Przejdź do treści

6 przyczyn nieudanego in vitro

Kobieta z niepokojem patrząca na wynik testu ciążowego /Ilustracja do tekstu: Przyczyny nieudanego in vitro

Nieudane in vitro jest dla pacjentów trudnym doświadczeniem, któremu niejednokrotnie towarzyszy rozczarowanie i ból. Pamiętaj jednak, że na tym etapie nie warto się załamywać. Istotne jest szczegółowa analiza identyfikowalnych czynników, które mogły wpłynąć na niekorzystny wynik procedury, i – w razie potrzeby – modyfikacja strategii leczenia niepłodności. Poznaj 6 najczęstszych przyczyn nieudanego in vitro.

Zapisz się do newslettera

Przyczyny nieudanego in vitro: słaba odpowiedź na stymulację hormonalną

Niejednokrotnie problem z uzyskaniem ciąży poprzez zapłodnienie pozaustrojowe pojawia się już na samym początku drogi: podczas stymulacji hormonalnej jajników, która ma umożliwić pozyskanie prawidłowych komórek jajowych do in vitro. Powodem, który stoi za nieprawidłową odpowiedzią na tę stymulację, bywa pominięcie kluczowych badań.

Zdaniem ekspertów, kontrolowana stymulacja hormonalna jajników do in vitro powinna być dopasowana do pacjentki i opierać się zawsze na wynikach jej badań: hormonalnych i rezerwy jajnikowej (AMH). Dzięki temu możliwe jest uzyskanie właściwej odpowiedzi organizmu na stymulację, a tym samym – pobranie komórek jajowych podczas punkcji.

Za nieprawidłową odpowiedź na stymulację mogą odpowiadać też inne czynniki: nieodpowiedni typ stymulacji lub niewłaściwy dzień jej rozpoczęcia. Czasem przyczyna tkwi w czynnikach genetycznych.

Przyczyny nieudanego in vitro: niska jakość komórek jajowych

Aby doszło do zapłodnienia i późniejszego rozwoju zarodka, komórka jajowa musi znajdować się w odpowiednim stadium dojrzałości i charakteryzować się odpowiednią jakością. Jakość komórek jajowych jest zaś ściśle związana z wiekiem kobiety oraz poziomem jej rezerwy jajnikowej.

Po 35. roku życia i przy niskim poziomie AMH żeńskie gamety powoli tracą zdolność do zapłodnienia, a następnie do prawidłowych podziałów. Powodem niskiej jakości komórek jajowych mogą być też niedobory żywieniowe, choroby ogólnoustrojowe, stosowanie używek, a nawet przewlekły stres.

CZYTAJ TEŻ: Sposób na zabezpieczenie płodności. Zobacz, na czym polega mrożenie komórek jajowych

Przyczyny nieudanego in vitro: nieprawidłowości w DNA plemników

Powodem nieudanego in vitro mogą być również nieprawidłowości występujące w gametach męskich. Nie zawsze można je łatwo wykryć – zdarza się, że podstawowe badanie nasienia nie wykazuje odchyleń od normy, choć plemniki cechują się zaburzeniami DNA. W takiej sytuacji często dochodzi do problemów z zapłodnieniem lub późniejszego zatrzymania rozwoju zarodka (po trzeciej dobie).

Aby potwierdzić lub wykluczyć ten problem, niezbędna jest pogłębiona diagnostyka zaburzeń męskiej płodności, uwzględniająca badanie chromatyny plemnikowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowa metoda selekcji plemników do in vitro. Większa szansa na ciążę?

Przyczyny nieudanego in vitro: nieprawidłowy rozwój zarodków

W procedurze zapłodnienia pozaustrojowego każda z zapłodnionych komórek jajowych podlega szczegółowemu monitoringowi embriologicznemu i późniejszej klasyfikacji. Umożliwia to oszacowanie statystycznych szans na dalszy rozwój zarodka i zapoczątkowanie ciąży.

Jeśli na tym etapie wykryte zostaną nieprawidłowości lub proces rozwoju zostanie całkiem zatrzymany, należy upewnić się, czy po stronie pary nie występują czynniki genetyczne utrudniające zapłodnienie i rozwój ciąży. W przypadku, gdy badania wykażą obecność mutacji w danym genie, lekarz prowadzący leczenie wskaże parze najlepsze dostępne rozwiązania medyczne.

Przyczyny nieudanego in vitro: nawracające niepowodzenia implantacji

Powodem nieudanego in vitro nierzadko bywają nawracające niepowodzenia implantacji (RIT: recurrent implantation failure). Mogą mieć one mieć wiele przyczyn. Najczęstsze to: zaburzenia wzrostu i funkcji endometrium, wady rozwojowe zarodków, występowanie zmian w obrębie macicy lub zaburzenia synchronizacji rozwoju śluzówki macicy z rozwojem zarodka.

W niektórych sytuacjach za niepowodzenie in vitro mogą odpowiadać czynniki immunologiczne.

WIĘCEJ: Kilka cykli in vitro i brak ciąży? Powodem mogą być nawracające niepowodzenia implantacji

Przyczyny nieudanego in vitro: nawracające poronienia i straty ciąż

O poronieniach nawracających (lub nawracających stratach wczesnych ciąż) mówimy, gdy do  straty ciąży dochodzi trzy lub więcej razy z rzędu. Może to wynikać z wielu przyczyn, spośród których najczęstsze to:

  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • czynniki genetyczne,
  • czynniki immunologiczne,
  • wady anatomiczne macicy.

Pacjentki i pacjenci, których dotyczy ten problem, wymagają pogłębionej diagnostyki medycznej. Niezbędne jest też zaoferowanie im specjalistycznego wsparcia psychologicznego.

Źródło: chcemybycrodzicami.pl, INVICTA

POLECAMY RÓWNIEŻ: Poronienie po in vitro. Zobacz, jakie prawa ci przysługują

Natalia Łyczko

dziennikarka, redaktorka online

Plamienie po transferze. Czy to niebezpieczne?

plamienie po transferze
Kobiety, które kilka dni po transferze zarodka zauważyły niewielkie plamienie często niepokoją się, czy wszystko jest w porządku. – fot. 123rf

Pary bezskutecznie starające się o dziecko, mogą zdecydować się na skorzystanie z techniki wspomaganego rozrodu, która zwiększa szansę na zapłodnienie. Zdarza się, że po transferze zarodka kobieta zaczyna plamić. I tutaj od razu pojawia się pytanie – czy plamienie powinno być powodem do niepokoju? A może to dobry znak?

Zapisz się do newslettera

Przeczytaj: Hodowla i transfer zarodków – EmbryoGlue wspiera implantację?

Plamienie po transferze

Plamienie po transferze zarodka najprawdopodobniej jest plamieniem implantacyjnym.

Implantacja zarodka u wielu kobiet przebiega bezobjawowo – nie pojawia się żaden ból, ani plamienie. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre kobiety obserwują pewne sygnały świadczące o tym, że najprawdopodobniej doszło właśnie do implantacji.

Zarodek, który zagnieździł się w macicy sprawia, że organizm zaczyna produkować hormony – także hormon gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG), który wykrywany jest w krwi.

Dlaczego więc pojawia się plamienie implantacyjne? Zarodek zanurzony jest w endometrium. W miejscu wniknięcia pojawia się skrzep krwi, który wydalony na zewnątrz może objawić się niewielkim plamieniem. Kobieta, u której po transferze pojawia się plamienie, powinna sprawdzić poziom progesteronu. W przypadku, gdy jest za niski, lekarz najprawdopodobniej przepisze odpowiednie leki.

Zobacz też: Jak przygotować się do transferu zarodka?

Czy wszystko w porządku?

Kobiety, które kilka dni po transferze zarodka zauważyły niewielkie plamienie niepokoją się, czy wszystko jest w porządku. W większości przypadków lekarz zleca badanie krwi, a dokładniej ilościową ocenę poziomu hormonu beta hCG.

Odpowiedni przyrost w danym czasie potwierdza prawidłowy proces rozwoju ciąży. Po ukończeniu 6 TC, by potwierdzić prawidłowy rozwój ciąży, należy wykonać nadanie USG sondą transwaginalną. Ważne, by po zapłodnieniu in vitro dokładnie przestrzegać zaleceń ginekologa.

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.