Przejdź do treści

Poronienie a stres pourazowy u mężczyzn – tak, panowie też cierpią!

poronienie a stres pourazowy u mężczyzn
fot. 123rf.com

Każdy ma prawo do pełnego i niezwykle osobistego przeżywania poronienia. Utrata ciąży jest niekiedy bardzo traumatycznym doświadczeniem nie tylko dla kobiety, ale także jej partnera. Najnowsze badania sugerują, że 1 na 12 mężczyzn doświadcza stresu pourazowego po poronieniu dziecka przez swoją partnerkę.

Zapisz się do newslettera

Badanie przeprowadzone przez Imperial College London objęło ponad 100 par, które doświadczyły wczesnej utraty ciąży (poronienia przed ukończeniem 12. tygodnia lub ciąży pozamacicznej).

Co roku w Wielkiej Brytanii dochodzi do około 250 000 poronień. Nasze poprzednie badania sugerowały, że kobiety mogą doznać głębokiej traumy po utracie ciąży, a nowe badanie sugeruje, że partnerzy również doświadczają stresu pourazowego. Partnerzy są często ignorowani, gdy kobieta doświadcza utraty ciąży.

Portal News Medical

Wszystkie uczestniczące w badaniu pary zostały poproszone o wypełnienie zweryfikowanych kwestionariuszy dotyczących ich emocji i zachowania miesiąc po utracie ciąży, a następnie trzy i dziewięć miesięcy później. Pierwszą ankietę – miesiąc po poronieniu – wypełniło 102 mężczyzn, a tę dziewięć miesięcy później 70 z nich.

Zobacz też: Poronienie po in vitro. Zobacz, jakie prawa ci przysługują

Stres pourazowy po poronieniu u kobiet i mężczyzn

W pierwszym miesiącu po poronieniu 34 proc. kobiet cierpiało na stres pourazowy, a 26 proc. zmagało się ze wspomnianym problemem również i w trzecim miesiącu. Z kolei dziewięć miesięcy po poronieniu stres pourazowy zaobserwowano u 21 proc. z nich.

Kobiety i mężczyźni, którzy spełnili kryteria stresu pourazowego, zgłaszali regularne przeżywanie uczuć związanych z utratą ciąży oraz natrętne lub niepożądane myśli o poronieniu. Ponadto towarzyszyły im nocne koszmary lub flashbacki (intensywne wspomnienia trudnego doświadczenia, które wracają w bardzo urealnionej formie; może je wywołać nawet smak, zapach, dźwięk etc.).

Pomimo iż mniej partnerów spełniało kryteria stresu pourazowego w porównaniu do kobiet, wielu z nich również doświadczało objawów. W pierwszym miesiącu po poronieniu 7 proc. mężczyzn spełniało kryteria stresu pourazowego, po trzech miesiącach liczba ta wzrosła do 8 proc. 

Miesiąc, trzy i dziewięć miesięcy po utracie ciąży ponad 80 proc. partnerów zgłosiło poczucie bezradności. Z kolei 1/3 wszystkich mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, towarzyszył strach i niepokój.

Utrata dziecka może mieć głęboki i trwały wpływ na oboje rodziców, a to badanie daje głos wielu osobom, które cierpiały w ciszy, podkreślając głębokie konsekwencje, jakie mogą mieć dla ich zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Przekaz jest jasny, partnerzy są narażeni na te same problemy psychologiczne co matki, a specjalistyczną pomoc należy zapewnić jednemu lub obojgu pogrążonym w żałobie rodzicom – cytuje News Medical.

O tym, co uznawane jest za najczęstsze przyczyny poronień możesz przeczytać TUTAJ.

Źródło: News Medical

Zobacz też: Jak czasowe zaprzestanie leczenia niepłodności spowodowane pandemią COVID-19 wpłynęło na psychikę kobiet? Najnowsze badania!

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.

Szczepienie na COVID-19 nie ma negatywnego wpływu na nasienie

Wpływ szczepienia przeciw COVID-19 na nasienie
123rf.com

Naukowcy przeanalizowali parametry nasienia mężczyzn poddawanych leczeniu bezpłodności i nie stwierdzili żadnego wpływu szczepionki BNT162b2 mRNA z koronawirusem zespołu ostrej ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2).

Zapisz się do newslettera

Aby zwalczyć pandemię COVID-19, wiele krajów rozpoczęło programy masowej wakcynacji. Szczepionki zostały zatwierdzone po kilku próbach bezpieczeństwa. Jednak ich wpływ na płodność jest nadal nieznany. Pamiętajmy jednak szczepienie jest nadal zalecane dla osób planujących poczęcie. Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie zbadali wpływ szczepionki mRNA Pfizer/BioNTech BNT162b2 na męską płodność. Wyniki przedstawili w artykule opublikowanym na medRxiv.

Zobacz też: Czy sztuczna inteligencja może przewidzieć niepłodność męską?

Szczepienie na COVID a nasienie

Naukowcy zebrali dane od wszystkich pacjentów w centrum zapłodnienia in vitro między lutym a marcem 2021 roku po rozpoczęciu szczepień w Izraelu. Zespół dokonał przeglądu dokumentacji medycznej 43 zaszczepionych pacjentów płci męskiej. Porównano dane przed szczepieniem i średnio po około 33 dniach od podania pierwszej dawki szczepionki.

Naukowcy nie stwierdzili różnic w różnych analizowanych parametrach plemników, takich jak objętość plemników i ich koncentracja. Wśród pacjentów byli pacjenci z niepłodnością męską i normospermią. Te wstępne wyniki wskazują na brak negatywnego wpływu szczepienia mRNA na męską płodność.

„Nasze badanie jest pierwszym, które ocenia wpływ szczepionki BNT162b2 na parametry nasienia. Każdy pacjent badany był dwukrotnie przed i po wakcynacji. Wykazano, że szczepionka wydaje się nie mieć wpływu na parametry nasienia. Te wstępne wyniki uspokoją młodą populację mężczyzn poddaną szczepieniom na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że zakażenie SARS-CoV-2 może zaburzać płodność mężczyzn, zalecamy więc szczepienie par pragnących zajść w ciążę. Powtórzę jeszcze raz: szczepienie nie wpływa na plemniki, podczas gdy zakażenie SARS-CoV-2 upośledza plemniki” – piszą autorzy badania.

Źródło: News Medical

Zobacz też: 5 sposobów, które jednocześnie wspomogą płodność kobiety i mężczyzny

Leki na płodność zwiększają ryzyko raka piesi? Nowe badania rozwiewają wątpliwości 

Mrożenie i witryfikacja w IVF
fot. 123rf.com

Nowe badania brytyjskich naukowców wykazały, że leki rutynowo stosowane podczas leczenia niepłodności w celu uwolnienia komórek jajowych nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi. Mitem okazuje się więc pogląd jakoby miały one wpływać aktywująco na nowotwory. 

Zapisz się do newslettera

Naukowcy z King’s College London, we współpracy z King’s Fertility, przeanalizowali badania z udziałem 1,8 miliona kobiet poddawanych leczeniu bezpłodności. Kobiety te były obserwowane w badaniach przez średni okres 27 lat. Wyniki badań dowiodły, iż nie ma zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Raport opublikowano czasopiśmie Fertility and Sterility i jest to największe do tej pory opracowanie dotyczące problematyki. 

Lecz bezpłodność bez obaw

Okazało się, że leki na płodność stymulujące jajniki do uwalniania komórek jajowych są bezpieczne. Stosuje się je w leczeniu niepłodności od wczesnych lat sześćdziesiątych. Zwiększają one produkcję hormonów estrogenowych i mogą działać na komórki piersi. Od dawna pojawiały się obawy, że może to przekształcić komórki w komórki rakowe. W internecie możemy natrafić na bardzo dużo dezinformacji w tej sprawie. 

Zobacz też: 5 sposobów, które jednocześnie wspomogą płodność kobiety i mężczyzny

-Leczenie niepłodności może być emocjonalnym przeżyciem. Pacjenci często pytają nas, czy przyjmowanie leków stymulujących jajniki zwiększy ryzyko zachorowania na raka, w tym raka piersi. pytanie kliniczne, podjęliśmy się tego przeglądu, który przedstawia dane od prawie 2 milionów ludzi – wyjaśnia autor badania dr Yusuf Beebeejaun z King’s College London i King’s Fertility. Naukowcy w raporcie podkreślają, że zgodnie z obecnym stanem wiedzy nie ma żadnych powodów by twierdzić, że leki na płodność wpływają na powstawanie nowotworów. 

Dr Kotryna Temcinaite, starszy kierownik ds. komunikacji badawczej w Breast Cancer Now, dodała: -Każdego roku około 55 000 kobiet w Wielkiej Brytanii otrzymuje straszną wiadomość, że ma raka piersi. powstrzymać kobiety przed umieraniem na raka piersi. Wcześniej nie było jasne, czy leki na płodność wpływają na ryzyko raka piersi, a my otrzymujemy telefony na naszą infolinię od kobiet, które obawiają się, że ich rak piersi jest spowodowany leczeniem bezpłodności. Chociaż ta analiza istniejących opublikowanych badań zapewnia mile widzianą pewność, że leczenie płodności nie zwiększy ryzyka raka piersi, potrzebne są teraz dalsze długoterminowe i szczegółowe badania, aby potwierdzić te wyniki. – wyjaśnia.  

 źródło: https://www.sciencedaily.com/

Zobacz też: Litwa: Zautomatyzowany system selekcji zarodków zwiększy szansę na sukces IVF