Przejdź do treści

Stymulacja do in vitro

Stymulacja do in vitro
fot. Fotolia – Stymulacja do in vitro - Kobieta wstrzykuje sobie lek w brzuch

Stymulacja do in vitro to stymulacja hormonalna która przygotowuje do zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na pobudzeniu organizmu kobiety do produkcji większej ilości komórek jajowych. Zobacz, na czym polega stymulacja do in vitro i jakie hormony pobudza.

Zapisz się do newslettera

Stymulacja do in vitro polega na hormonalnym pobudzeniu jajników do produkcji większej niż zazwyczaj ilości pęcherzyków i komórek jajowych. Będą one pobierane w kolejnym etapie procedury in vitro, czyli punkcji jajników. Ważne jest, by jajniki wyprodukowały, a następnie zostały pobrane więcej niż jedna komórka jajowa, ponieważ dzięki temu (po połączeniu z nasieniem) uzyskuje się więcej niż jeden zarodek do zapłodnienia pozaustrojowego.

Jak wygląda stymulacja do in vitro?

Stymulacja to etap przygotowań do procedury in vitro za pomocą środków farmakologicznych. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz dobiera odpowiednie hormony, dzięki którym w jajniku kobiety wytworzy się więcej niż jedna komórka jajowa. Hormony dobierane są na podstawie wyników badań kobiety, a także jej wieku. Stymulacja do in vitro zazwyczaj polega na podawaniu leków hormonalnych za pomocą zastrzyków w brzuch, co trwa od 7 do 12 dni i jest wykonywane pod stałą kontrolą lekarską. Podczas stymulacji wykonywane jest również USG, dzięki któremu lekarz ustali czas zakończenia stymulacji, punkcji jajników i przeprowadzenia transferu zarodków.

Zastrzyki podawane są podskórnie lub domięśniowo w gotowych tzw. penach, gdzie jest już dokładnie odmierzona dawka leków hormonalnych. Dzięki takiej formie, kobieta sama może podawać sobie stymulację do in vitro, musi wcześniej zostać tylko przeszkolona, jak wykonywać zastrzyki.

Stymulacja do in vitro

fot. Fotolia

Leki do stymulacji hormonalnej są dobierane indywidualnie dla każdej pacjentki. To dawki hormonów podawane w zastrzykach w brzuch, których rodzaj i dawkę lekarz ustala na podstawie dopochwowego USG, wieku pacjentki oraz poziom hormonów we krwi. Leki oparte są na uśpieniu naturalnych czynności hormonalnych pacjentki, a więc również na tłumieniu czynności przysadki mózgowej. Następnie podaje się hormony, dzięki którym pęcherzyki w jajnikach zaczynają rosnąć. Lekarz stale obserwuje reakcje jajników i pęcherzyków po podanych dawkach hormonów i kiedy uzna, że pęcherzyki i komórki w nich są już dojrzałe i gotowe do punkcji, podaje ostatni zastrzyk ze stymulacją do in vitro, który utrwali efekt stymulacji. Efektem ubocznym podawania leków hormonalnych mogą być nudności, bóle podbrzusza i głowy.

Autor: Agnieszka Mikołajczak

Polecamy: Hiperstymulacja jajników przy in vitro

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.