Przejdź do treści

Poronienie a stres pourazowy u mężczyzn – tak, panowie też cierpią!

poronienie a stres pourazowy u mężczyzn
fot. 123rf.com

Każdy ma prawo do pełnego i niezwykle osobistego przeżywania poronienia. Utrata ciąży jest niekiedy bardzo traumatycznym doświadczeniem nie tylko dla kobiety, ale także jej partnera. Najnowsze badania sugerują, że 1 na 12 mężczyzn doświadcza stresu pourazowego po poronieniu dziecka przez swoją partnerkę.

Zapisz się do newslettera

Badanie przeprowadzone przez Imperial College London objęło ponad 100 par, które doświadczyły wczesnej utraty ciąży (poronienia przed ukończeniem 12. tygodnia lub ciąży pozamacicznej).

Co roku w Wielkiej Brytanii dochodzi do około 250 000 poronień. Nasze poprzednie badania sugerowały, że kobiety mogą doznać głębokiej traumy po utracie ciąży, a nowe badanie sugeruje, że partnerzy również doświadczają stresu pourazowego. Partnerzy są często ignorowani, gdy kobieta doświadcza utraty ciąży.

Portal News Medical

Wszystkie uczestniczące w badaniu pary zostały poproszone o wypełnienie zweryfikowanych kwestionariuszy dotyczących ich emocji i zachowania miesiąc po utracie ciąży, a następnie trzy i dziewięć miesięcy później. Pierwszą ankietę – miesiąc po poronieniu – wypełniło 102 mężczyzn, a tę dziewięć miesięcy później 70 z nich.

Zobacz też: Poronienie po in vitro. Zobacz, jakie prawa ci przysługują

Stres pourazowy po poronieniu u kobiet i mężczyzn

W pierwszym miesiącu po poronieniu 34 proc. kobiet cierpiało na stres pourazowy, a 26 proc. zmagało się ze wspomnianym problemem również i w trzecim miesiącu. Z kolei dziewięć miesięcy po poronieniu stres pourazowy zaobserwowano u 21 proc. z nich.

Kobiety i mężczyźni, którzy spełnili kryteria stresu pourazowego, zgłaszali regularne przeżywanie uczuć związanych z utratą ciąży oraz natrętne lub niepożądane myśli o poronieniu. Ponadto towarzyszyły im nocne koszmary lub flashbacki (intensywne wspomnienia trudnego doświadczenia, które wracają w bardzo urealnionej formie; może je wywołać nawet smak, zapach, dźwięk etc.).

Pomimo iż mniej partnerów spełniało kryteria stresu pourazowego w porównaniu do kobiet, wielu z nich również doświadczało objawów. W pierwszym miesiącu po poronieniu 7 proc. mężczyzn spełniało kryteria stresu pourazowego, po trzech miesiącach liczba ta wzrosła do 8 proc. 

Miesiąc, trzy i dziewięć miesięcy po utracie ciąży ponad 80 proc. partnerów zgłosiło poczucie bezradności. Z kolei 1/3 wszystkich mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, towarzyszył strach i niepokój.

Utrata dziecka może mieć głęboki i trwały wpływ na oboje rodziców, a to badanie daje głos wielu osobom, które cierpiały w ciszy, podkreślając głębokie konsekwencje, jakie mogą mieć dla ich zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Przekaz jest jasny, partnerzy są narażeni na te same problemy psychologiczne co matki, a specjalistyczną pomoc należy zapewnić jednemu lub obojgu pogrążonym w żałobie rodzicom – cytuje News Medical.

O tym, co uznawane jest za najczęstsze przyczyny poronień możesz przeczytać TUTAJ.

Źródło: News Medical

Zobacz też: Jak czasowe zaprzestanie leczenia niepłodności spowodowane pandemią COVID-19 wpłynęło na psychikę kobiet? Najnowsze badania!

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.