Przejdź do treści

Ryzyko i powikłania po in vitro

Ryzyko i powikłania po in vitro
fot. Fotolia

Tak jak każdy zabieg medyczny, również in vitro może wiązać się z pewnymi komplikacjami i skutkami ubocznymi. Na szczęście nie są to częste przypadki.

Zapisz się do newslettera

In vitro to technika wspomaganego rozrodu, którą od kilku dekad z powodzeniem stosuje się na całym świecie.

Wiele par rozważających skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego zastanawia się, czy metoda ta jest w pełni bezpieczna. Oto lista najczęstszych możliwych powikłań po in vitro.

Zobacz także: Hiperstymulacja przy in vitro – jakie daje objawy?

Ryzyko i powikłania po in vitro – hiperstymulacja

Jednym z groźniejszych powikłań związanych z nadmiernym pobudzeniem owulacji jest zespół hiperstymulacji jajników (OHSS – ovarian hyperstimulation syndrome). Wśród głównych objawów łączonych z OHSS wymienia się:

  • postać łagodną: wzdęcia i niewielkie bóle brzucha
  • postać umiarkowaną: umiarkowany ból brzucha, nudności, wymioty, wodobrzusze
  • postać ciężką: wodobrzusze, problemy z oddychaniem, skąpomocz, zagęszczenie krwi, hipoproteinemia
  • postać krytyczną: intensywne wodobrzusze, bezmocz, zespół ostrej niewydolności oddechowej, gromadzenie się dużej ilości płynu wysiękowego w otrzewnej, opłucnej i osierdziu, duże zagęszczenie krwi, problemy zakrzepowo-zatorowe

Zobacz także: Czy dzięki in vitro można zajść w ciążę z bliźniakami obu płci?

Ryzyko i powikłania po in vitro – poród mnogi

W celu zwiększenia szansy ciążę czasami do macicy pacjentki podaje się kilka zarodków. Może się zdarzyć, że wszystkie z nich się rozwiną i dojdzie do porodu mnogiego. Ciąża mnoga obarczona jest ryzykiem. Do potencjalnych zagrożeń można zaliczyć:

  • Stan przedrzucawkowy
  • Przedwczesny poród
  • Niską masę urodzeniową dzieci
  • Zespół przetoczenia krwi między płodami
  • Cukrzycę ciążową
  • Problemy z łożyskiem

Ze względu na ryzyko, jakie niesie za sobą ciąża mnoga, obecnie coraz więcej klinik decyduje się na pojedynczy transfer zarodka.

Zobacz także: Poronienie po in vitro – co dalej?

Ryzyko i powikłania po in vitro – poronienie i ciąża pozamaciczna

Podobnie jak przy ciąży naturalnej, tak również w przypadku ciąży będącej wynikiem zapłodnienia pozaustrojowego istnieje ryzyko poronienia. Wśród kobiet w wieku ok. 20 lat ryzyko to wynosi 12-15 proc. i wzrasta wraz z wiekiem matki.

Ciąża ektopowa (pozamaciczna) występuje wtedy, gdy zapłodnione jajo ulega implantacji poza błoną śluzową macicy. Zwykle taka ciąża jest zlokalizowana w obrębie jajowodu, rzadziej w obrębie jajnika, otrzewnej lub szyjki macicy.

Ciąża ektopowa to stosunkowo rzadkie zjawisko w in vitro. Jest to jednak poważny stan zagrażający zdrowiu i życiu kobiety. O ciąży pozamacicznej mogą świadczyć ostre bóle brzucha, krwawienie z pochwy, bóle krzyża, zawroty głowy lub niskie ciśnieni.

Zobacz także: Wady wrodzone po in vitro

Ryzyko i powikłania po in vitro – wady wrodzone dziecka

Wady wrodzone po in vitro wynikają przede wszystkim z czynnika matczynego. Do zabiegu często przystępują kobiety po 35. roku życia. Wiek matki jest zatem głównym czynnikiem wpływającym na ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dziecka. Komórki jajowe starszych kobiet są bowiem bardziej narażone na powstanie mutacji.

Podsumowując, leczenie niepłodności metodą in vitro jest bezpieczne, a ryzyko wystąpienia różnego rodzaju komplikacji jest podobne do tego przy ciąży naturalnej.

Źródło: whereivf.com wylecz.to, poradnikzdrowie.pl

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.

Czy in vitro wpływa na powstanie zaburzeń czynności poznawczych?

Techniki wspomaganego rozwoju, w tym procedura in vitro, dla wielu par są jedyną szansą na zajście w ciążę. Niektórzy decyzję podejmują niemalże natychmiast, bez chwili zastanowienia, a inni biją się z myślami przez dłuższy czas. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Ci bardziej wnikliwi analizują: czy in vitro ma wpływ na powstanie zaburzeń czynności poznawczych?

Zapisz się do newslettera

Czym są czynności poznawcze?

Czynności poznawcze to wszystkie umiejętności, dzięki którym poznajemy otoczenie i komunikujemy się z nim. Do głównych czynności poznawczych możemy zaliczyć: myślenie, pamięć, uwagę.

Funkcje te mogą ulec zaburzeniom na skutek wielu różnych wydarzeń np. urazów głowy, problemów psychiatrycznych czy schorzeń neurologicznych.

Zaburzenia uwagi, problemy z koncentracją, zmniejszony iloraz inteligencji – problemy te mogą być związane niemalże ze wszystkimi codziennymi sytuacjami, zarówno w sferze rodzinnej jak i zawodowej.  Jednak czy in vitro także ma wpływ powstanie tego rodzaju zaburzeń?

Zobacz też: Wady wrodzone po in vitro

In vitro – wpływ na czynności poznawcze

Problem z zajściem w ciążę, o którym mówi się po upływie 12 miesięcy bezowocnych starań bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych, dotyczy około 15% par. Zdiagnozowanie przyczyny niepłodności to pierwszy krok w walce o posiadanie upragnionego potomka. W większości przypadków kuracja hormonalna, cykle stymulowane kończą się sukcesem. Niektórzy decydują się na jedną z podstawowych metod wspomaganego rozwoju – inseminację. Jednak dla innych jedyną szansą okazuje się in vitro.

Na łamach branżowego magazynu „Human Reproduction” opublikowano wyniki badania, którego głównym zadaniem było ocenienie rozwoju psychoruchowego i kognitywnego dzieci poczętych metodą in vitro.

Naukowcy porównali czynności psychoruchowe 169 dzieci urodzonych pomiędzy marcem 2005 roku a grudniem 2006 roku. 103 z nich przyszło na świat dzięki zastosowaniu metody in vitro (u 57 matek została dodatkowo zastosowana stymulacja jajników).

Zobacz też: Czy dzieci poczęte metodą in vitro rozwijają się wolniej? Naukowcy odpowiadają

Wyniki badań

66 dzieci, które wzięły udział w badaniu, zostało poczętych naturalnie. Wynik poznawczy oceniono za pomocą skróconej skali inteligencji Wechslera i NEPSY-II. Zachowanie zostało ocenione za pomocą listy kontrolnej CBCL i formularza raportu nauczyciela TRF. Badania prowadzono przez 9 lat.

Otrzymane wyniki nie wykazały żadnych istotnych różnic w ilorazie inteligencji pomiędzy badanymi grupami. Analizy wielowymiarowe nie ujawniły statystycznie istotnego związku pomiędzy grupą dzieci poczętych metodą in vitro,  a tymi poczętymi całkowicie naturalnie.

Źródło:https://academic.oup.com

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.