Przejdź do treści

Poronienie po in vitro. Zobacz, jakie prawa ci przysługują

prawa po poronieniu
fot. Fotolia

Jeśli po in vitro dojdzie do poronienia, macie prawo skorzystać z przysługujących w tej sytuacji praw. Jakich?

Zapisz się do newslettera

Po poronieniu masz prawo do pochowania dziecka, rejestracji go w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych), przejścia na skrócony urlop macierzyński (przysługuje kobiecie w wymiarze 56 dni), a także odebrania odszkodowania z ubezpieczenia prywatnego (jeśli polisa to obejmuje). Jak krok po kroku z nich skorzystać?

Poinformowanie personelu szpitala o chęci skorzystania z praw

To bardzo ważne, ponieważ do rejestracji w USC, odebrania zasiłku pogrzebowego i przejścia na skrócony urlop macierzyński potrzebna jest karta martwego urodzenia. Można ją odebrać jednak tylko wtedy, gdy została określona płeć dziecka.

Przy poronieniu po ok. 16. tygodniu ciąży zwykle płeć zostaje określona w szpitalu przez lekarza. Jednak przy wcześniejszej ciąży niezbędne są genetyczne badania płci. Informację, czy określono płeć, uzyskacie w szpitalu.

Zobacz także: Poronienie po in vitro – co dalej?

Zlecenie genetycznych badań płci (jeśli płeć nie została określona w szpitalu)

Takie badania zleca się w prywatnym laboratorium. Przy poronieniu w szpitalu materiał do badania powinien zabezpieczyć personel. Najlepiej przekazać próbkę w soli fizjologicznej (np. fragment pępowiny czy kosmków kosmówki), jednak badania DNA można wykonać też na podstawie bloczka parafinowego.

Przy poronieniu w domu próbkę możecie zabezpieczyć samodzielnie i udać się do szpitala. To istotne, ponieważ to właśnie ta placówka wyda Wam później kartę martwego urodzenia. Jeśli po poronieniu kobieta nie zgłosi się do szpitala, dokument nie zostanie wydany, a skorzystanie z praw będzie niemożliwe.

Odebranie karty martwego urodzenia i rejestracja dziecka w USC

Po określeniu płci szpital wyda kartę martwego urodzenia. Może wydać ją bezpośrednio Wam lub w ciągu jednego dnia przekazać do Urzędu Stanu Cywilnego. Od momentu wydania dokumentu macie 3 dni na rejestrację dziecka.

W urzędzie zostanie sporządzony akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym, który zastępuje również akt zgonu.

Zobacz także: Chcę wiedzieć, dlaczego. Które badania po poronieniu warto wykonać?

Przejście na skrócony urlop macierzyński

Urlop macierzyński po poronieniu to 56 dni, które są liczone od dnia straty. Aby z niego skorzystać, kobieta powinna złożyć wniosek u pracodawcy i okazać mu skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym. To jedyne potrzebne dokumenty. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu. Co ważne, między poronieniem a przejściem na urlop nie można chodzić do pracy.

Organizacja pochówku

Aby zorganizować pochówek, zgłoście się do zakładu pogrzebowego i zarządcy cmentarza. Możecie również porozmawiać z duchownym, np. kościoła katolickiego. Warto ponadto pamiętać, że organizacja pogrzebu po poronieniu nie jest obowiązkiem.

Jeśli chcecie tylko pochować dziecko (bez korzystania z reszty praw, m.in. odebrania zasiłku pogrzebowego), wystarczy karta zgonu – do jej wydania szpital nie wymaga określenia płci.

Zobacz także: Poronienie i geny: co mają ze sobą wspólnego?

Odebranie zasiłku pogrzebowego (4000 złotych)

Po organizacji pogrzebu wystarczy zgłosić się do ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) z potrzebnymi dokumentami, przede wszystkim aktem urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym i fakturami poświadczającymi poniesione wydatki.

Wniosek należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia poronienia. Zasiłek pogrzebowy przysługuje Wam tylko w sytuacji, gdy zdecydowaliście się na organizację pochówku na własną rękę (nie przez szpital).

Autor: Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl

test DNA

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.