Przejdź do treści

Wskazania do in vitro – kobieta

Kobieta słucha diagnozy lekarskiej /Ilustracja do tekstu: Mezoterapia jajników
Fot. Pixabay.com

In vitro to metoda leczenia niepłodności – zarówno kobiecej, jak i męskiej. By móc poddać się tej metodzie zapłodnienia pozaustrojowego, należy spełniać szereg warunków. A jakie wskazania kwalifikują do wykonania in vitro u kobiety?

Zapisz się do newslettera

By zakwalifikować się do zapłodnienia metodą in vitro, należy spełniać określone warunki. Jednym z nich jest obowiązek pozostawania w heteroseksualnym związku (zarówno małżeńskim, jak i nieformalnym), bo takie w Polsce obowiązuje prawo.

Jakie są wskazania do in vitro u kobiet?

Wskazania do in vitro dotyczą zarówno mężczyzn i kobiet, ale również pary jako całości. By wiedzieć, czy spełnia się warunki do przeprowadzenia in vitro, trzeba wykonać badania. Takie badania wykonywane są podczas wizyty kwalifikacyjnej w klinice leczenia niepłodności.

Wśród wskazań do in vitro, które dotyczą kobiet, są:

Wskazania do in vitro – endometrioza

Endometrioza czyli wędrująca śluzówka macicy. Wskazanie do in vitro jes również w przypadku ciężkiej postaci choroby. Polega ona na występowaniu w organizmie pozamacicznego endometrium, czyli błony śluzowej pochodzącej z macicy.

Wskazania do in vitro – brak owulacji

Brak owulacji (czyli nie pęka pęcherzyk i nie wydostaje się komórka jajowa) i niemożność wywołania jej za pomocą stymulacji hormonalnej, która jest przeprowadzana pod kierunkiem lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności.

Wskazania do in vitro – niedrożność jajowodów

Niedrożność jajowodów (czyli sytuacja w której komórka jajowa nie może przecisnąć się przez wąski jajowód. Wystarczy niewielkie zwężenie, by zaburzyć płodność) albo inne problemy z nimi związane, tj. ich trwałe uszkodzenie, upośledzenie ich funkcji albo całkowity ich brak

Wskazania do in vitro – zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne w cyklu miesiączkowym – jeśli 12 prób stymulacji hormonalnej nie przynosi pozytywnych skutków

  •  nosicielstwo wirusa HIV albo HCV (gdy partner nie jest zarażony), a także ryzyko genetycznych uwarunkowań, które spowodują nieodwracalne zmiany u płodu
  • dawstwo komórek jajowych – niektóre kliniki proponują, oprócz rekompensaty finansowej, zabieg in vitro. Dotyczy to dawczyń komórek jajowych, które mają odpowiednią rezerwę w jajnikach
  • niemożność znalezienia przyczyny niepłodności i brak efektów podczas długoterminowych prób zajścia w ciążę
  • brak efektów w innych metodach leczenia niepłodności, np. nieudane próby inseminacji domacicznej (ilość prób zależna jest od wieku pacjentki)

Dodatkowe wskazania do in vitro u kobiety

Wśród wskazań do in vitro u kobiet (ale także u mężczyzn) jest również bycie w trakcie leczenia z choroby nowotworowej, ponieważ leczenie np. za pomocą chemioterapii może trwale uszkodzić jajniki i jajowody. Podobnie jest w sytuacji, gdy np. kobieta zmaga się z niepłodnością immunologiczną i śluz w jej szyjce macicy jest agresywny dla plemników, co zmniejsza ich żywotność.

Autor: Agnieszka Mikołajczak