Przejdź do treści

Poronienie a stres pourazowy u mężczyzn – tak, panowie też cierpią!

poronienie a stres pourazowy u mężczyzn
fot. 123rf.com

Każdy ma prawo do pełnego i niezwykle osobistego przeżywania poronienia. Utrata ciąży jest niekiedy bardzo traumatycznym doświadczeniem nie tylko dla kobiety, ale także jej partnera. Najnowsze badania sugerują, że 1 na 12 mężczyzn doświadcza stresu pourazowego po poronieniu dziecka przez swoją partnerkę.

Zapisz się do newslettera

Badanie przeprowadzone przez Imperial College London objęło ponad 100 par, które doświadczyły wczesnej utraty ciąży (poronienia przed ukończeniem 12. tygodnia lub ciąży pozamacicznej).

Co roku w Wielkiej Brytanii dochodzi do około 250 000 poronień. Nasze poprzednie badania sugerowały, że kobiety mogą doznać głębokiej traumy po utracie ciąży, a nowe badanie sugeruje, że partnerzy również doświadczają stresu pourazowego. Partnerzy są często ignorowani, gdy kobieta doświadcza utraty ciąży.

Portal News Medical

Wszystkie uczestniczące w badaniu pary zostały poproszone o wypełnienie zweryfikowanych kwestionariuszy dotyczących ich emocji i zachowania miesiąc po utracie ciąży, a następnie trzy i dziewięć miesięcy później. Pierwszą ankietę – miesiąc po poronieniu – wypełniło 102 mężczyzn, a tę dziewięć miesięcy później 70 z nich.

Zobacz też: Poronienie po in vitro. Zobacz, jakie prawa ci przysługują

Stres pourazowy po poronieniu u kobiet i mężczyzn

W pierwszym miesiącu po poronieniu 34 proc. kobiet cierpiało na stres pourazowy, a 26 proc. zmagało się ze wspomnianym problemem również i w trzecim miesiącu. Z kolei dziewięć miesięcy po poronieniu stres pourazowy zaobserwowano u 21 proc. z nich.

Kobiety i mężczyźni, którzy spełnili kryteria stresu pourazowego, zgłaszali regularne przeżywanie uczuć związanych z utratą ciąży oraz natrętne lub niepożądane myśli o poronieniu. Ponadto towarzyszyły im nocne koszmary lub flashbacki (intensywne wspomnienia trudnego doświadczenia, które wracają w bardzo urealnionej formie; może je wywołać nawet smak, zapach, dźwięk etc.).

Pomimo iż mniej partnerów spełniało kryteria stresu pourazowego w porównaniu do kobiet, wielu z nich również doświadczało objawów. W pierwszym miesiącu po poronieniu 7 proc. mężczyzn spełniało kryteria stresu pourazowego, po trzech miesiącach liczba ta wzrosła do 8 proc. 

Miesiąc, trzy i dziewięć miesięcy po utracie ciąży ponad 80 proc. partnerów zgłosiło poczucie bezradności. Z kolei 1/3 wszystkich mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, towarzyszył strach i niepokój.

Utrata dziecka może mieć głęboki i trwały wpływ na oboje rodziców, a to badanie daje głos wielu osobom, które cierpiały w ciszy, podkreślając głębokie konsekwencje, jakie mogą mieć dla ich zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Przekaz jest jasny, partnerzy są narażeni na te same problemy psychologiczne co matki, a specjalistyczną pomoc należy zapewnić jednemu lub obojgu pogrążonym w żałobie rodzicom – cytuje News Medical.

O tym, co uznawane jest za najczęstsze przyczyny poronień możesz przeczytać TUTAJ.

Źródło: News Medical

Zobacz też: Jak czasowe zaprzestanie leczenia niepłodności spowodowane pandemią COVID-19 wpłynęło na psychikę kobiet? Najnowsze badania!

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.

Czy sztuczna inteligencja może przewidzieć niepłodność męską?

Czy sztuczna inteligencja pomoże przewidzieć niepłodność męską?

Niepłodność w równym stopniu dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przypadku niepłodności męskiej to azoospermia, czyli całkowity brak plemników w nasieniu, jest jednym z kluczowych problemów uniemożliwiających parze posiadanie dziecka.

Zapisz się do newslettera

Leczenie azoospermii

W leczeniu azoospermii u mężczyzn wymagana jest ekstrakcja plemników z jąder (TESE) w celu uzyskania dojrzałych plemników. Podczas badania preparatom histologicznym przypisuje się punktację, zwaną skalą Johnsena, w skali od 1 do 10, w oparciu o cechy histopatologiczne jądra.

„Skala Johnsena jest szeroko stosowana w urologii, odkąd została po raz pierwszy odnotowana 50 lat temu. Jednak ocena histopatologiczna jądra nie jest łatwym zadaniem i zajmuje dużo czasu ze względu na złożoność tkanki jądra, wynikającą z wielu wysoce wyspecjalizowanych etapów spermatogenezy”– mówi dr Hideyuki Kobayashi.

Zobacz też: 5 sposobów, które jednocześnie wspomogą płodność kobiety i mężczyzny

Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji

Głównym celem lekarzy było uproszczenie tego niezwykle czasochłonnego etapu diagnozy poprzez wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji. Dzięki zautomatyzowanemu uczeniu maszynowemu, lekarze bez umiejętności programowania mogą wykorzystywać głębokie uczenie się do budowania własnych modeli.

„Stworzony przez nas model może klasyfikować histologiczne obrazy jąder bez pomocy patologów. Mam nadzieję, że nasze podejście umożliwi klinicystom z każdej dziedziny medycyny zbudowanie modeli opartych na sztucznej inteligencji, które będą mogły być wykorzystywane w ich codziennej praktyce klinicznej.”

Aby uprościć wykorzystanie wyników Johnsena w praktyce klinicznej, zidentyfikowano cztery etykiety punktacji Johnsena:  1-3, 4-5, 6-7 i 8-10.

Sztuczna inteligencja przyszłością medycyny?

Sztuczna inteligencja stała się niezwykle popularna i stosowana jest we wszystkich dziedzinach medycyny. Jednak wykorzystanie sztucznej inteligencji przez klinicystów w szpitalach nadal jest utrudnione ze względu na potrzebę pomocy naukowców zajmujących się danymi.

„Wykorzystywana przez nas platforma uczenia maszynowego oparta na chmurze, może stać się tak potężnym narzędziem w medycynie, że w niedalekiej przyszłości lekarze w szpitalach będą z łatwością korzystać z klasyfikatorów obrazów medycznych opartych na sztucznej inteligencji(…) Najtrudniejszą częścią było zrobienie zdjęć patologii jąder – było to bardzo czasochłonne” – słowa dr Kobayashi cytuje News Medical

Grupa dr Kobayashiego opisała rozwój opartego na sztucznej inteligencji algorytmu oceny wyników Johnsena łączących oryginalne obrazy (X400), które osiągnęły wysoką dokładność. To pierwszy raport dotyczący algorytmu, którego można użyć do przewidywania wyników Johnsena bez konieczności polegania na patologach i ekspertach w dziedzinie nauki o danych.

Źródło: News Medical

Zobacz też: Litwa: Zautomatyzowany system selekcji zarodków zwiększy szansę na sukces IVF

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.