Przejdź do treści

Poród przedwczesny – czym jest i kiedy wzrasta jego ryzyko?

przedwczesny poród

Zakończenie porodu przed 37. tygodniem ciąży jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Przedwczesny poród wywołuje u kobiety wiele emocji, niestety także tych negatywnych – pojawia się strach, lęk, i niepokój.  Jak rozpoznać poród przedwczesny i kiedy wzrasta jego ryzyko?

Zapisz się do newslettera

Czym jest poród przedwczesny?

Poród przedwczesny to zakończenie ciąży pomiędzy 23. a 37. tygodniem. Niektórzy za kryterium przyjmują również wagę urodzeniową, która w chwili pojawienia się noworodka na świecie nie powinna wynosić więcej niż 2500 gramów. Niestety, dzieci urodzone przedwcześnie mają mniejsze szanse na przeżycie, znacznie częściej chorują i dłużej pozostają w szpitalu.

Objawy porodu przedwczesnego

Regularne skurcze związane ze skracaniem się szyjki macicy są charakterystycznym objawem zbliżającego się porodu. Z racji tego, że delikatne skurcze połączone z bólem brzucha zdarzają się także w prawidłowo przebiegającej ciąży, kobiety stosunkowo często bagatelizują niepokojące symptomy. Niestety wczesne wykrycie porodu przedwczesnego jest bardzo trudne.

Kiedy wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego?

W ostatnich latach częstość występowania porodów przedwczesnych zwiększyła się, co może mieć związek z późniejszym wiekiem kobiet starających się o dziecko. Kiedy wzrasta ryzyko zakończenia ciąży przed zakończeniem 37. tygodnia? Za najczęstsze czynniki uważa się:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzycę,
  • mięśniaki macicy,
  • łożysko przodujące,
  • niedokrwienie łożyska i macicy,
  • stany zapalne wewnątrz macicy,
  • infekcje moczowo-płciowe,
  • niedowagę lub nadwagę,
  • stres,
  • używki – papierosy, alkohol, narkotyki.

Ryzyko porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej dziecka wzrasta również w przypadku, gdy zapłodnienie nastąpiło dzięki metodzie in vitro.

Poród przedwczesny – leki  

Z ryzykiem porodu przedwczesnego boryka się wiele kobiet na całym świecie. Nie zawsze udaje się go powstrzymać środkami farmakologicznymi, jednak istnieją pewne metody zapobiegawcze. Podawanie leków tokolitycznych ma na celu zahamowanie czynności skurczowej macicy, opóźnia je o około 48 godzin, dzięki czemu lekarze mogą podać inne leki, najczęściej kortykosteroidy – wspomagające dojrzewanie płuc u dziecka, zapobiegające niewydolności oddechowej u wcześniaków. Dodatkowo, jeśli u ciężarnej doszło do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, stosuje się antybiotykoterapię, bowiem w takiej sytuacji istnieje ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego.

Zobacz też: Niebezpieczna niedokrwistość – anemia vs płodność

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.