Przejdź do treści

Starania o dziecko po wazektomii

Starania o dziecko po wazektomii
Antykoncepcyjne działanie wazektomii zaczyna się około 3 miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu i jest trwałe. – fot.Fotolia

Wazektomia to skuteczna metoda trwałej męskiej antykoncepcji, której popularność w Polsce stale rośnie. Zdarza się, że jakiś czas po zabiegu dochodzą do wniosku, że nie zrealizowali jeszcze wszystkich swoich prokreacyjnych planów i chcieliby znów być płodni. Czy odzyskanie płodności po wazektomii jest możliwe?

Zapisz się do newslettera

Co to jest wazektomia?

Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu nasieniowodów. Celem zabiegu jest zablokowanie dostępu plemników z jąder do prącia. Innymi słowami, plemniki wciąż są produkowane w jądrach, ale dostają się do nasienia, czyli nie ma ich w nasieniu w trakcie wytrysku.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Poprzez nakłucie lub minimalne nacięcie skóry uwidacznia się nasieniowód, następnie zakłada się na niego mikro klipsy wykonane z tytanu. Między klipsami zostaje kilka milimetrów przestrzeni, ten niewielki odcinek usuwa się. Zakończenia przeciętego nasieniowodu zabezpiecza się metodą mikrokoagulacji (zamyka się naczynka). Zabieg jest bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Po zabiegu na powierzchni moszny widoczna jest malutka ranka.

Antykoncepcyjne działanie wazektomii zaczyna się około 3 miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu i jest trwałe.

Zobacz też: Labirynt dla plemników

Rewazektomia – przywrócenie płodności

Rewazektomia to zabieg odwrotny do wazektomii, polega na przywróceniu ciągłości nasieniowodu. Skuteczność zabiegu w kontekście przywracania płodności to 30-85%, przy czym 30% dotyczy mężczyzn, którzy decydują się na rewazektomię 14 i więcej lat po wazektomii. Przecięty nasieniowód łączony jest przy pomocy szwów chirurgicznych. Zabieg jest o wiele bardziej skomplikowany niż wazektomia, odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa zdecydowanie dłużej. Po kilku miesiącach od zabiegu należy wykonać badania nasienia, by sprawdzić obecność plemników. W razie niepowodzenia, rewazektomię można powtórzyć.

Zamrożenie plemników

Przed podjęciem decyzji o wazektomii warto zastanowić się, czy bierzemy pod uwagę posiadanie dzieci w dalszej przyszłości. Jeśli tak, rozwiązaniem pozwalającym uniknąć kłopotów i rozczarowań jest oddanie nasienia do biobanku przed wykonaniem zabiegu. Jeśli dziesięć, czy dwadzieścia lat później zdecydujemy, że chcemy mieć dziecko, zamrożone plemniki będzie można wykorzystać do zapłodnienia in vitro, inseminacji domacicznej lub doszyjkowej.

Zobacz też: Inseminacja: na czym polega krok po kroku. Który zabieg przynosi największą skuteczność?

Wspomagane zapłodnienie

To, że w nasieniu nie ma plemników nie znaczy, że nie ma ich wcale w ciele mężczyzny. W wielu przypadkach wystarczy się do nich dostać. W tym celu przeprowadza się biopsję jądra, w trakcie której pobierana jest odpowiednia ilość spermy. Pobrane plemniki łączy się z komórką jajową  in vitro lub podaje do ciała kobiety w trakcie inseminacji domacicznej. Zaletą tego rozwiązania jest to, że mimo uzyskania potrzebnego do zapłodnienia nasienia, wazektomia zachowuje trwałą funkcję antykoncepcyjną.

Według ogólnych statystyk, 6 na 10 mężczyznom udaje się zostać ojcami po wazektomii. Wpływ na wynik końcowy – ciążę – ma też oczywiście stan zdrowia i wiek partnerki.

E-wydanie magazynu Chcemy Być Rodzicami kupisz tutaj.

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.

Najczęstsze przyczyny poronień

Najczęstsze przyczyny poronień
Wady genetyczne płodu prowadzą do około 70% wczesnych poronień – fot. Fotolia

Poronienie to samoistne zakończenie ciąży przed 23 tygodniem. Pomimo wysokiego poziomu medycyny i coraz doskonalszej diagnostyki nadal zdarzają się poronienia. Przyczyny poronień mogą mieć różne podłoże począwszy od medycznych, a kończąc na środowiskowych.

Zapisz się do newslettera

Większość poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży, a doświadczenie to dotyka co piątej kobiety.

Do najczęstszych objawów poronienia zaliczamy krwawienie i ból w podbrzuszu. Jednak w przypadku poronienia zatrzymanego, organizm mimo obumarcia zarodka nie doprowadza do jego poronienia. W takich przypadkach dopiero badanie USG potwierdza poronienie, przez brak akcji serca płodu.

Zobacz też: Wady genetyczne płodu, czy częściej występują po in vitro?

Najczęstsze przyczyny poronień

Wady genetyczne płodu – nieprawidłowa struktura DNA.

Wady te prowadzą do około 70% wczesnych poronień. Zaburzenie to może być dziedziczone lub jest skutkiem mutacji. Ich wystąpienie może mieć przyczyny środowiskowe, ale w pewnych przypadkach ustalenie przyczyny nie jest możliwe.

Istotny jest fakt, że wraz z wiekiem pacjentek ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka zwiększa się. Jest to związane z wpływem otaczającego nas świata na każdego z nas. Zazwyczaj wpływ środowiskowy na organizm w długiej perspektywie jest niekorzystny.

Wynika to ze spożywania coraz większej ilości produktów przetworzonych, zanieczyszczenia powietrza i wody oraz stosowania używek. Wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na zdrowie, a zwłaszcza zdrowie kobiet w ciąży.

Problemy środowiskowo dotykają również mężczyzn i prowadzą do obniżenia jakości nasienia. Trzeba pamiętać, że zarodek otrzymuje materiał genetyczny zarówno od matki jak i ojca, a więc przyczyna nieprawidłowości w DNA płodu może pochodzić od jednego z rodziców lub obojga.

Wiek kobiety 

Znaczący spadek płodności u kobiet obserwujemy już po 30 roku życia i wzrasta on wraz z wiekiem. Według badań odsetek poronień znacząco wzrasta u kobiet po 35 roku życia. Po 40 roku życia ten współczynnik przekracza 50%.

Infekcje wirusowe i bakteryjne

W okresie ciąży organizm kobiety ma obniżoną odporność. Do najczęstszych chorób przyczyniających się do poronienia jest toksoplazmoza, cytomegalia, chlamydioza, różyczka, ospa, opryszczka oraz wirus HIV. Choroby te mają bezpośredni wpływ na utrzymanie ciąży. Do czynników zwiększających ryzyko poronienia zaliczamy również drobnoustroje oraz niektóre rodzajów grzybów.

Zobacz też: Brak plemników w nasieniu i co dalej?

Czynniki żywieniowe oraz używki  

Niewłaściwe odżywianie ma bezpośredni wpływ na zdrowie kobiety, a co za tym idzie – na nienarodzone dziecko. Nie należy zapominać o paleniu tytoniu (w tym e-papierosów) oraz nadużywaniu alkoholu.

Palenie tytoniu hamuje podział komórek, co może mieć bezpośredni wpływ na upośledzenie rozwoju zarodka z poronieniem włącznie. To samo dotyczy spożywania alkoholu, który zwiększa ryzyko wystąpienia wad płodu, które mogą prowadzić do zakończenia przedwcześnie ciąży.

Kobiety planujące jak i będące w ciąży powinny prowadzić jak najbardziej „higieniczny tryb życia”. Pozwoli to w dużym stopniu zredukować ryzyko powikłań w ciąży. Wszelkiego rodzaju niedobory mikroelementów i witamin są bezpośrednio skorelowane z ryzykiem poronienia.

Czynniki anatomiczne

Do najbardziej powszechnych problemów anatomicznych mających bezpośredni wpływ na donoszenie ciąży mają nieprawidłowości w budowie macicy, mięśniaki macicy, guzy jajników czy endometrioza.

U kobiet, u których przeprowadzono łyżeczkowania macicy, mogą wystąpić zrosty wewnątrzmaciczne (zespół Ashermana ) powstające wskutek sklejania się ścianek macicy ze sobą. Powstałe blizny mogą w niektórych przypadkach utrudnić zagnieżdżenie się zarodka.

Zobacz też: In vitro z komórką dawczyni

Zaburzenia równowagi hormonalnej

Kobiety mające problemy hormonalne znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka poronienia. Głównym hormonem odpowiedzialnym za poczęcie jest progesteron. Ma on kluczowe znaczenie przy zajściu jak i utrzymaniu ciąży. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie endometrium będącego podłożem do zagnieżdżenia (implantacji) zapłodnionej komórki jajowej.

Poza monitorowaniem odpowiedniego stężenia progesteronu warto zbadać czynność hormonalną  tarczycy, która może mieć wpływ na płodność. Natomiast zaburzenia hormonalne i problemy z płodnością są problemami powiązanymi. To znaczy, że mają zazwyczaj podłoże wielopłaszczyznowe i wymagają szerokiej oraz dogłębnej diagnostyki i analizy.

Ekspert

Dr n. med. Witold Rogiewicz

Ginekolog położnik, ultrasonolog Salve Medica R Warszawa.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.