Przejdź do treści

Pierwsza wizyta u androloga – czego możesz się spodziewać?

Pierwsza wizyta u androloga - czego możesz się spodziewać?
fot.Unsplash

O co powinien dbać mężczyzna starający się o dziecko? Jakie badania trzeba zrobić, by zdiagnozować męską niepłodność? Kiedy mężczyzna powinien się zgłosić do androloga? Doktor Piotr Dzigowski, androlog z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed w Warszawie odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania mężczyzn.

Zapisz się do newslettera

Czym zajmuje się andrologia?

Andrologia zajmuje się męskim układem rozrodczym. To dość młoda dziedzina medycyny, która dynamicznie się rozwija i oferuje coraz dokładniejsze metody diagnostyczne i skuteczniejszą terapię.

Jakie objawy powinny skłonić mężczyznę do udania się do androloga?

Alarmującym objawem jest z całą pewnością ból w okolicy jąder i prącia. Czasem może być tak, że mężczyzna odczuwa bliżej niesprecyzowany dyskomfort. Jeśli nie jest on spowodowany zbyt ciasną bielizną lub spodniami, jest to wystarczający sygnał, żeby udać się do androloga.

Należy się skonsultować z andrologiem również wtedy, gdy mimo starań nie udaje się począć dziecka. Również takie objawy jak spadek libido, senność, spadek siły mięśniowej, wzrost masy ciała, zaburzenia snu i koncentracji nie powinny być bagatelizowane. Mogą one świadczyć o andropauzie.

Czy androlog może wyleczyć zbyt niskie libido?

Jeśli ma ono podłoże somatyczne – tak. Podłoże fizyczne może mieć zarówno obniżone libido, jak i zaburzenia erekcji oraz przedwczesny lub opóźniony wytrysk.

Częstą przyczyną są zaburzenia hormonalne. Może się okazać, że podłoże tych dolegliwości jest psychosomatyczne, jednak pierwszym krokiem powinno być wykluczenie przyczyn fizycznych, a to jest zadanie androloga.

Dopiero później, jeśli z andrologicznego, czy urologicznego punktu widzenia jest wszystko w porządku, powinno się skonsultować z seksuologiem.

Zobacz też: Jak wygląda badanie nasienia?

Od wielu lat pojawiają się kampanie o samodzielnym badaniu piersi społeczne skierowane do kobiet. Czy mężczyźni też powinni samodzielnie się badać?

Tak. To element dbania o zdrowie. Samobadania umożliwia wczesne wykrycie wielu chorób, nie tylko nowotworów. W przypadku mężczyzn badanie powinno objąć mosznę, prącie i – tak jak u kobiet – okolicę sutków i pierś. Wszystkie nieprawidłowości, takie jak zgrubienia, wgłębienia, zmiany struktury są znakiem, że należy się udać do androloga. Warto również obserwować spermę. Jej nieprawidłowy wygląd, czy konsystencja powinny być sygnałem ostrzegawczym. Co do zasady, sperma powinna być płynna, nieco lepka, bez grudek, mlecznobiała i lekko opalizująca.

Powodem wizyty u androloga mogą być problemy z poczęciem dziecka. Czego może się spodziewać mężczyzna podczas takiej wizyty? Czy trzeba się do niej jakoś przygotować?

Wizytę u androloga rozpoczyna wywiad, później następuje badanie fizykalne. Obie te części nie wymagają specjalnego przygotowania, wystarczy zadbanie o higienę osobistą. Jeśli chodzi o wizytę w klinice leczenia niepłodności, warto przyjść na nie z partnerką i zabrać wyniki badań jakości nasieniasperminogramu czy spermiogramu.

Dokładny wywiad lekarski i wynik badania dają już pewien obraz sytuacji. Uzupełnia to badanie fizykalne prącia, jąder, najądrzy i klatki piersiowej. W niektórych sytuacjach konieczne bywa badanie prostaty przez odbyt.

Mimo, że mężczyźni rzadko głośno się do tego przyznają, niektórzy z nich boją się badania miejsc intymnych.

Cóż… Odwagi Panowie, nie ma się czego bać. Panie chodzą do ginekologa i się nie boją, panowie nie muszą bać się androloga. Bez badania się nie obędzie.

W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby mężczyzn z wrodzonymi i nabytymi wadami układu moczowo- płciowego, takimi jak stulejka, spodziectwo, niezstąpione jądra czy żylaki powrózka nasiennego. Są to okoliczności, które mają bezpośredni wpływ na męską płodność.

Zobacz też: Czy plemnikom grozi wyginięcie? Co możemy zrobić dla jakości nasienia

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna w pierwszej kolejności, kiedy wraz z partnerką już od roku bezskutecznie starają się o dziecko?

Nie lubię rozważania kwestii pierwszeństwa, każdy pacjent jest inny. Ważne jest to, żeby oboje partnerów starających się o dziecko się badało i leczyło.

W momencie, w którym kobieta idzie do ginekologa skonsultować problemy z zajściem w ciążę, mężczyzna powinien iść na konsultację do androloga. Przed wizytą mężczyzna może wykonać badania nasienia.

Jeśli wyniki badania nasienia są prawidłowe, czy wizyta u androloga jest potrzebna, czy jest to sygnał, że problem leży po stronie kobiety?

Jeśli badanie jakości nasienia zostało wykonane z “ciekawości” i wyniki mieszczą się w normie określonej przez WHO, nie trzeba iść do androloga. Jednak zwykle takie badania wykonuje się z jakiegoś powodu, na przykład przedłużających się starań o dziecko. Wtedy konsultacja z andrologiem jest konieczna, trzeba wykluczyć inne możliwe przyczyny niepłodności po stronie męskiej.

Zobacz też: Ile wiesz na temat badań nasienia? Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę!

Jeśli wyniki badania nasienia są poza normami WHO, czy należy spodziewać się niepłodności?

Z definicji niepłodność to stan, w którym kobiecie i mężczyźnie nie udaje się uzyskać ciąży po dłuższych niż jeden rok staraniach, z częstotliwością współżycia bez antykoncepcji 3-4 razy w tygodniu. Prawidłowe wyniki badań jakości nasienia niestety nie wykluczają niepłodności.

Co jest najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności?

Najczęstszą przyczyną są żylaki powrózka nasiennego, hypogonadyzm, niezstąpione jądra, infekcje, zaburzenia erekcji i ejakulacji, choroby ogólnoustrojowe, przeciwciała przeciwplemnikowe, nowotwory jąder, niedrożność nasieniowodów.

Często zdarza się też niepłodność idiopatyczna, czyli taka której przyczyna nie została znaleziona. Występuje u około 1/3 mężczyzn, którzy mają problem z poczęciem dziecka.

O co pyta androlog podczas pierwszej wizyty?

O tryb życia, pracę, sport lub jego brak, dietę, używki, leki, stres. Ze strony pacjenta potrzebna jest szczerość. Przydatna może być wiedza o problemach z płodnością w rodzinie i historia medyczna pacjenta. Im więcej informacji, tym łatwiej mężczyźnie pomóc.

Na co mężczyzna starający się o dziecko powinien zwracać uwagę? Czego unikać?

Przyczyną problemów z płodnością bywa brak ruchu, siedzący tryb życia. Ale też w drugą stronę – nadmierny wysiłek fizyczny również nie jest wskazany.

Szkodliwe jest zbyt częste korzystanie z gorących kąpieli, saun, jacuzzi, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, e-papierosów, marihuany, stosowanie dopalaczy i narkotyków, nieprawidłowa dieta.

Zobacz też: Dieta dla faceta, czyli jak jeść, by zwiększyć szanse na ojcostwo

Jakie inne badania poza badaniem nasienia może zalecić androlog?

U pacjentów, którzy mają zaburzoną jakość nasienia konieczne bywa wykonanie badań, które pomogą określić ich przyczynę, na przykład testy hormonalne, testy bakteriologiczne, badania obrazowe (USG, MRI) i genetyczne.

Kiedy wykonuje się badania genetyczne i jakie to badania?

Badania genetyczne, takie jak kariotyp, mutacje CFTR i delecje Y-AZF, zaleca się mężczyznom, u których w nasieniu stwierdza się mniej niż 1 milion plemników w 1 ml nasienia. Wszystkie wspomniane badania wykonuje się z krwi.

Czy wymienianie się wynikami badań na forum internetowym ma sens?

Może ma, o ile tymi pacjentami są androlodzy. Porównywanie badania nasienia czy bardziej szczegółowych badań zleconych przez androloga z badaniami innych osób na niewiele się zda bez interpretacji tychże wyników przez lekarza. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Marny wynik dla jednego, może być dobrym dla kogoś innego. Właśnie po to robimy szczegółowy wywiad i dokładną diagnostykę, by móc zaproponować najlepszą terapię w tym konkretnym przypadku.

Ekspert

Lek. med. Piotr Dzigowski

Specjalista urolog, ekspert kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Jakość nasienia w populacji spada? Na pewno w Szwajcarii

Jakość nasienia młodych mężczyzn w Szwajcarii spada
fot.Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Genewie zbadali jakość nasienia młodych Szwajcarów. Jakość nasienia 17% z nich znajduje się znacznie poniżej normy WHO, co rodzi uzasadnione podejrzenie, że młodzi mężczyźni będą się w przyszłości borykać z problemami z poczęciem dziecka. Wyniki badania zostały opublikowane w magazynie “Andrology”.

Zapisz się do newslettera

Wyniki poniżej normy WHO

Aż 17% młodych Szwajcarów ma poniżej 15 mln plemników na mililitr ejakulatu, podczas gdy wartość referencyjna WHO wynosi 39 mln. Jedynie 38% Szwajcarów mieści się w przedziale jakości uważanym za średnią w Europie (41-67 mln/ml). Badanie naukowców z Genewy jako pierwsze zostało przeprowadzone na poziomie ogólnokrajowym, w innych krajach europejskich badania miały zasięg regionalny.

Najwyższą jakość nasienia w Europie, zgodnie z danymi Szwajcarskich naukowców, mają mężczyźni w Hiszpanii, Estonii i na Litwie, jednak porównywanie wyników jest utrudnione ze względu na różnicę w metodologii badań.

Jeśli chodzi o Polskę, przekrojowe badania nasienia nie były robione, naukowcy dysponują tylko wynikami mężczyzn, którzy zgłosili się do kliniki leczenia niepłodności, co czyni ich mało reprezentatywną grupą.

Zobacz też: Normy nasienia według WHO, czyli męska płodność pod lupą

Przebieg badania

Naukowcy przebadali 2500 mężczyzn w wieku 18-22 lat. Próbki nasienia pobierane były jako element badań przed rekrutacją do wojska. Mężczyźni pochodzą z różnych regionów Szwajcarii. Uczestnicy wypełniali kwestionariusz dotyczący ich ogólnego zdrowia, stylu życia, diety i edukacji. Rodzice uczestników również zostali objęci badaniem i otrzymali osobny, odpowiednio sprofilowany kwestionariusz.  Nasienie było badane pod kątem liczby, koncentracji plemników i ich ruchliwości i kształtu.

Jakość męskiego nasienia nie różniła się wśród mężczyzn pochodzących z różnych regionów, również między mieszkańcami miast i obszarów wiejskich.

Zdaniem androloga, współautora badań, doktora Alfreda Seann’a, niskie parametry nasienia mogą mieć wpływ na płodność mężczyzn, jednak mówią bardziej o ryzyku niepłodności, niż są jej pewnym wyznacznikiem. Mimo wszystko, ekspert uważa wyniki za znak ostrzegawczy, że jakość nasienia w populacji młodych mężczyzn Szwajcarii wkracza w fazę krytyczną.

Zobacz też: Nowy Jork – dziadkowie użyją nasienia zmarłego syna, by spłodzić wnuka?

Dlaczego jakość nasienia spada?

Professor Serge Nef z Uniwersytetu w Genewie (UNIGE) powiedział dziennikarzom The Independent,  że niska jakość nasienia może być związana z rosnącym natężeniem takich czynników środowiskowych jak zanieczyszczenie środowiska, w tym powietrza, pestycydy w żywności oraz stylem życia, w szczególności paleniem papierosów, piciem alkoholu i stosowaniem innych używek. Czynnikiem pogarszającym jakość nasienia zdaniem doktora Nef’a jest również nadwaga i otyłość.

Bieżące dane sugerują, że gorszej jakości nasienie pojawia się u mężczyzn, których matki paliły na początku ciąży. Profesor zwraca uwagę na rosnącą liczbę zachorowań na raka jądra jako na prawdopodobną przyczynę spadku średniej jakości nasienia w populacji. Według danych statystycznych z różnych krajów Europy, im więcej zachorowań na raka jądra, tym gorsza populacyjna jakość nasienia.

Źródło: The Independent

E-wydanie Magazynu Chcemy Być Rodzicami znajdziesz tutaj.

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.

Dieta i in vitro – jak zwiększyć swoje szanse na powodzenie?

dieta i in vitro
fot.Fotolia

Procedury związane z leczeniem niepłodności i zapłodnieniem in vitro to ogromne obciążenie dla organizmu – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Wiąże się też z wielkimi nadziejami i wysiłkiem włożonym w starania o dziecko. Stąd też warto, wprowadzając niewielkie zmiany w swojej codziennej diecie, jeszcze bardziej zwiększyć szanse na pozytywny rezultat. Jak możesz to zrobić?

Zapisz się do newslettera

Żywienie dla zdrowia

W trakcie przechodzenia przez proces in vitro, należy skupić się na zdrowych, zbilansowanych posiłkach. Nie jest to najlepszy czas na wprowadzanie ogromnych zmian, np. przechodzenie na dietę bezglutenową, jeśli dotąd gluten na co dzień gościł w twoim menu.

Jedno z badań wskazuje, że powodzenie in vitro może zwiększyć dieta śródziemnomorska – wynik ten odnosi się do kobiet mających mniej, niż 35 lat i wagę mieszczącą się w normie. Badanie nie było co prawda przeprowadzone na dużej grupie – 244 kobiety – ale niezależnie od wpływu na proces zapłodnienia, na pewno jest to dieta polecane przez różnego rodzaju dietetyków. Zaszkodzić, nie zaszkodzi.

W grupie, w której znalazły się kobiety stosujące dietę najbliższą śródziemnomorskiej, odsetek ciąż po pierwszym cyklu in vitro wyniósł 50%. W grupie, do której przyporządkowano panie o nawykach żywieniowych najmniej przypominających dietę śródziemnomorską, zabiegi przyniosły pozytywny efekt tylko w 29%.

cytat: chcemybycrodzicami.pl

Niewątpliwym plusem diety śródziemnomorskiej jest duża zawartość antyoksydantów, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Naukowcy podejrzewają, że może być to jedna z przyczyn jej korzystnego wpływu na IVF.

Co warto wiedzieć o diecie śródziemnomorskiej?

  • Bazą są świeże owoce i warzywa.
  • Wybierając mięso, postaw na chude ryby i drób, np. filet z dorsza, pierś z indyka.
  • W diecie powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, takie jak quinoa, kasze, pełnoziarnisty makaron.
  • Postaw na warzywa strączkowe – fasole, ciecierzycę, soczewicę.
  • Bardzo ważna jest obecność zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego – awokado, oliwa z oliwek, nasiona, np. słonecznika, sezamu, dyni oraz orzechy – warto wybrać orzechy brazylijskie, które mają w sobie m.in. witaminę E, wapń, magnez, potas i kwas foliowy.
  • Unikaj: czerwonego mięsa, cukru, przetworzonego pożywienia.
  • Ogranicz ilość soli, smak potraw podkręć ziołami – czy wiesz, że np. suszona bazylia ma w sobie bardzo dużo żelaza?

Odżywianie nie tylko dla kobiet

Co ważne, jest to sposób odżywiania, który warto, aby zastosowali także partnerzy. Dieta śródziemnomorska zawiera w sobie wiele składników pozytywnie wpływających także na męską płodność. Przykład?

Pomidory

Te aromatyczne warzywa zawierają likopen – silny przeciwutleniacz, który chroni plemniki przed działaniem wolnych rodników. Badania sugerują, że związek ten poprawia też ruchliwość plemników i strukturę nasienia.

cytat: chcemybycrodzicami.pl

Zobacz też: Co to są fitoestrogeny i jak działają na organizm?

Źródło: healthline

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studentka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.

Leczenie niepłodności u pacjentek onkologicznych – skuteczność stymulacji hormonalnej

Leczenie niepłodności u pacjentek onkologicznych – skuteczność i bezpieczeństwo
fot.Pixabay

Amerykańscy naukowcy skupili się na obserwacji odpowiedzi na stymulację hormonalną u kobiet chorujących na różne typy nowotworu.

Zapisz się do newslettera

Płodność a nowotwór

Terapia onkologiczna ma istotny wpływ na żeńską płodność, jednak wciąż nie jest znany wpływ raka jako takiego na płodność. W przeszłości przeprowadzono badania, które wykazały, że kobiety obciążone nowotworem potrzebują silniejszej stymulacji hormonalnej, by osiągnąć gotową do pobrania komórkę jajową, inne badania z kolei nie wykazały różnic w wymaganej stymulacji hormonalnej u kobiet zdrowych i chorych na nowotwór.

Badania amerykańskich naukowców, których wyniki ukazały się w zeszłym roku w magazynie Fertility Research and Practice miały na celu rozjaśnienie tej zależności. Skupili się oni na obserwacji odpowiedzi na stymulację hormonalną u kobiet chorujących na różne typy nowotworu. Komórki miały być pobrane i zamrożone przed rozpoczęciem terapii onkologicznej.

Zobacz też: Co to jest zarodek?

Na czym polegało badanie?

Badacze przeprowadzili retrospekcyjne badanie kohortowe, w ramach którego przeanalizowali wyniki stymulacji hormonalnej 147 pacjentek onkologicznych, które zdecydowały się na pobranie i zamrożenie komórek jajowych (lub stworzenie i zamrożenie zarodków) w pewnej klinice leczenia niepłodności w latach 2007-2014.  Tę grupę podzielili na dwie podgrupy, z zależności od zaawansowania nowotworu. Odpowiedź na stymulację hormonalną tych pacjentek porównali z odpowiedzią zdrowych kobiet poddanych stymulacji w tej samej klinice w tych samych latach.

Zobacz też: Nowy Jork – dziadkowie użyją nasienia zmarłego syna, by spłodzić wnuka?

Wyniki badania

Nie zaobserwowane istotnych różnic między odpowiedzią na stymulację hormonalną w e wszystkich trzech grupach kobiet. Czas stymulacji, liczba uzyskanych komórek nie rózniły się. Jednak kobiety chorujące na nowotwór miały statystycznie niższą rezerwę jajnikową, niż zdrowe kobiety, wymagały zastosowania większych dawek FSH.

To pozwoliło badaczom wyciągnąć wniosek, że stymulacja hormonalna pacjentek przed rozpoczęciem terapii onkologicznej, mimo, że wymaga wyższej dawki FSH,  jest jak najbardziej skuteczna i pozwala na uzyskanie zdrowych, dojrzałych komórek jajowych, co pozwala na wyhodowanie zarodków, które mogą zostać użyte w przyszłości, po wygranej walce z rakiem.

Źródło: Fertility Research and Practice

Zobacz też: Jakość nasienia w populacji spada? Na pewno w Szwajcarii

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.