Przejdź do treści

Sztuczna inteligencja a technologie wspomaganego rozwoju – najnowsze doniesienia z Azji

sztuczna inteligencja
Jakie innowacje w dziedzinie leczeni niepłodności wprowadzi sztuczna inteligencja (AI)? || Fot: – Copyright Sergey Kovalkov

Zaledwie kilka dni temu zakończył się 10. Kongres Asia Pacific Initiative on Reproduction (ASPIRE), na którym eksperci z regionu Azji i Pacyfiku dzielili się m.in. informacjami na temat prawdopodobnego rozwoju oraz możliwości w zakresie technologii wspomaganego rozrodu. Sztuczna inteligencja może odegrać w tym ogromną rolę!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze dziecko poczęte dzięki in vitro pojawiło się na świecie już ponad 40 lat temu. Od tego czasu postęp technologii i protokołów leczenia jest ogromny. Dzięki temu – jak wskazują dane – obecnie już 1 na 20 dzieci pojawiło się na świecie za sprawą IVF, a kolejne 5% przy pomocy leków wspomagających płodność. Czy w przyszłości te liczby będą jeszcze wyższe?

Sztuczna inteligencja a leczenie niepłodności

Kongres klinicystów i naukowców z rejonu Azji i Pacyfiku przebiegał w formie online. Wzięło w nim udział ponad 3200 specjalistów, którzy łączyli się ze sobą z ponad 100 krajów. Już samo to pokazuje, jak ogromny postęp zrobiono w zakresie technologii informacyjnej – co jednak najważniejsze, ów postęp dzieje się w każdej dziedzinie naszego życia. Jeśli chodzi o płodność, to sztuczna inteligencja (AI) została w czasie Kongresu uznana jako jedna z prawdopodobnych rewolucji, które w najbliższych latach odegrają kluczową rolę w leczeniu niepłodności. Mówił o tym m.in. dr Haroon Latif Khan, specjalista ds. zdrowia seksualnego oraz sekretarz generalnym pakistańskiego Towarzystwa IVF. Opowiadał, jak w klinikach leczenia niepłodności wdraża się AI, co ma na celu wprowadzenie bardziej rygorystycznej kontroli jakości.

„Ostatecznie kluczowym wskaźnikiem wydajności w technologii wspomaganego rozrodu są żywe urodzenia i widzimy, że AI jest wykorzystywana do zarządzania wydajnością, jakością oraz ryzykiem w tym zakresie” – powiedział dr Haroon Latif Khan, którego słowa cytuje portal News Medical.

Głównymi celami tego kompleksowego zarządzania jakością są obszary stymulacji jajników, pobierania oocytów, przygotowania nasienia, rozwoju i klasyfikacji zarodków, kriokonserwacji gamet i zarodków oraz przedimplantacyjnych testów genetycznych zarodków (PGT).

Dr Haroon Latif Khan

Warto przy tym podkreślić, że komputery używane są w obszarze wspomaganego rozrodu od wielu lat. Przykładem są chociażby wspomniane badania PGT, które – jak dodał dr Khan – są obecnie w pełni zautomatyzowane, co pozwala na uzyskanie wysokiej dokładności wyników.

Zobacz też: Embriony z nieprawidłowościami mogą rozwinąć się w zdrowe zarodki? Przełomowe badania

Wizja (nie)dalekiej przyszłości

Sądzę, że w przyszłości będziemy coraz częściej stosować sztuczną inteligencję do przewidywania żywotności zarodków do implantacji oraz do genetyki reprodukcyjnej następnej generacji.

Ostatecznie każdy etap cyklu wspomaganego rozrodu zostanie zautomatyzowany, co doprowadzi do obniżenia kosztów, większej wydajności pracy oraz zminimalizowania ludzkiej subiektywności i zmienności.

Dzięki temu wspomagana reprodukcja będzie bardziej dostępna, a liczba cykli IVF gwałtownie wzrośnie.

Dr Haroon Latif Khan

Czy długo będziemy musieli na to wszystko czekać? Biorąc pod uwagę wiele ostatnich doniesień, wydaje się, że nie. Mowa chociażby o tym, że „zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Kownie (KTU) jako pierwszy na Litwie zastosował metody sztucznej inteligencji (AI) do oceny danych dotyczących rozwoju zarodków ludzkich” – o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Co przy tym ważne, eksperci podkreślają, iż rozwój AI nie sprawi, że czynnik ludzki zostanie zupełnie wykluczony z procesu leczenia – mowa o lekarzach, embriologach, położnych etc. To właśnie oni nadal będą czuwać nad terapią danych pacjentów/pacjentek.

Źródło: News Medical

Zobacz też: Hodowla zarodków w sztucznej macicy? To możliwe 

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW (dziennikarstwo). Obecnie studiuje psychologię kliniczną na Uniwersytecie SWPS, jest też byłą słuchaczką studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Redaktorka prowadząca e-magazyn "Chcemy Być Rodzicami" oraz portal o tej samej nazwie. Współautorka książki "Kobiety bez diety".

Dofinansowanie do In Vitro dla par z Poznania – w klinice InviMed Poznań trwają zapisy na 2022 r.

dofinansowanie in vitro poznań invimed

Skuteczność leczenia w klinikach InviMed

W ponad 62%  przypadków ze wszystkich cykli in vitro przeprowadzonych w klinikach leczenia niepłodności InviMed w latach 2017-2019 udało się uzyskać ciążę. Jest to zasługa niezwykle doświadczonego zespołu – zarówno ginekologów, andrologów, jak i embriologów. To ogromny sukces, który jest także konsekwencją stosowania nowoczesnych technologii we wszystkich klinikach.

Zapisz się do newslettera

InviMed Poznań

Klinika InviMed Poznaniu istnieje od 2006 roku i cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród pacjentów polskich, jak i zagranicznych.

Wielokrotnie wygrywała konkursy i realizowała programy dofinansowań do in vitro nie tylko dla mieszkańców Poznania, ale także dla województwa lubuskiego, wielkopolskiego, czy Gorzowa Wielkopolskiego.

W tym roku ponownie zaprasza do zgłaszania się do programu wszystkie pary starające się o dziecko, które chcą otrzymać dofinansowanie do in vitro i są mieszkańcami Poznania.

Nawet 5000 zł dofinansowania

Każda para, która zakwalifikuje się do programu, może skorzystać z dofinansowania do leczenia in vitro, które podobnie jak w latach poprzednich może wynieść nawet 5000 zł.

Klinika InviMed w Poznaniu jest realizatorem programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-24”, a Program współfinansowany jest ze środków publicznych Miasta Poznania. Obecnie trwają zapisy na 2022 r.

W ramach programu będą realizowane następujące procedury:

 1. Zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary (dawstwo partnerskie) lub z wykorzystaniem nasienia dawcy (dawstwo inne niż partnerskie),
 2. Zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych od anonimowej dawczyni oraz procedura adopcji zarodka.

Program dla mieszkańców Poznania obejmuje dofinansowanie ze środków publicznych miasta Poznania w wysokości:

 • 5 000 zł do procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie,
 • 2 000 zł do procedury adopcji zarodka

W ramach miejskiego programu para może otrzymać dofinansowanie ze środków publicznych Miasta Poznania w wysokości 5 tys. zł do procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, bądź w wysokości do 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura in vitro lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko. Każdej parze przysługuje dofinansowanie do maksymalnie 3 procedur.

Aby zgłosić się na wizytę kwalifikującą do programu, wystarczy wypełnić formularz na stronie lub zadzwonić pod numer infolinii InviMed: 500 900 888.

Podstawowe warunki kwalifikacji

Aby zakwalifikować się do Programu i otrzymać dofinansowanie należy spełnić kilka warunków.

 1. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20 – 43 lata wg rocznika urodzenia.
 2. Kobieta i mężczyzna muszą być mieszkańcami Poznania.
 3. Para musi spełniać ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka.

Złóż wniosek

Aby przystąpić do programu należy przede wszystkim złożyć wniosek u realizatora programu, tj. w klinice InviMed Poznań, kierujący do programu oraz oświadczenie i zgody na leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Więcej informacji o programie dofinansowania in vitro dla mieszkańców Poznania oraz warunkach kwalifikacji można znaleźć na stronie: https://www.invimed.pl/dofinansowanie-in-vitro-dla-mieszkancow-poznania-na-lata-2021-24

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Największe badania: czy szczepionka na COVID-19 wpływa na skuteczność in vitro?

szczepionka Covid-19
Foto: 123RF

Nowe badanie wykazało, że szczepienie przeciwko COVID-19 nie wpływa na wyniki dotyczące płodności u pacjentek poddawanych zapłodnieniu in vitro (IVF). Odkrycia zostały opublikowane w Obstetrics & Gynecology (The Green Journal).

Zapisz się do newslettera

Badacze z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku i Reproductive Medicine Associates w NY porównali wskaźniki zapłodnienia, ciąży i poronienień u pacjentek po zapłodnieniu in vitro, które otrzymały dwie dawki szczepionek produkowanych przez firmy Pfizer lub Moderna, oraz pacjentek nieszczepionych przeciwko tzw. koronawirusowi.

Szczepienie przeciw COVID-19 a zapłodnienie in vitro

To jedno z największych badań oceniających płodność i wyniki cyklu IVF u pacjentek, które otrzymały szczepienia przeciw COVID-19. Badanie nie wykazało znaczących różnic w odpowiedzi na stymulację jajników, jakość jaj, rozwój zarodka lub wyniki ciąży między nieszczepieni pacjenci. Nasze odkrycia, że szczepienia nie miały wpływu na te wyniki, powinny uspokajać osoby, które próbują zajść w ciążę lub są we wczesnej ciąży.

-tłumaczy Devor A. Aharon, pierwszy autor badania.

W badaniu wzięły udział pacjentki, których komórki jajowe zostały pobrane z jajników i zapłodnione przez plemniki w laboratorium, tworząc zarodki, które zostały zamrożone, a następnie rozmrożone i przeniesione do macicy, oraz pacjentki poddane leczeniu mającemu na celu stymulowanie rozwoju jajeczek.

Dwie grupy pacjentek, które przeszły transfer zarodków – 214 zaszczepionych i 733 nieszczepionych – miały podobne wskaźniki zajścia w ciążę i wczesnej utraty ciąży. Dwie grupy pacjentek, które przeszły stymulację jajników – 222 zaszczepionych i 983 nieszczepionych – miały również podobny odsetek pobranych komórek jajowych, zapłodnienia i embrionów z normalną liczbą chromosomów, wśród kilku innych wskaźników. Autorzy badania przewidują, że odkrycia złagodzą niepokój osób rozważających ciążę.

Wykorzystując naukę i duże zbiory danych, możemy pomóc uspokoić pacjentki w wieku rozrodczym i umożliwić im podejmowanie najlepszych dla siebie decyzji. Zapewni to ludziom komfort wiedzieć, że szczepionka COVID-19 nie wpływa na ich potencjał reprodukcyjny.

-mówią autorzy badania.

Zobacz też: Czynniki wpływające na powodzenie in vitro

Inne badania potwierdzają tezę

Nieszkodliwość szczepionek potwierdzają też inne badania. W tym dotyczących łożysk kobiet zaszczepionych w trakcie ciąży przeciw SARS-CoV-2 nie wskazują one na możliwość uszkodzenia. Większość pacjentek otrzymała preparaty firm Moderna oraz Pfizer. Badanie przeprowadził i opisał na łamach pisma „Obstetrics & Gynecology” zespół z Northwestern University (USA).

Szczepienia przeciw COVID-19 są powszechnie zalecane przez organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym wszystkim ciężarnym i kobietom karmiącym piersią, a najnowsze rekomendacje podają również korzyści płynące z tzw. dawki przypominającej.

Źródło: Science Daily

Autor: pc

Zobacz też: Szczepienie na COVID-19 nie ma negatywnego wpływu na nasienie

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Dofinansowanie do In Vitro dla par z woj. warmińsko-mazurskiego w klinice Invimed Gdańsk

dofinansowanie in vitro gdańsk warmińsko-mazurskie

Od kilku lat leczenie metodą in vitro nie wchodzi w zakres refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczęśliwie dzięki programom dofinansowania na leczenie może się zdecydować więcej par pragnących potomstwa.

InviMed zwycięzcą konkursu na dofinansowanie do leczenia in vitro dla par z woj. warmińsko-mazurskiego

Klinika InviMed Gdańsk dzięki najlepszej ofercie wygrała w konkursie na realizatora Programu Polityki Zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.

Zapisy już od 4 maja!

Pary które zostaną zakwalifikowane będą mogły skorzystać:

 • z jednorazowego dofinansowania leczenia w wysokości do 5000 zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie
 • lub z jednorazowego dofinansowania w wysokości do 2500 zł do procedury adopcji zarodka.

Zgłoszenia odbywać się będą w dniach od 4 do 17 maja 2022 r. przez infolinię – 500 900 888 lub e-mail kliniki InviMed Gdynia: recepcja.gdynia@invimed.pl.

Zapisz się do newslettera

Jakie są kryteria kwalifikacji par do programu?

 • kobieta jest w wieku 20 – 42 lat,
 • para spełnia określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka,
 • oboje są mieszkańcami województwa warmińsko-mazurskiego,
 • wyrażenie zgody samodzielnego pokrycia kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Więcej informacji o programie dofinansowania in vitro dla mieszkańców Gdańska oraz warunkach kwalifikacji można znaleźć na stronie: https://www.invimed.pl/invimed-gdynia-z-wygrana-konkursu-na-dofinansowanie-do-in-vitro-dla-par-z-woj-warminsko-mazurskiego

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.