Przejdź do treści

Jak przygotować się do in vitro? Praktyczny poradnik dla dwojga

Jak przygotować się do in vitro?
fot. Pixabay

Jesteście zdecydowani na in vitro? Aby zapewnić sobie komfort psychiczny i większą szansę na powodzenie procedury, należy zaopatrzyć się w niezbędną dawkę wiedzy. Czy wiesz, jak przygotować się do in vitro?

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego przebiegają na kilku poziomach. Ważne jest zarówno wykonanie niezbędnych badań, jak również troska o sferę fizyczną i psychiczną. Połączenie tych trzech elementów w znacznym stopniu pomoże przejść przez procedurę in vitro.

Jak się przygotować do in vitro? Zrób niezbędne badania

Badania musi wykonać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Badania dla pań to m.in. badanie na oznaczenie grupy krwi, wymaz z pochwy, USG jajników, badania hormonów, badanie krwi w celu wykluczenia wirusa HIV, czy wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Panowie muszą przede wszystkim wykonać badanie nasienia, badania krwi  oraz badanie kariotypu.

Pełną listę badań przed in vitro znajdziesz tu

Jak się przygotować do in vitro? Zadbaj o zdrowie

Spożywaj co najmniej 60-70 g białka dziennie. To ułatwi organizmowi produkcję większej liczby komórek jajowych. Produkty bogate w białko to:

 • chude mięso
 • ryby
 • fasola
 • jaja
 • soczewica

Pamiętaj o wapniu. Ten składnik pomoże w procesie zapłodnienia. Produkty bogate w wapń to:

 • Jogurty
 • Migdały
 • Tofu
 • Ser
 • Zielone, liściaste warzywa (kapusta, szpinak)

Należy zwrócić uwagę na suplementy i żywność bogatą w kwas foliowy. Produkty bogate w kwas foliowy to:

 • Fasola
 • Groch
 • Soczewica
 • Orzechy
 • Zboża

Zobacz także: Jak zwiększyć szanse na powodzenie in vitro? Radzi ekspert!

Jak przygotować się do in vitro? Nie zapominaj o napojach i sporcie

Pij 2 litry wody dziennie. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej rozprowadza składniki odżywcze do komórek i tkanek, co wpływa na lepsze odżywienie i funkcjonowanie narządów. Nawodnienie kobiecego organizmu pozytywnie wpływa na jakość komórki jajowej. U mężczyzn natomiast odwodnienie może zaburzyć produkcję nasienia i obniżać objętość i jakość ejakulatu.

Ogranicz picie kawy i alkoholu. Kofeina obniża aktywność mięśni w jajowodach, co nie sprzyja zapłodnieniu. Alkohol z kolei obniża jakość plemników. Nie zalecane jest również picie słodkich napojów gazowanych. W przypadku pań picie tego typu napojów obniża szansę na zajście w ciążę aż o 25 proc. Jeżeli chodzi o mężczyzn, obniżenie płodności jest jeszcze większe – wynosi aż 33 proc.  Zrezygnuj również z wszelkiego rodzaju używek.

Zalecane są również regularne, niezbyt obciążające ćwiczenia. Aktywność fizyczna wspomaga odpowiedni przepływ krwi, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Zobacz także: In vitro: jak wygląda ocena zarodka? Okiem embriologa

Jak przygotować się do in vitro? Zadbaj o sferę emocjonalną

Przygotowania do in vitro to nie tylko badania i troska o zdrowe odżywianie. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu procedury in vitro to niezwykle emocjonalny moment w życiu pary. Może być źródłem stresu i strachu o przyszłość.

Nierzadko jest to też próba dla związku. Warto zadbać o odpowiednią komunikację. Szczere rozmowy z partnerem pomogą zmniejszyć stres i poczucie strachu przed niewiadomym. Warto dzielić się z partnerem wszystkimi rodzajami uczuć – począwszy od np. żalu po poronieniach do obawą przed ewentualną porażką.

Nie zapominaj o wspólnym spędzaniu czasu z partnerem. Warto zrobić coś, co sprawia wam radość. Dzięki temu łatwej będzie nie skupiać myśli wyłącznie na in vitro.

Wiele klinik oferuje wsparcie psychologiczne podczas procedury in vitro. Rozmowa z psychologiem czy udział w grupowej terapii pomoże uporać się ze stresem.

Źródło: In Vitro Online, Chcemy Być Rodzicami  

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.