Przejdź do treści

Jak przygotować się do in vitro? Praktyczny poradnik dla dwojga

Jak przygotować się do in vitro?
fot. Pixabay

Jesteście zdecydowani na in vitro? Aby zapewnić sobie komfort psychiczny i większą szansę na powodzenie procedury, należy zaopatrzyć się w niezbędną dawkę wiedzy. Czy wiesz, jak przygotować się do in vitro?

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego przebiegają na kilku poziomach. Ważne jest zarówno wykonanie niezbędnych badań, jak również troska o sferę fizyczną i psychiczną. Połączenie tych trzech elementów w znacznym stopniu pomoże przejść przez procedurę in vitro.

Jak się przygotować do in vitro? Zrób niezbędne badania

Badania musi wykonać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Badania dla pań to m.in. badanie na oznaczenie grupy krwi, wymaz z pochwy, USG jajników, badania hormonów, badanie krwi w celu wykluczenia wirusa HIV, czy wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Panowie muszą przede wszystkim wykonać badanie nasienia, badania krwi  oraz badanie kariotypu.

Pełną listę badań przed in vitro znajdziesz tu

Jak się przygotować do in vitro? Zadbaj o zdrowie

Spożywaj co najmniej 60-70 g białka dziennie. To ułatwi organizmowi produkcję większej liczby komórek jajowych. Produkty bogate w białko to:

 • chude mięso
 • ryby
 • fasola
 • jaja
 • soczewica

Pamiętaj o wapniu. Ten składnik pomoże w procesie zapłodnienia. Produkty bogate w wapń to:

 • Jogurty
 • Migdały
 • Tofu
 • Ser
 • Zielone, liściaste warzywa (kapusta, szpinak)

Należy zwrócić uwagę na suplementy i żywność bogatą w kwas foliowy. Produkty bogate w kwas foliowy to:

 • Fasola
 • Groch
 • Soczewica
 • Orzechy
 • Zboża

Zobacz także: Jak zwiększyć szanse na powodzenie in vitro? Radzi ekspert!

Jak przygotować się do in vitro? Nie zapominaj i napojach i sporcie

Pij 2 litry wody dziennie. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej rozprowadza składniki odżywcze do komórek i tkanek, co wpływa na lepsze odżywienie i funkcjonowanie narządów. Nawodnienie kobiecego organizmu pozytywnie wpływa na jakość komórki jajowej. U mężczyzn natomiast odwodnienie może zaburzyć produkcję nasienia i obniżać objętość i jakość ejakulatu.

Ogranicz picie kawy i alkoholu. Kofeina obniża aktywność mięśni w jajowodach, co nie sprzyja zapłodnieniu. Alkohol z kolei obniża jakość plemników. Nie zalecane jest również picie słodkich napojów gazowanych. W przypadku pań picie tego typu napojów obniża szansę na zajście w ciążę aż o 25 proc. Jeżeli chodzi o mężczyzn, obniżenie płodności jest jeszcze większe – wynosi aż 33 proc.  Zrezygnuj również z wszelkiego rodzaju używek.

Zalecane są również regularne, niezbyt obciążające ćwiczenia. Aktywność fizyczna wspomaga odpowiedni przepływ krwi, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Zobacz także: In vitro: jak wygląda ocena zarodka? Okiem embriologa

Jak przygotować się do in vitro? Zadbaj o sferę emocjonalną

Przygotowania do in vitro to nie tylko badania i troska o zdrowe odżywianie. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu procedury in vitro to niezwykle emocjonalny moment w życiu pary. Może być źródłem stresu i strachu o przyszłość.

Nierzadko jest to też próba dla związku. Warto zadbać o odpowiednią komunikację. Szczere rozmowy z partnerem pomogą zmniejszyć stres i poczucie strachu przed niewiadomym. Warto dzielić się z partnerem wszystkimi rodzajami uczuć – począwszy od np. żalu po poronieniach do obawą przed ewentualną porażką.

Nie zapominaj o wspólnym spędzaniu czasu z partnerem. Warto zrobić coś, co sprawia wam radość. Dzięki temu łatwej będzie nie skupiać myśli wyłącznie na in vitro.

Wiele klinik oferuje wsparcie psychologiczne podczas procedury in vitro. Rozmowa z psychologiem czy udział w grupowej terapii pomoże uporać się ze stresem.

Źródło: In Vitro Online, Chcemy Być Rodzicami  

Anna Wencławska

dziennikarka, orientalistka

Wybory samorządowe 2018: sprawdź, co mówią partie o dofinansowaniu in vitro

Grafika: ręce wrzucające karty wyborcze do urny /Ilustracja do tekstu: Wybory samorządowe 2018: partie o dofinansowaniu in vitro
Fot.: Pixabay.com

Już 21 października odbędą się wybory samorządowe 2018. Sprawdziliśmy, jak poszczególne partie polityczne odnoszą się do kwestii leczenia niepłodności metodą in vitro i czy mają w planach dofinansowanie tej procedury.

Zapisz się do newslettera

Wybory samorządowe 2018: największe partie o dofinansowaniu in vitro

Wybory samorządowe 2018: Koalicja Obywatelska o dofinansowaniu in vitro

Program wyborczy Koalicji Obywatelskiej (KO), czyli koalicyjnego komitetu wyborczego PO i Nowoczesnej, przewiduje dofinansowanie in vitro w regionach. Kandydaci KO na prezydentów największych miast mają także plany utworzenia całodobowych gabinetów ginekologicznych. Kobiety mogłyby tam otrzymać m.in. poradę dotyczącą zabiegu in vitro oraz receptę na antykoncepcję. Deklaracje w tej sprawie składał m.in. Rafał Trzaskowski, startujący w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy.

Wybory samorządowe 2018: PiS o dofinansowaniu in vitro

Prawo i Sprawiedliwość nie planuje dofinansowania in vitro w regionach. Partia ma dla obywateli inne propozycje: naprotechnologię, darmowe leki dla kobiet w ciąży i premie za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Planuje też wprowadzenie najniższej emerytury dla kobiet, które urodziły czwórkę dzieci.

Tadeusz Zysk, kandydujący z ramienia PiS na prezydenta Poznania, zadeklarował jednak, że nie wygasi oferowanego obecnie dofinansowania in vitro w tym mieście.

Wybory samorządowe 2018: SLD o dofinansowaniu in vitro

Sojusz Lewicy Demokratycznej otwarcie opowiada się za dofinansowaniem in vitro z budżetów gmin i województw. Podczas kampanii samorządowej partia zapowiedziała uruchomienie „Powszechnego Programu In Vitro dla Polski”.

Wybory samorządowe 2018: Partia Razem o dofinansowaniu in vitro

Partia Razem od dawna postuluje dotowanie in vitro w regionach. Aktywnie działa na tym polu, tworząc projekty programów finansowania tej procedury i zbierając pod nimi podpisy. Podkreśla, że dostęp do tej metody leczenia nie powinien zależeć ani od miejsca zamieszkania, ani stanu cywilnego. Zapowiada też wycofanie się z finansowania naprotechnologii oraz ułatwienie dostępu do antykoncepcji awaryjnej i opieki ginekologicznej.

W Warszawie, gdzie kandydaci Razem startują wspólnie z: działaczami stołecznych ruchów miejskich, Inicjatywy Polska i Zielonych (w ramach KWW „Wygra Warszawa”), program samorządowy zakłada >>rozszerzenie aktualnego programu in vitro, opartego na propozycji przygotowanej przez Razem wspólnie ze stowarzyszeniem „Nasz Bocian”<<.

To tylko część zestawienia. Cały artykuł no tym, co mówią poszczególne partie o dofinansowaniu in vitro, przeczytasz TUTAJ.

Natalia Łyczko

dziennikarka, redaktorka online

Atypowa centriola plemnika a niepłodność. To odkrycie może zmienić podejście do leczenia niepłodności

Plemnik i komórka jajowa - wizualizacja /Ilustracja do tekstu: Atypowa centriola plemnika a niepłodność
Fot.: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Toledo (USA) dokonali niespodziewanego odkrycia, które może pomóc rozwikłać zagadkę nieznanych przyczyn niepłodności, poronień i wad wrodzonych zarodka. Okazuje się, że za te zaburzenia mogą odpowiadać błędy w strukturze plemnika, której do tej pory nie wiązano z procesem zapłodnienia.

Zapisz się do newslettera

Jak wynika z licznych badań, zapłodniona komórka jajowa do dalszego rozwoju potrzebuje centrioli, czyli specyficznego organellum komórkowego uformowanego z filamentów. Strukturę tą, odpowiadającą za prawidłowy podział komórek, rozwój rzęsek i cytoszkieletu, dostarcza plemnik.

Dotąd uważano, że w procesie zapłodnienia plemnik przekazuje tylko jedną centriolę, która następnie ulega multiplikacji. Najnowsze analizy, z których wnioski opublikowano w magazynie „Nature Communications”, zdają się przeczyć tej tezie.

– Ponieważ komórka jajowa matki nie zapewnia centrioli, a plemniki ojca zdawały się mieć tylko jedną centriolę o typowej budowie, chcieliśmy wiedzieć, skąd pochodzi druga centriola w zygotach – wyjaśnia prof. Tomer Avidor-Reiss z Uniwersytetu w Toledo, autor badań.

CZYTAJ TAKŻE: 6 przyczyn nieudanego in vitro

Atypowa centriola plemnika a niepłodność i poronienia. To odkrycie mogą zmienić strategię leczenia niepłodności

Przy wykorzystaniu zaawansowanych technik oraz nowoczesnych mikroskopów: optycznych, elektronowych oraz supermikroskopu optycznego zbadano występującą w plemniku dodatkową, atypową centriolę.

Okazało się, że uczestniczy ona w zapłodnieniu w tym samym stopniu, co typowa centriola. Choć pełni tę samą funkcję, istotnie różni się budową od tradycyjnej centrioli (ma mniejszą liczbę białek). Z tego powodu nie zwróciła wcześniej uwagi badaczy i nie została poddana szczegółowym analizom. Tymczasem – jak wynika z nowych odkryć – dodatkowa, atypowa centriola plemnika może mieć istotny udział w rozwoju niepłodności, a także poronień czy wad rozwojowych zarodka.

– Wspólnie z Departamentem Urologii przy Uniwersytecie w Toledo pracujemy nad badaniem atypowej centrioli plemnika, aby dowiedzieć się, czy jest ona związana z niepłodnością. A jeśli tak – z jakim jej rodzajem – mówi prof. Avidor-Reiss.

Wyniki tych analiz mogą pomóc stworzyć nowe ścieżki diagnostyki i strategie w leczeniu niepłodności.

Źródło: ibtimes.co.in, nature.com

POLECAMY RÓWNIEŻ: Jak wygląda zapłodnienie techniką ICSI? Wyjaśnia embriolog

Natalia Łyczko

dziennikarka, redaktorka online