Przejdź do treści

Transfer zarodka. Lepszy świeży czy mrożony?

Transfer zarodka
fot. Fotolia – Transfer zarodka. Lekarz wyjmuje zamrożone zarodki z inkubatora

Kriokonserwacja to typowa procedura stosowana przy in vitro. To, czy do zabiegu będzie użyty zarodek mrożony czy świeży zależy od opinii lekarzy i przyszłych rodziców. A który jest częściej zalecany i bardziej skuteczny?

Zapisz się do newslettera

Transfer zarodka: kiedy świeży a kiedy mrożony zarodek?

Transfer świeżego zarodka jest polecany w przypadku, gdy po stymulacji oraz pobraniu komórek jajowych nie ma przeciwwskazań do implantacji zarodka jeszcze w tym samym cyklu. Transfer zarodka mrożonego wykonuje się natomiast, gdy potrzebna jest dodatkowa obserwacja kobiety, istnieje podejrzenie hiperstymulacji lub jakichkolwiek problemów, które mogłyby wpłynąć na implantację. Z pewnością dużą zaletą transferu zarodka mrożonego jest to, że lekarze mogą wybrać idealny, konkretny moment na implantację, podczas gdy w przypadku świeżych zarodków implantacji dokonuje się w 2-5 dniu po zapłodnieniu.

Transfer mrożonych zarodków – bezpieczeństwo

O ile nie ma większej różnicy w skuteczności implantacji zarodków świeżych oraz mrożonych, obie procedury nieznacznie różnią się bezpieczeństwem. Według badań, gdy do zagnieżdżenia się zarodka dojdzie w trakcie naturalnego, niestymulowanego cyklu, pacjentki przechodzą początek ciąży łagodniej. Zmniejsza się wtedy prawdopodobieństwo powikłań po zabiegu in vitro (zwłaszcza hiperstymulacji), a po ciąży organizm regeneruje się nieznacznie szybciej.

Mrożenie zarodka nie wpływa także w żadnym stopniu na późniejsze zdrowie dziecka. Zarodek momencie mrożenia składa się jedynie z kilkunastu komórek. Nie istnieje też związek pomiędzy mrożeniem zarodka oraz częstotliwością powstawania wad wrodzonych. Występowanie wad genetycznych przypadku zabiegu in vitro jest jedynie nieznacznie podwyższona w stosunku do innych metod zapłodnienia. Ma to jednak związek nie ze sposobem zapłodnienia a z czynnikami po stronie rodziców (wiek, choroby)

Mrożenie zarodków ma jeszcze jedną, wartą dostrzeżenia zaletę. Zamrożone zarodki można wykorzystać do ponownej procedury in vitro nawet kilka lat później, bez konieczności kolejnej stymulacji hormonalnej jajników.

Autor: Lena Helman

Lena Helman

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka.