Przejdź do treści

Spermiogram – co to za badanie i jak się do niego przygotować?

Po wykonaniu spermiogramu zalecana jest wizyta u androloga, który prawidłowo zinterpretuje otrzymane wyniki – fot. 123rf

Niska jakość nasienia jest przyczyną niepłodności u prawie 40% par starających się o dziecko. Naukowcy alarmują – jakość męskiego nasienia pogarsza się z roku na rok, a w przeciągu ostatnich 40 lat uległa pogorszeniu o ponad połowę.

Zapisz się do newslettera

Nierzadko mężczyźni uciekają przed rozmowami na temat niepłodności, boją się poddać badaniom i unikają leczenia. Błąd! Jedno jest pewne, tylko szybko podjęte kroki mogą doprowadzić do wymarzonego rodzicielstwa. Sprawdź, czym jest spermiogram i jakie parametry nasienia uznawane są za prawidłowe.

Spermiogram – co to jest?

W celu poznania przyczyn obniżonej płodności u mężczyzn zalecane jest wykonanie wielu badań. Jednym z pierwszych i bardziej podstawowych jest rozszerzone badanie nasienia zwane spermiogramem.

Spermiogram łączy w sobie ocenę mikroskopową i makroskopową spermy. W badaniu ocenia się ogólne parametry nasienia, budowę plemników i określa proporcje pomiędzy prawidłowymi plemnikami a tymi z uszkodzeniami strukturalnymi.

Zobacz też: Męska niepłodność pod lupą polskich naukowców

Jak przygotować się do badania?

Przed wykonaniem badania zalecany jest 3-5 dniowy okres abstynencji seksualnej. Krótszy czas abstynencji seksualnej wiąże się z obniżeniem koncentracji plemników, dłuższy z kolei obniża żywotność plemników.

Ważne jest także aby przynajmniej 3 dni przed oddaniem nasienia nie pić alkoholu i nie zażywać używek odurzających.

Jak wygląda badanie?

Badanie polega na oddaniu nasienia drogą masturbacji do sterylnego pojemniczka. Nasienie oddaje się w specjalnie przygotowanym pokoju w klinice leczenia niepłodności lub w domu.

Ważne jest jednak, aby pojemnik dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie – maksymalnie 1 godzina. Należy również zwrócić uwagę na temperaturę transportu, która musi mieścić się w przedziale 25- 35°C.

Zobacz też: Niepłodność męska – jak ją zdiagnozować i skutecznie leczyć?

Wyniki nasienia – normy

Za prawidłowe parametry nasienia uważane są te mieszące się w granicach normy. Parametry określane są w odniesieniu do najnowszych norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Aktualne normy nasienia (WHO)

 • Objętość ejakulatu ≥ 1,5 ml
 • Całkowita liczba plemników w ejakulacie ≥ 39 mln
 • Koncentracja plemników w 1 mln ≥ 15 mln
 • Żywotność ≥ 58%
 • Ruchliwość (ruch postępowy i niepostępowy) ≥ 40%
 • Plemniki w ruchu postępowym ≥ 32%
 • pH ≥ 7,2
 • morfologia (plemniki o prawidłowej budowie) ≥ 4%

Podczas badania ocenia się także zjawisko zwane aglutynacją, czyli przyleganie do siebie ruchliwych plemników, które tworząc skupisko ulegają unieruchomieniu.

Interpretacja wyników

Po wykonaniu spermiogramu zalecana jest wizyta u androloga, który prawidłowo zinterpretuje otrzymane wyniki. Być może konieczna okaże się dalsza diagnostyka i dobranie właściwej metody leczenia.

Nieprawidłowa ilość plemników w ejakulacie to:

 • azoospermia – całkowity brak plemników w badanej próbce
 • oligozoospermia – zbyt niska liczba plemników w badanej próbce (mniej niż 20 mln/ ml)
 • polizoospermia – zbyt duża liczba plemników w badanym ejakulacie (powyżej 250 ml /ml)

Nieprawidłowa objętość ejakulatu to:

 • aspermia – jedna porcja ejakulatu mniejsza niż 0,5 ml
 • hipospermia – jedna porcja ejakulatu ma objętość 0,5 ml – 2,0 ml
 • hiperspermia – jedna porcja ejakulatu ma objętość większą niż 6,0 ml

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.