Przejdź do treści

W jaki sposób odbywa się adopcja komórki jajowej? Ekspert [WIDEO]

W jaki sposób odbywa się adopcja komórki jajowej? Jak przygotować się do dawstwa komórek?  Odpowiada dr n. med. Tomasz Rokicki, specjalista ginekolog – położnik z kliniki leczenia niepłodności Invimed w Warszawie.

Zapisz się do newslettera

– Dawstwo komórek jajowych jest procedurą leczenia niepłodności, w której pacjenci korzystają z komórek jajowych dawczyni, czyli od innej osoby – tłumaczy ginekolog Tomasz Rokicki z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Zobacz także: Na czym polega dawstwo komórek?

Program dawstwa komórek jajowych InviMed

Jak wyjaśnia ekspert, procedurę wykonuje się w kilku sytuacjach klinicznych. Podstawą jest w tym wypadku wiek pacjentów. – Zwykle są to osoby, po 40. roku życia, gdzie korzystanie z własnych komórek jajowych jest już albo niemożliwe, albo nieskuteczne – mówi lekarz.

–  Druga grupa par to są pacjenci, gdzie u kobiety doszło do tzw. przedwczesnego wygasania czynności jajników. Zwykle są to młode osoby, które przed 40. rokiem życia tracą rezerwę jajnikową, tracą jajniki, tracą płodność – dodaje.

Do procedury kwalifikują się również pacjentki po leczeniu onkologicznym, u których w efekcie prowadzonej terapii doszło do uszkodzenia jajników i trwałej utraty płodności.

– W tej grupie również są osoby ze znanymi chorobami genetycznymi, które z tego powodu decydują się na skorzystanie z komórek jajowych dawczyń – tłumaczy ekspert. Z adopcji komórek jajowych mogą też skorzystać pary po kilku nieudanych próbach in vitro i osoby, u których nie uzyskano prawidłowych zarodków.

Zobacz także: „Dajemy trzy duże szanse na dziecko”. Innowacyjny program in vitro w klinice InviMed

Jak wygląda kwalifikacja do programu?

– Kwalifikacja pary do programu opiera się na stwierdzeniu jednego z wymienionych wcześniej wskazań, a następnie, podobnie jak w przypadku własnej procedury in vitro, wykonaniu szeregu badań wstępnych – mówi Tomasz Rokicki. Badania te ogólnie obejmują potwierdzenie dobrego stanu zdrowia i wykluczenie szeregu znanych chorób infekcyjnych.

– Badania, które zlecamy pacjentom przygotowującym się do dawstwa komórek jajowych są w zasadzie identyczne, jak badania, które wykonują pacjenci przygotowujący się do własnej procedury in vitro – wyjaśnia ginekolog.

Jak tłumaczy ekspert, przygotowanie do cyklu, gdzie podawane są zarodki powstałe z komórek jajowych dawczyni, jest podobne, jak w przypadku przygotowania do transferu mrożonych zarodków.

– Zwykle jest to cykl przygotowany hormonalnie, pacjentki przyjmują leki w formie tabletkowej od początku cyklu. Zgłaszają się na jedną, dwie wizyty kontrolne i po stwierdzeniu, że jest to już właściwy moment, dokonuje się transferu – mówi Tomasz Rokicki.

Zobacz także: 5 kluczowych pytań, które musisz zadać w klinice o adopcje komórki jajowej

Ile komórek jajowych otrzyma pacjentka?

– Obecnie stoimy na stanowisku, że w trakcie transferu możemy podać jeden lub maksymalnie dwa zarodki, przy czym coraz częściej zachęcamy pacjentów do przyjęcia pojedynczego zarodka. Po transferze zalecamy test ciążowy po około 14 dniach – objaśnia lekarz.

Warunki gwarancji InviMed stanowią, że jeżeli w trakcie procesu leczenia uzyskanie trzech zarodków bardzo dobrej jakości nie będzie możliwe, klinika zaproponuje pacjentom kolejny zestaw komórek jajowych, aż do uzyskania trzech zarodków bardzo dobrej jakości lub ciąży.

POLECAMY: Pierwszy w Polsce program adopcji komórek z gwarancją

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.