Przejdź do treści

Test SCD. Co to za badanie i na czym polega?

test SCD
fot. Pixabay

Przyczyn męskiej niepłodności może być wiele. Jednym z badań służącym ocenie płodności mężczyzny jest test SCD. Co to za badanie i na czym polega?

Zapisz się do newslettera

Test SCD wchodzi w skład rozszerzonego badania nasienia. Służy on ocenie odsetka plemników wykazujących zwiększoną fragmentację DNA. Może być ona jednym z głównych powodów obniżenia płodności.

Czemu służy test SCD?

Duża fragmentacja materiału genetycznego grozi przede wszystkim obniżoną zdolnością do zapłodnienia partnerki, nieprawidłowościami w podziale zygoty i wczesnym rozwoju zarodka, poronieniami, podwyższonym ryzykiem uszkodzenia genomu oraz większym ryzykiem przeniesienia wad genetycznych na potomstwo.

Zobacz także: Badania przed in vitro. Zobacz, które koniecznie musisz wykonać

Test SCD – jak się przygotować?

Aby wykonać test SCD należy oddać do badań próbkę nasienia. Na badanie można zgłosić się ze skierowaniem od lekarza, lub wykonać je prywatnie.

Przed badaniem należy się odpowiednio przygotować  – wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna przez 3-5 dni. Wynik można zazwyczaj odebrać po 3-4 dniach od pobrania.

Zobacz także: Badania genetyczne przed in vitro

Kto powinien wykonać test SCD?

Tym badaniem powinni być objęci mężczyźni powyżej 40. roku życia (nawet, jeśli wcześniej mieli dzieci) oraz ci, u których przyczyna niepłodności jest nieznana. Badanie jest również wskazane u panów o niskich parametrach nasienia i mężczyzn, których partnerka będzie poddawana zabiegowi in vitro.

Narażenie na działanie substancji toksycznych i czynników zwiększających ryzyko uszkodzenia DNA (palenie, żylaki powrózka, czynniki podnoszące temperaturę w mosznie, otyłość, cukrzyca, chemioterapia i radioterapia) są dodatkowym wskazaniem do przeprowadzenia testu.

Źródło: InviMed, Mamo to ja

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.