Przejdź do treści

Scratching endometrium: na czym polega i kiedy jest wskazany?

Młoda pacjentka podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym /Ilustracja do tekstu" Scratching endometrium: wskazania, przebieg zabiegu
Fot.: Fotolia.pl

Scratching endometrium do zabieg, który zaleca się kobietom zmagającym się z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodków (RIF). Dostępne dane wskazują, że wykonany w odpowiednim okresie może zwiększyć szansę na zapoczątkowanie i pomyślny rozwój ciąży. Co trzeba wiedzieć o scratchingu endometrium, nim zdecydujemy się na jego wykonanie?

Zapisz się do newslettera

Scratching endometrium: jak wygląda?

Scratching endometrium (z ang. endometrial scratching) polega na wykonaniu celowego i kontrolowanego uszkodzenia endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Choć brzmi groźnie, nie jest to zabieg inwazyjny; przypomina badanie cytologiczne, a wykonuje się go przy użyciu specjalnego cienkiego cewnika – tzw. pipelli.

Taka ingerencja medyczna daje szanse na intensywną regenerację śluzówki macicy – co sprzyja jej pobudzeniu immunologicznemu i zwiększeniu prawdopodobieństwa prawidłowego zagnieżdżenia zarodka. Zgodnie z analizami, których wyniki opublikowano w 2003 r. w piśmie naukowym „Fertility and Sterility”, scratching endometrium (wykonany w rekomendowanym terminie) może przyczynić się do dwukrotnego wzrostu szans na implantację oraz rozwój zdrowej ciąży u pacjentek zmagających się z RIF.

CZYTAJ TEŻ: Kilka cykli in vitro i brak ciąży? Powodem mogą być nawracające niepowodzenia implantacji

Scratching endometrium: kiedy wykonać?

Optymalnym momentem na wykonanie scratchingu endometrium jest druga faza cyklu (faza lutealna, czyli po owulacji) poprzedzającego cykl, w którym zaplanowano transfer zarodka. W przypadku cyklu bezowulacyjnego jest to okres pomiędzy połową cyklu a jego końcówką. Termin ustalany jest jednak zawsze w porozumieniu z lekarzem.

Zgodnie z dostępnymi badaniami, wykonanie zabiegu kontrolowanego uszkodzenia śluzówki macicy na kilka dni przed transferem nie zwiększa prawdopodobieństwa prawidłowego zagnieżdżenia zarodka (może wręcz wywołać odwrotny efekt).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rozwój i transfer zarodka podczas in vitro – jak to wygląda krok po kroku? [WIDEO]

Scratching endometrium: możliwe powikłania

Powikłania po scratchingu endometrium są rzadkie. Sporadycznie występuje plamienie lub krwawienie, które ustępuje zwykle po kilku dniach. Odnotowywano też bardzo nieliczne przypadki zakażeń.

Więcej o przygotowaniu do in vitro przeczytasz m.in. tutaj.

Źródło: nOvum

POLECAMY TAKŻE: Zespół Klinefeltera nie musi oznaczać bezpłodności. Poznaj metody leczenia

Natalia Łyczko

dziennikarka, redaktorka online