Nieudane in vitro jest dla pacjentów trudnym doświadczeniem, któremu niejednokrotnie towarzyszy rozczarowanie i ból. Pamiętaj jednak, że na tym etapie nie warto się załamywać. Istotne jest szczegółowa analiza identyfikowalnych czynników, które mogły wpłynąć na niekorzystny wynik procedury, i – w razie potrzeby – modyfikacja strategii leczenia niepłodności. Poznaj 6 najczęstszych przyczyn nieudanego in vitro.
Przyczyny nieudanego in vitro: słaba odpowiedź na stymulację hormonalną
Niejednokrotnie problem z uzyskaniem ciąży poprzez zapłodnienie pozaustrojowe pojawia się już na samym początku drogi: podczas stymulacji hormonalnej jajników, która ma umożliwić pozyskanie prawidłowych komórek jajowych do in vitro. Powodem, który stoi za nieprawidłową odpowiedzią na tę stymulację, bywa pominięcie kluczowych badań.
Zdaniem ekspertów, kontrolowana stymulacja hormonalna jajników do in vitro powinna być dopasowana do pacjentki i opierać się zawsze na wynikach jej badań: hormonalnych i rezerwy jajnikowej (AMH). Dzięki temu możliwe jest uzyskanie właściwej odpowiedzi organizmu na stymulację, a tym samym – pobranie komórek jajowych podczas punkcji.
Za nieprawidłową odpowiedź na stymulację mogą odpowiadać też inne czynniki: nieodpowiedni typ stymulacji lub niewłaściwy dzień jej rozpoczęcia. Czasem przyczyna tkwi w czynnikach genetycznych.
Przyczyny nieudanego in vitro: niska jakość komórek jajowych
Aby doszło do zapłodnienia i późniejszego rozwoju zarodka, komórka jajowa musi znajdować się w odpowiednim stadium dojrzałości i charakteryzować się odpowiednią jakością. Jakość komórek jajowych jest zaś ściśle związana z wiekiem kobiety oraz poziomem jej rezerwy jajnikowej.
Po 35. roku życia i przy niskim poziomie AMH żeńskie gamety powoli tracą zdolność do zapłodnienia, a następnie do prawidłowych podziałów. Powodem niskiej jakości komórek jajowych mogą być też niedobory żywieniowe, choroby ogólnoustrojowe, stosowanie używek, a nawet przewlekły stres.
CZYTAJ TEŻ: Sposób na zabezpieczenie płodności. Zobacz, na czym polega mrożenie komórek jajowych
Przyczyny nieudanego in vitro: nieprawidłowości w DNA plemników
Powodem nieudanego in vitro mogą być również nieprawidłowości występujące w gametach męskich. Nie zawsze można je łatwo wykryć – zdarza się, że podstawowe badanie nasienia nie wykazuje odchyleń od normy, choć plemniki cechują się zaburzeniami DNA. W takiej sytuacji często dochodzi do problemów z zapłodnieniem lub późniejszego zatrzymania rozwoju zarodka (po trzeciej dobie).
Aby potwierdzić lub wykluczyć ten problem, niezbędna jest pogłębiona diagnostyka zaburzeń męskiej płodności, uwzględniająca badanie chromatyny plemnikowej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowa metoda selekcji plemników do in vitro. Większa szansa na ciążę?
Przyczyny nieudanego in vitro: nieprawidłowy rozwój zarodków
W procedurze zapłodnienia pozaustrojowego każda z zapłodnionych komórek jajowych podlega szczegółowemu monitoringowi embriologicznemu i późniejszej klasyfikacji. Umożliwia to oszacowanie statystycznych szans na dalszy rozwój zarodka i zapoczątkowanie ciąży.
Jeśli na tym etapie wykryte zostaną nieprawidłowości lub proces rozwoju zostanie całkiem zatrzymany, należy upewnić się, czy po stronie pary nie występują czynniki genetyczne utrudniające zapłodnienie i rozwój ciąży. W przypadku, gdy badania wykażą obecność mutacji w danym genie, lekarz prowadzący leczenie wskaże parze najlepsze dostępne rozwiązania medyczne.
Przyczyny nieudanego in vitro: nawracające niepowodzenia implantacji
Powodem nieudanego in vitro nierzadko bywają nawracające niepowodzenia implantacji (RIT: recurrent implantation failure). Mogą mieć one mieć wiele przyczyn. Najczęstsze to: zaburzenia wzrostu i funkcji endometrium, wady rozwojowe zarodków, występowanie zmian w obrębie macicy lub zaburzenia synchronizacji rozwoju śluzówki macicy z rozwojem zarodka.
W niektórych sytuacjach za niepowodzenie in vitro mogą odpowiadać czynniki immunologiczne.
WIĘCEJ: Kilka cykli in vitro i brak ciąży? Powodem mogą być nawracające niepowodzenia implantacji
Przyczyny nieudanego in vitro: nawracające poronienia i straty ciąż
O poronieniach nawracających (lub nawracających stratach wczesnych ciąż) mówimy, gdy do straty ciąży dochodzi trzy lub więcej razy z rzędu. Może to wynikać z wielu przyczyn, spośród których najczęstsze to:
- zaburzenia endokrynologiczne,
- czynniki genetyczne,
- czynniki immunologiczne,
- wady anatomiczne macicy.
Pacjentki i pacjenci, których dotyczy ten problem, wymagają pogłębionej diagnostyki medycznej. Niezbędne jest też zaoferowanie im specjalistycznego wsparcia psychologicznego.
Źródło: chcemybycrodzicami.pl, INVICTA
POLECAMY RÓWNIEŻ: Poronienie po in vitro. Zobacz, jakie prawa ci przysługują