Przejdź do treści

Starania o dziecko po wazektomii

Starania o dziecko po wazektomii
Antykoncepcyjne działanie wazektomii zaczyna się około 3 miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu i jest trwałe. – fot.Fotolia

Wazektomia to skuteczna metoda trwałej męskiej antykoncepcji, której popularność w Polsce stale rośnie. Zdarza się, że jakiś czas po zabiegu dochodzą do wniosku, że nie zrealizowali jeszcze wszystkich swoich prokreacyjnych planów i chcieliby znów być płodni. Czy odzyskanie płodności po wazektomii jest możliwe?

Zapisz się do newslettera

Co to jest wazektomia?

Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu nasieniowodów. Celem zabiegu jest zablokowanie dostępu plemników z jąder do prącia. Innymi słowami, plemniki wciąż są produkowane w jądrach, ale dostają się do nasienia, czyli nie ma ich w nasieniu w trakcie wytrysku.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Poprzez nakłucie lub minimalne nacięcie skóry uwidacznia się nasieniowód, następnie zakłada się na niego mikro klipsy wykonane z tytanu. Między klipsami zostaje kilka milimetrów przestrzeni, ten niewielki odcinek usuwa się. Zakończenia przeciętego nasieniowodu zabezpiecza się metodą mikrokoagulacji (zamyka się naczynka). Zabieg jest bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Po zabiegu na powierzchni moszny widoczna jest malutka ranka.

Antykoncepcyjne działanie wazektomii zaczyna się około 3 miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu i jest trwałe.

Zobacz też: Labirynt dla plemników

Rewazektomia – przywrócenie płodności

Rewazektomia to zabieg odwrotny do wazektomii, polega na przywróceniu ciągłości nasieniowodu. Skuteczność zabiegu w kontekście przywracania płodności to 30-85%, przy czym 30% dotyczy mężczyzn, którzy decydują się na rewazektomię 14 i więcej lat po wazektomii. Przecięty nasieniowód łączony jest przy pomocy szwów chirurgicznych. Zabieg jest o wiele bardziej skomplikowany niż wazektomia, odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa zdecydowanie dłużej. Po kilku miesiącach od zabiegu należy wykonać badania nasienia, by sprawdzić obecność plemników. W razie niepowodzenia, rewazektomię można powtórzyć.

Zamrożenie plemników

Przed podjęciem decyzji o wazektomii warto zastanowić się, czy bierzemy pod uwagę posiadanie dzieci w dalszej przyszłości. Jeśli tak, rozwiązaniem pozwalającym uniknąć kłopotów i rozczarowań jest oddanie nasienia do biobanku przed wykonaniem zabiegu. Jeśli dziesięć, czy dwadzieścia lat później zdecydujemy, że chcemy mieć dziecko, zamrożone plemniki będzie można wykorzystać do zapłodnienia in vitro, inseminacji domacicznej lub doszyjkowej.

Zobacz też: Inseminacja: na czym polega krok po kroku. Który zabieg przynosi największą skuteczność?

Wspomagane zapłodnienie

To, że w nasieniu nie ma plemników nie znaczy, że nie ma ich wcale w ciele mężczyzny. W wielu przypadkach wystarczy się do nich dostać. W tym celu przeprowadza się biopsję jądra, w trakcie której pobierana jest odpowiednia ilość spermy. Pobrane plemniki łączy się z komórką jajową  in vitro lub podaje do ciała kobiety w trakcie inseminacji domacicznej. Zaletą tego rozwiązania jest to, że mimo uzyskania potrzebnego do zapłodnienia nasienia, wazektomia zachowuje trwałą funkcję antykoncepcyjną.

Według ogólnych statystyk, 6 na 10 mężczyznom udaje się zostać ojcami po wazektomii. Wpływ na wynik końcowy – ciążę – ma też oczywiście stan zdrowia i wiek partnerki.

E-wydanie magazynu Chcemy Być Rodzicami kupisz tutaj.

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. Zawodowo interesuje się prawami człowieka i etyką medyczną. W czasie wolnym dużo czyta - najchętniej z jednym ze swoich trzech kotów na kolanach, trenuje roller derby i fotografuje.

Receptywność endometrium – czym jest i jak ją zbadać?

Receptywność endometrium - czym jest i jak ją zbadać?
fot.Pixabay

Receptywność endometrium to zdolność macicy do przyjęcia i zagnieżdżenia zarodka. Zmienia się w zależności od fazy cyklu. U kobiet, które mają problem z zajściem lub utrzymaniem ciąży, receptywność endometrium może być stale obniżona.

Zapisz się do newslettera

Co to jest receptywność endometrium?

Endometrium, czyli błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy, rozrasta się w trakcie cyklu miesiączkowego, by w drugiej części cyklu osiągnąć gotową na przyjęcie i implantację zarodka formę. Zdolność do tego, aby ten zarodek przyjąć i utrzymać to właśnie receptywność endometrium. Wysoka receptywność endometrium występuje zazwyczaj od 5 do 7 dni po owulacji. Te dni to tak zwane “okno implantacji”, w którym zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.

Rozrost endometrium w drugiej fazie cyklu zachodzi pod wpływem wzrostu poziomu progesteronu. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, czynnościowa warstwa tkanki się złuszcza i pojawia się miesiączka. Problemy w obrębie endometrium to częsta przyczyna niepłodności u kobiet.

Badanie receptywności endometrium

Test ERA wykonuje się w celu określenia receptywności endometrium. Wykonuje się go około 21 dnia cyklu miesiączkowego. Materiałem potrzebnym do badania jest próbka endometrium, którą pobiera się poprzez wprowadzenie cienkiej kaniuli przez pochwę i szyjkę macicy do macicy. Zabieg jest bezbolesny, może jednak powodować dyskomfort. Biopsja endometrium nie wiąże się z ryzykiem, jedynym możliwym powikłaniem jest lekkie krwawienie bezpośrednio po zabiegu. Nie istnieje obecnie mniej inwazyjna metoda pobrania wystarczającej ilości endometrium.

Jakie są wskazania do badania receptywności endometrium?

  • 3 nieudane transfery zarodka u młodych kobiet leczących się z powodu niepłodności
  • 2  nieudane transfery zarodka u kobiet po 37 roku życia leczących się z powodu niepłodności
  • Pacjentki u których stwierdzono inne nieprawidłowości w obrębie macicy
  • Pacjentki, które długo starają się zajść w ciążę naturalnie, ale nie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka
  • Pacjentki, które mają za sobą co najmniej jedno wczesne poronienie

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Kwas foliowy w ciąży. Dlaczego jest tak ważny dla rozwoju płodu i zdrowia matki?

Kwas foliowy w ciąży
Kwas foliowy wpływa na rozwój płodu i chroni przed wadami wrodzonymi – fot. Pixabay

Kwas foliowy, czyli witamina B9, to jeden z najważniejszych składników mineralnych dla kobiet ciężarnych. Odpowiada on za prawidłowy rozwój płodu i zapobiega poważnym wadom wrodzonym u dziecka. Suplementację kwasem foliowym należy rozpocząć jeszcze przed zajściem w ciążę i kontynuować ją przez jej pierwsze tygodnie. Należy pamiętać, że witamina B9 powinna być jednak zażywana w odpowiedniej dawce i formie.

Zapisz się do newslettera

Poznaj najważniejsze fakty o kwasie foliowym.

Fakt nr 1: Kwas foliowy wpływa na rozwój płodu i chroni przed wadami wrodzonymi

Lekarze nie bez kozery zalecają zażywanie kwasu foliowego już od pierwszych dni ciąży. Witamina B9 znacząco wpływa bowiem na rozwój nienarodzonego dziecka.

Przede wszystkim bierze udział w kształtowaniu się cewy nerwowej, mózgu, rdzenia kręgowego i innych organów wewnętrznych. Uczestniczy także w produkcji czerwonych krwinek. Nic więc dziwnego, że kwas foliowy, nazywany witaminą życia, jest niezbędny w okresie najintensywniejszego wzrostu organizmu, czyli w życiu płodowym.

Badania naukowe potwierdziły, że niedobór kwasu foliowego negatywnie wpływa na syntezę DNA i RNA, co zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Kiedy w ciąży nie dostarcza się właściwej ilości witaminy B9 do organizmu, to u dziecka może pojawić się m.in. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, przepuklina w okolicy głowy, niska masa urodzeniowa, błędy w materiale genetycznym.

Zobacz też: Kwas foliowy chroni przed schizofrenią i autyzmem

Fakt nr 2: kwas foliowy ważny jest i dla dziecka, i dla matki

Niedobory kwasu foliowego u kobiet w ciąży mogą wywołać anemię megaloblastyczną. Jest to choroba krwi, która wywołuje m.in. zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Oprócz tego brak witaminy B9 u kobiet ciężarnych powoduje zmęczenie, drażliwość, kłopoty z pamięcią i koncentracją czy dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Zbyt niski poziom kwasu foliowego zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, zawału serca, miażdżycy oraz nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

Fakt nr 3: Kwas foliowy dostępny jest w formie aktywnej

Kobiety ciężarne swoją dietę mogą suplementować aktywną formą kwasu foliowego. Takie rozwiązanie polecane jest kobietom z polimorfizmem genu MTHFR.

Badanie tego genu najlepiej przeprowadzić jeszcze przed zajściem w ciążę. Pozwoli to ustalić, jaka forma witaminy B9 będzie najlepiej przyswajalna przez organizm, a co za tym idzie uzupełnić jej niedobory.

Zobacz też: Mutacja MTHFR – jakie ma znaczenie w ciąży?

Fakt nr 4: Kwas foliowy należy zażywać jeszcze przed zajściem w ciążę

Kobiety zażywanie kwasu foliowego powinny rozpocząć na ok. 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.

Dzięki temu sprawią, że witamina B9 będzie dostarczana nienarodzonemu dziecku od pierwszych dni życia płodowego.

Fakt nr 5: w czasie ciąży warto sięgać po produkty bogate w witaminę B9

Kobiety w ciąży nie powinny dostarczać witaminy B9 tylko poprzez łykanie pastylek, ale również przez jedzenie produktów spożywczych bogatych w kwas foliowy.

Ten w największych ilościach występuje w zielonych warzywach, pomidorach, burakach, jajkach, pszenicy, awokado, warzywach strączkowych i produktach pełnoziarnistych.

Zobacz też: Dieta przed ciążą. Fasolka szparagowa: zielone źródło kwasu foliowego

Fakt nr 6: Witamina B9 może ulec zniszczeniu wskutek obróbki termicznej

W wyniku wysokiej temperatury, światła czy siekania ubytki kwasu foliowego z produktów spożywczych wynoszą od 50 do 80%.

Stąd też produkty z witaminą B9 najlepiej jeść na surowo, np. w sałatkach. Jeśli muszą być ugotowanie, to należy robić to krótko i w małej ilości wody.

Fakt nr 7: Wchłanianie kwasu foliowego zależy od stylu życia

Na to, czy kwas foliowy będzie prawidłowo się wchłaniał, wpływ ma prowadzony styl życia. Obniżony poziom wchłaniania się witaminy B9 obserwuje się u osób palących papierosy, spożywających alkohol, zażywających tabletki antykoncepcyjne i niektóre leki.

 

test DNA

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.