Przejdź do treści

Mężczyźni po 51. roku życia z mniejszą szansą na ojcostwo in vitro

płodność mężczyzn mężczyzna ivf in vitro skuteczność wiek badania
fot. 123rf.com

Płodność mężczyzny trwa de facto całe życie. Czy jednak wiek ma wpływ na procedury IVF/ICSI? Badacze z Centrum Zdrowia Rozrodu i Genetyki (CRGH) w Londynie sprawdzili jak starzenie się mężczyzny wpływa na skuteczność metod wspomagających zajście w ciąże.  

Zapisz się do newslettera

Płodność kobiet kończy się nieodwołalnie wraz z menopauzą. Zazwyczaj jest to wiek 51 lat. Mężczyźni jednak potrafią zostać ojcami nawet w bardzo sędziwym wieku. Najnowsze badania jednak stawiają poważne wątpliwości dla tych, którzy chcą odwlekać posiadania potomstwa lub kriokonserwacji nasienia.

Z wiekiem coraz gorzej

Zespół badawczy z Centrum Zdrowia Rozrodu i Genetyk i Institute for Women’s Health na University College London przeanalizował dane 4271 mężczyzn biorących udział w 4833 cyklach leczenia IVF i ICSI pod kątem wszystkich przyczyn niepłodności w latach 2009-2018. Partnerów płci męskiej podzielono na przedziały wiekowe 35 i poniżej, 36-40, 41-44, 45-50 i powyżej 51 lat do analizy. Jako referencyjne grupy kontrolne dla porównania wykorzystano wiek mężczyzn i wiek kobiet poniżej 35 lat.  

Zobacz też: Brak plemników w nasieniu? Ojcostwo i tak jest możliwe!

Analiza po raz pierwszy wykazała, że mniej mężczyzn w wieku powyżej 51 lat spełniało standardowe wartości referencyjne nasienia WHO niż mężczyźni poniżej 51 roku życia (42,1% vs 61,1%). Podobnie stwierdzono – zgodnie z oczekiwaniami – że wskaźnik ciąż klinicznych zmniejszał się wraz ze wzrostem wieku matki powyżej 35 lat – z 51,1% dla osób poniżej 35 roku życia do 21,7% dla osób powyżej 40 roku życia. Oba te trendy były istotne statystycznie. 

Badanie wykazało również, że odsetek ciąż klinicznych spadał wraz ze wzrostem wieku ojca – z 49,9% w grupie poniżej 35 lat, przez 42,5% w wieku 36-40 lat, do 35,2% w wieku 41-45 lat, do 32,8% w wieku 46-50 lat, a do 30,5% w wieku powyżej 51 lat.  

Przekonanie o męskiej płodności błędne? 

Wyniki te zostały ponownie przeanalizowane w modelu statystycznym, który obejmował wiek matki i stwierdzono, że we wszystkich podgrupach wiekowych matek prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nadal znacznie spadało wraz z wiekiem ojca powyżej 51 lat.   

Komentując te wyniki, prowadzący badania dr Guy Morris powiedział:

Może istnieć powszechne przekonanie, że płodność mężczyzn jest niezależna od wieku. Historie celebrytów, którzy spłodzili dzieci w wieku 60 lat, mogą przedstawiać wypaczoną perspektywę potencjalnego ryzyka opóźnienia ojcostwa. Rzeczywiście, w naturalnym poczęciu i ciąży dopiero niedawno pojawiły się dowody na ryzyko związane z późniejszym ojcostwem. Te nowsze badania kontrastują z dziesiątkami lat dowodów na wpływ wieku matki na wyniki płodności. W kontekście pojawiających się dowodów na szkodliwy wpływ wzrostu wieku ojca, nasze dane z pewnością potwierdzają znaczenie edukacji mężczyzn o ich płodności i ryzyku opóźnienia ojcostwa. 

Źródło: www-sciencedaily-com

Zobacz też: Dieta śródziemnomorska zwiększa szanse na skuteczne in vitro

Rewolucja w leczeniu niepłodności? Samice też „tworzą” plemniki!

plemniki badania muszki owocówki powstawanie plemników nauka badania niepłodność

Powszechnie uważamy, że ​​plemniki są wytwarzane wyłącznie przez mężczyzn. Ale czy wiesz, że samice również „wytwarzają” plemniki? Okazuje się, że samice również przyczyniają się do tego, co sprawia, że ​​plemniki są plemnikami.

Zapisz się do newslettera

Według danych Centers for Disease Control and Prevention prawie 20 procent par w Stanach Zjednoczonych nie zajdzie w ciążę w sposób naturalny po roku prób. U gatunków z zapłodnieniem wewnętrznym, takich jak ludzie, zdolność samicy do zajścia w ciążę i donoszenia ciąży zależy od skutecznych interakcji między plemnikiem a żeńskim układem rozrodczym (FRT). Kiedy te interakcje są wadliwe, wynikiem może być nieudana ciąża. Dlatego kluczowe znaczenie ma zrozumienie czynników, które przyczyniają się do żywotności plemników między kopulacją a zapłodnieniem.

Zobacz też: Jakie szanse na ciążę i poród po zapłodnieniu in vitro z jednym jajnikiem?

Co mówią nam plemniki muszki owocowej?

Zespół badawczy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Syracuse College of Arts and Sciences i Uniwersytetu Cornell, kierowany przez Steve’a Dorusa, profesora nadzwyczajnego biologii na Uniwersytecie Syracuse, badał historię życia plemników muszki owocowej (Drosophila melanogaster), aby lepiej zrozumieć ciągłość molekularną między męskimi i żeńskimi układami rozrodczymi.

Innymi słowy, w jaki sposób męskie i żeńskie układy rozrodcze zapewniają wsparcie w utrzymaniu żywotności plemników przed zapłodnieniem. Ich wyniki, opublikowane 7 marca 2022 r. w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences USA (PNAS), rzucają światło na ważne wydarzenia, które mogą odgrywać rolę w niepłodności, które do tej pory były słabo poznane.

Muszki owocówki są dobrymi organizmami modelowymi do badań takich, ponieważ łatwo je hodować w laboratorium, mają krótki czas generacji, a ich genetyka jest dobrze poznana. W swoim badaniu grupa odkryła, że ​​proteom lub skład białkowy plemników ulega znacznym zmianom po przeniesieniu do wnętrza samicy.

Białka kobiece „odżywiają” plemniki?

Okazuje się, że białka pochodzenia żeńskiego, które mogą pomóc plemnikom w takich funkcjach, jak metabolizm energetyczny, zaczynają łączyć się z plemnikiem natychmiast po kojarzeniu, co oznacza zmianę osłony białek.

Po kilku dniach przechowywania w FRT zespół badawczy ze zdziwieniem odkrył, że prawie 20% białek plemników zostało zastąpionych białkami pochodzenia żeńskiego. Wkład żeński wspiera żywotność plemników w okresie między kopulacją a zapłodnieniem. To „przekazanie” białek celem podniesienia żywotności plemników z samców na samice oznacza, że ​​plemniki są materialnie wytworem obu płci i może to być kluczowy aspekt reprodukcji u wszystkich gatunków zapładniających wewnętrznie, w tym u ludzi. Potrzebne będą dalsze badania, które być może ułatwią radzenie sobie z niepłodnością.

Źródło: https://www.news-medical.net/

Zobacz też: Leczenie niepłodności – gdzie szukać wsparcia? Programy dofinansowujące są na wyciągnięcie ręki!