacyjnego:

  • Stany zapalne
  • Zaburzenia produkcji nasienia
  • Nadużywanie alkoholu
  • Palenie papierosów
  • Używanie narkotyków i dopalaczy
  • Nieprawidłowa dieta

Stres oksydacyny może też wiązać się z wpływem czynników środowiskowych, przebytymi infekcjami lub operacjami.

Zobacz też: Jak działają banki nasienia? Zobacz, kto może zostać dawcą

Co to jest badanie ROS?

Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego w nasieniu to badanie liczby plemników w nasieniu, badanie fragmentacji DNA plemników, wyliczenie znormalizowanego ORP (potencjału oksydo-redukcyjny w nasieniu) oraz skorygowanego potencjału oksydacyjno -redukcyjnego.

Jeśli stwierdzony zostanie wysoki stres oksydacyno-redukcyjny, ustalana jest jego przyczyna i wdrażane jest leczenie.

Źródło: Klinika leczenia niepłodności Invicta 

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Co to są fitoestrogeny i jak działają na organizm?

co to są fitoestrogeny
Fitoestrogeny niezwykle korzystnie wpływają na regularność cykli miesięcznych – fot. Pixabay

Fitohormony to niejednorodna grupa organicznych związków chemicznych produkowanych przez rośliny, które odpowiadają za regulację procesów wzrostowych roślin, dojrzewanie owoców czy kiełkowanie nasion. Już wiele lat temu zauważono podobieństwo strukturalne pomiędzy niektórymi z fitohormonów a kobiecymi hormonami płciowymi – estrogenami. Związki pochodzenia roślinnego, wywierające podobne do estrogenów działanie na kobiecy organizm nazywa się fitoestrogenami.

Zapisz się do newslettera

Wśród fitoestrogenów wyróżnia się trzy główne grupy: izoflawony, kumestany i lignany.

Co to są fitoestrogeny i jak działają na organizm?

Estrogeny są hormonami niezbędnymi dla prawidłowego przebiegu wielu kluczowych, dla kobiecego organizmu, procesów. Regulują one cykl miesiączkowy poprzez stymulację rozrostu endometrium w pierwszej fazie cyklu, wpływają na gospodarkę wapniową zapobiegając osteoporozie, a także zwiększają poziom dobrego cholesterolu i obniżają poziom złego.

To tylko niektóre z licznych funkcji pełnionych przez estrogeny. Spadek ich stężenia w organizmie na skutek pewnych chorób czy fizjologicznych procesów (takich jak menopauza) często prowadzi do wystąpienia uciążliwych lub nawet niebezpiecznych dla zdrowia objawów.

Fitoestrogeny, ze względu na pewne podobieństwo strukturalne do ludzkich steroidowych hormonów płciowych, mogą łączyć się z receptorami estrogenowymi co wywołuje odpowiedź organizmu podobną do tej, jaka występuje na skutek stymulacji estrogenowej.

Zobacz też: Estrogeny – hormony kobiecości

Kto powinien zadbać o odpowiedni poziom fitoestrogenów w diecie?

Podobieństwo działań estrogenów i fitoestrogenów sprawia, że w wielu przypadkach substancje pochodzenia roślinnego z powodzeniem stosowane mogą być w przypadku łagodnych i średnio ciężkich objawów menopauzy.

Wygasanie funkcji jajników bardzo często wiąże się z występowaniem uciążliwych objawów takich jak uderzenia gorąca, zaburzenia koncentracji, nieregularne miesiączki, rozdrażnienie, trudności w zaśnięciu czy silne zmęczenie. Fitoestrogeny stanowią w tym przypadku dobrą alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej, gdyż wiążą się z mniejszym ryzykiem działań niepożądanych, należy jednak pamiętać, że ich działanie jest słabsze dlatego, nie zawsze są one wystarczające.

Działanie hormonów roślinnych na organizm człowieka nie ogranicza się jedynie do niwelowania objawów menopauzy. Fitoestrogeny niezwykle korzystnie wpływają na regularność cykli miesięcznych, obniżają poziom złego cholesterolu, chronią przed osteoporozą, regulują gospodarkę cukrową, nadają skórze młodzieńczy wygląd i zmniejszają wahania nastrojów związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Coraz częściej mówi się także o ich protekcyjnym wpływie na wystąpienie nowotworów piersi, jajników, macicy i prostaty.

Fitoestrogeny nie mogą być jednak przyjmowane w nadmiernych ilościach, gdyż jak wszystko inne, ich przedawkowanie może prowadzić do wystąpienia niepożądanych objawów. Uważa się, że u mężczyzn ich nadmiar, może prowadzić do przemijających zaburzeń płodności.

Zobacz też: Luteina: co to za hormon i jak przygotowuje organizm do ciąży?

Pokarmy bogate w fitoestrogeny

Najbogatszym dla organizmu źródłem izoflawonów są: soja, soczewica, bób, fasola, chmiel, pszenica i żyto. Lignany znaleźć można w oleju lnianym, siemieniu lnianym, nasionach słonecznika, cebuli, czosnku oraz w wytrawnym winie i w piwie. Kumestany w dużej ilości znajdują się w czerwonej koniczynie.

Aby fitoestrogeny mogły wykazywać działanie biologiczne, muszą być one spożywane w odpowiedniej ilości. Przeciętna Polka wraz z dietą dostarcza do organizmu około 5 mg fitoestrogenów, przy czym dawka terapeutyczna izoflawonów jest nawet 12 razy większa. Z tego względu dobrym rozwiązaniem mogą być gotowe preparaty zawierające fitoestrogeny w odpowiednich dawkach. W trakcie suplementacji warto zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów – pozwoli to na zapewnienie optymalnego działania tych substancji.

Fitoestrogeny, bez wątpienia, wywierają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie i płodność kobiet, bezwzględnie należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach mogą być one niewystarczające. Wszelkie niepokojące objawy zawsze powinny zostać skonsultowane ze specjalistą i nie powinny być leczone na własną rękę!

Autor: Marcin Setlak

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.