Przejdź do treści

Stymulacja do in vitro

Stymulacja do in vitro
fot. Fotolia – Stymulacja do in vitro - Kobieta wstrzykuje sobie lek w brzuch

Stymulacja do in vitro to stymulacja hormonalna która przygotowuje do zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na pobudzeniu organizmu kobiety do produkcji większej ilości komórek jajowych. Zobacz, na czym polega stymulacja do in vitro i jakie hormony pobudza.

Zapisz się do newslettera

Stymulacja do in vitro polega na hormonalnym pobudzeniu jajników do produkcji większej niż zazwyczaj ilości pęcherzyków i komórek jajowych. Będą one pobierane w kolejnym etapie procedury in vitro, czyli punkcji jajników. Ważne jest, by jajniki wyprodukowały, a następnie zostały pobrane więcej niż jedna komórka jajowa, ponieważ dzięki temu (po połączeniu z nasieniem) uzyskuje się więcej niż jeden zarodek do zapłodnienia pozaustrojowego.

Jak wygląda stymulacja do in vitro?

Stymulacja to etap przygotowań do procedury in vitro za pomocą środków farmakologicznych. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz dobiera odpowiednie hormony, dzięki którym w jajniku kobiety wytworzy się więcej niż jedna komórka jajowa. Hormony dobierane są na podstawie wyników badań kobiety, a także jej wieku. Stymulacja do in vitro zazwyczaj polega na podawaniu leków hormonalnych za pomocą zastrzyków w brzuch, co trwa od 7 do 12 dni i jest wykonywane pod stałą kontrolą lekarską. Podczas stymulacji wykonywane jest również USG, dzięki któremu lekarz ustali czas zakończenia stymulacji, punkcji jajników i przeprowadzenia transferu zarodków.

Zastrzyki podawane są podskórnie lub domięśniowo w gotowych tzw. penach, gdzie jest już dokładnie odmierzona dawka leków hormonalnych. Dzięki takiej formie, kobieta sama może podawać sobie stymulację do in vitro, musi wcześniej zostać tylko przeszkolona, jak wykonywać zastrzyki.

Stymulacja do in vitro

fot. Fotolia

Leki do stymulacji hormonalnej są dobierane indywidualnie dla każdej pacjentki. To dawki hormonów podawane w zastrzykach w brzuch, których rodzaj i dawkę lekarz ustala na podstawie dopochwowego USG, wieku pacjentki oraz poziom hormonów we krwi. Leki oparte są na uśpieniu naturalnych czynności hormonalnych pacjentki, a więc również na tłumieniu czynności przysadki mózgowej. Następnie podaje się hormony, dzięki którym pęcherzyki w jajnikach zaczynają rosnąć. Lekarz stale obserwuje reakcje jajników i pęcherzyków po podanych dawkach hormonów i kiedy uzna, że pęcherzyki i komórki w nich są już dojrzałe i gotowe do punkcji, podaje ostatni zastrzyk ze stymulacją do in vitro, który utrwali efekt stymulacji. Efektem ubocznym podawania leków hormonalnych mogą być nudności, bóle podbrzusza i głowy.

Autor: Agnieszka Mikołajczak

Polecamy: Hiperstymulacja jajników przy in vitro

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Stymulacja do in vitro a rezerwa jajnikowa. Czy IVF może wywołać przedwczesną menopauzę?

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego, mimo stosunkowo wysokiej skuteczności, wywołuje wśród pacjentek wiele obaw. Jedna z nich dotyczy wpływu stymulacji do in vitro na ryzyko przedwczesnej menopauzy. Czy rzeczywiście w wyniku stosowania gonadotropin może dojść do istotnego obniżenia rezerwy jajnikowej, skutkującego wygasaniem czynności jajników? Wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.

Zapisz się do newslettera

Zapłodnienie pozaustrojowe to skomplikowana i wymagająca procedura medyczna – zarówno dla lekarza prowadzącego leczenie, jak i dla pacjentki. U kobiet, które uzyskują kwalifikację do tego zabiegu, nadzieja na pomyślny finał starań miesza się niejednokrotnie z lękiem – o rezultat tego rodzaju leczenia niepłodności, ale i ryzyka zdrowotnego, które łączy się z zastosowaniem tej metody.

Jedno z pytań, które zadają pacjentki, dotyczy tego, czy stymulacja in vitro obniża rezerwę jajnikową i może prowadzić do przedwczesnej menopauzy. Eksperci wskazują jednak, że takich korelacji nie potwierdza żadna z dotychczasowych analiz naukowych.

Stymulacja do in vitro a rezerwa jajnikowa

Jak podkreśla prof. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA, stymulacja hormonalna z użyciem gonadotropin jest bezpieczna:

  • dla zdrowia ogólnego pacjentki,
  • dla funkcji jej jajników.

Podawane pacjentce leki wpływają wyłącznie na aktualnie wzrastające pęcherzyki jajnikowe, dlatego procedura ta w większości przypadków nie prowadzi do znaczącego obniżenia rezerwy jajnikowej.

– Stymulacja działa tylko i wyłącznie na te komórki, które w danym momencie są gotowe do wzrostu i które za chwilę będą obumierać – wyjaśnia prof. Krzysztof Łukaszuk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niska jakość komórek jajowych po stymulacji do in vitro. Z czego wynika i jak ją poprawić?

Warto przypomnieć, że w cyklu naturalnym, w okresie poprzedzającym owulację, pod wpływem działania estrogenów w jajnikach kobiety zaczyna dojrzewać kilkanaście pęcherzyków jajnikowych. Pełną dojrzałość, skutkującą pęknięciem i uwolnieniem komórki jajowej, osiąga zazwyczaj tylko jeden z nich – pęcherzyk dominujący. Pozostałe dojrzewające pęcherzyki ulegają zanikowi (atrezji).

Dzięki stymulacji hormonalnej do in vitro możliwy jest pełny wzrost większej liczby pęcherzyków jajnikowych, a tym samym pobranie (podczas punkcji) kilku, a nawet kilkunastu komórek jajowych.

Źródło: klinikainvicta.pl, chcemybycrodzicami.pl

POLECAMY:

Innowacyjny test wyznaczy optymalny moment transferu zarodka i zwiększy skuteczność in vitro

Natalia Łyczko

dziennikarka, redaktorka online