Przejdź do treści

Time Lapse w IVF – nieinwazyjne podglądanie zarodków

time lapse
pic. 123rf.com

Do niedawna obserwacje przyżyciowe wymagały wyjmowania zarodków i ustawiania ich na stanowisku do obserwacji. Przyjrzyjmy się, jak nowoczesne technologie hodowli i obrazowania wpływają na poprawę jakości hodowli.

Zapisz się do newslettera

Czym jest TLMED?

Time Lapse – po polsku oznacza upływ czasu. W fotografii i diagnostyce preimplantacyjnej jest to sposób fotografowania w odstępach czasowych tak, aby umożliwić obserwację upływu czasu. Taki sposób obrazowania niesie szereg korzyści dla wczesnego rozwoju zarodka in vitro, zwiększając zarazem naszą wiedzę nt. samego zarodka.

Dzięki wykonywaniu poklatkowej rejestracji rozwoju zarodka (TLMED, ang. Time Lapse Monitoring of Embryo Development) można w sposób ciągły obserwować kondycję zarodka czy długość cykli podziałowych w celu zidentyfikowania nieregularnych podziałów zarodka. Te i inne dane morfologiczne uznawane są za jedne z czynników mogących świadczyć o potencjalnych szansach przeżycia zarodka i powodzenia całej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Dzięki temu, na podstawie zdjęć wykonywanych w pierwszych dniach rozwoju, zarodki są oceniane i klasyfikowane do dalszego użycia.

Zobacz też: Etapy rozwoju zarodka podczas in vitro

Możliwości metody Time Lapse

Metoda TLMED jest metodą nieinwazyjną. To, co czyni tę metodę nowatorską i optymalizującą warunki hodowli to fakt, że zarodki pozostają w warunkach hodowlanych przez cały czas. Zarodki rozwijają się w warunkach o obniżonej zawartości tlenu i specjalnej temperaturze. Warunki hodowli są możliwie najbardziej zbliżone do tych, panujących w drogach rodnych kobiety, konkretnie w jajowodach. Przed wprowadzeniem obserwacji Time Lapse do laboratoriów embriologicznych, w celu prowadzenia obserwacji, zarodki musiały być każdorazowo wyjmowane. Pozwalało to na obserwacje tylko w niektórych punktach czasowych, tym samym silnie ograniczało możliwości sprawdzania rozwoju, a wręcz uniemożliwiało stały jego monitoring. Obecnie TLMED umożliwia obserwację i kwalifikację zarodków na podstawie takich parametrów, jak długość cykli podziałowych, liczba jąder w poszczególnych komórkach, tempo zapłodnienia i tworzenia się przedjądrzy w zapłodnionej komórce jajowej czy fragmentację cytoplazmy.

Wprowadzenie diagnostyki z wykorzystaniem poklatkowej rejestracji rozwoju zarodka umożliwia ocenianie parametrów zarodków bez narażania ich na warunki tlenowe i zmienne warunki termiczne, wspiera prowadzenie hodowli w niezmiennych warunkach, a także umożliwia częściową automatyzację pracy, ponieważ dane obrazowe mogą być analizowane przez komputer. Dzięki temu uwalnia to częściowo laborantów od pracy i wprowadza większą obiektywność.

Zobacz też: Monitoring zarodków Primo Vision

Autorka: Karolina Częścik-Łysyszyn

Edukatorka, popularyzatorka nauki w Fundacji Marsz dla Nauki, absolwentka biotechnologii na UW, pracę dyplomową wykonywała w zakładzie Embriologii, prywatnie mama trzech chłopców.

Redakcja In Vitro Online

Jedyny poradnikowy portal o in vitro.