Przejdź do treści

Testy na ojcostwo i macierzyństwo… po in vitro?

Szczęśliwa para spodziewająca się dziecka /Ilustracja do tekstu: Test na ojcostwo i macierzyństwo po in vitro
Fot.: Andriy Popov/ pl.123rf.com

Chociaż podczas wykonywania zabiegu in vitro stosowane są konkretne procedury, znane są przypadki… podmiany komórki jajowej lub nasienia. Te sytuacje są bardzo rzadkie, jednak miały miejsce nawet w naszym kraju. By mieć pewność, że w naszym przypadku nie doszło do takiej pomyłki, podczas ciąży lub po narodzinach można wykonać test na ojcostwo i macierzyństwo po in vitro.

Zapisz się do newslettera

Podmiany i pomyłki w czasie procedury in vitro – znane są takie przypadki

W jednym z polskich szpitali w 2014 roku doszło właśnie do takiego błędu – wykorzystano i zapłodniono niewłaściwą komórkę jajową. Dziecko przyszło na świat z licznymi wadami wrodzonymi, co skłoniło rodziców do szczegółowych badań. Znane są też przypadki celowej podmiany komórek rozrodczych – w jednej z zagranicznych klinik nasienie pacjentów na własne podmieniał nawet lekarz!

Jak często zdarzają się tego typu błędy? Tego nie wiadomo – test na ojcostwo i macierzyństwo po in vitro nie jest wykonywany standardowo. Na pewno nie są to sytuacje częste (ze względu na wdrożone procedury), jednak jednoznaczną odpowiedź co do pokrewieństwa z dzieckiem może dać tylko badanie DNA.

CZYTAJ TEŻ: Badanie kariotypu rodziców, czyli co należy zbadać przed in vitro

Test na ojcostwo i macierzyństwo po in vitro – w czasie ciąży

To pozwala zyskać pewność co do ojcostwa i macierzyństwa jeszcze na tym etapie. Takie badanie jest równie pewne jak po narodzinach, ponieważ analizowane fragmenty DNA są ustalone w momencie poczęcia, a później niezmienne.

Już od 8. tygodnia ciąży badanie genetyczne można wykonać na podstawie krwi przyszłej mamy i wymazu z policzka od taty, a po 15. tygodniu test możliwy jest też na podstawie płynu owodniowego.

Test na ojcostwo i macierzyństwo po in vitro – po narodzinach dziecka

Wykonanie badania DNA na ojcostwo i macierzyństwo jest możliwe już od drugiej doby życia dziecka. Test przeprowadza się na podstawie wymazów z policzka lub dowolnych próbek (np. używana maszynka do golenia czy smoczek).

Wynik takiego testu jest zawsze wiarygodny i jednoznaczny, więc rodzice mogą uzyskać spokój już na zawsze.

Autor: www.testDNA.pl

test DNA

POLECAMY TAKŻE: Badania genetyczne przed in vitro – celiakia. Jak ją wykryć?

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.

Ciąża mnoga po transferze pojedynczego zarodka

Ciąża bliźniacza po transferze pojedynczego zarodka
Przy in vitro zalecay jest SET, czyli pojedynczy transfer zarodka – fot. Pixabay

Pojedynczy transfer zarodka to rekomendowana praktyka w programach zapłodnienia pozaustrojowego, mająca na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia ciąży mnogiej. Okazuje się jednak, że podanie jednego zarodka wcale nie wyklucza powstania ciąży wielopłodowej. Dlaczego?

Zapisz się do newslettera

Badania w tym kierunku przeprowadził zespół naukowców pod kierunkiem dr Keiji Kuroda z Sugiyama Clinic Shinjuku i Juntendo University Faculty of Medicine w Japonii.

Według badań Japończyków prawdopodobieństwo uzyskania ciąży mnogiej po transferze pojedynczego zarodka (tzw. SET) wynosi 1,6 proc., z czego w 1,36 proc. przypadków ciąża ta występuje w wyniku podziału zygoty.

Powodem podziału może być wydłużenie w warunkach laboratoryjnych hodowli zarodkowej do stadium blastocysty i stosowanie procedury nacięcia osłonki przejrzystej zarodka bezpośrednio przed transferem.

Naukowcy zauważyli również, że zwiększona częstotliwość ciąż mnogich wiąże się z kriotransferem.

Zobacz też: Czy dzięki in vitro można zajść w ciążę z bliźniakami obu płci?

Ciąża mnoga po transferze pojedynczego zarodka

Zygota, czyli inaczej zapłodniona komórka jajowa, zawiera wszystkie informacje genetyczne dostarczone od obojga rodziców. Zygota zaczyna się dzielić na wiele innych komórek zwanych blastomerami, które ostatecznie tworzą zarodek.

Czasem zygota może się podzielić (zazwyczaj na dwa, rzadziej na trzy i więcej części). Z tych komórek rozwiną się następnie zarodki, z których powstaną bliźnięta (lub trojaczki, czworaczki, itd.) jednojajowe.

W swoim badaniu japońscy naukowcy przestudiowali 937848 cykli SET przeprowadzonych w latach 2007-2014. Po transferze pojedynczego zarodka (świeżego lub mrożonego) odnotowano blisko 27700 ciąż.

W 4310 przypadkach były to ciąże bliźniacze (1,56 proc. ciąż) oraz 109 ciąż trojaczych (0,04 proc. ciąż). Częstotliwość wystąpienia podziału zygoty wynosiła zatem 1,36 proc. Eksperci odkryli też, że transfer mrożonego zarodka zwiększał szanse na uzyskanie ciąży wielopłodowej aż o 34 proc.

Wyniki badania ukazały się w 2018 roku na łamach magazynu „Human Reprduction”.

Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.eurekalert.org, nOvum

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.