Przejdź do treści

Wybór dawczyni komórek jajowych – jak to wygląda? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Para, która zdecydowała się na zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni, ma przed sobą trudne zadanie: wybór odpowiedniej dawczyni. Jak wygląda ta procedura – krok po kroku – i co warto o niej wiedzieć? Odpowiada nam dr n. med. Tomasz Rokicki, dyrektor medyczny z kliniki leczenia niepłodności Invimed.

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia ekspert Invimed, na początku klinika leczenia niepłodności przedstawia pacjentom dostępne dawczynie. Opis każdej z nich jest bardzo szczegółowy – uwzględnia cechy fizyczne, wykonane badania, informacje na temat stanu zdrowia i płodności oraz istotne dane dotyczące wykształcenia czy zawodu.

– Następnie pacjenci porównują te cechy ze swoimi oczekiwaniami i z własnym wyglądem. Na koniec konsultują się z lekarzem, który wskazuje na optymalną kwalifikację dawczyni do danego przypadku – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Rokicki z kliniki leczenia niepłodności Invimed.

Kto może zostać dawczynią komórek jajowych?

O tym, kto może zostać dawczynią komórek jajowych, decydują:

  • ustawa o leczeniu niepłodności,
  • ogólnie znane zalecenia medyczne w obszarze procedur wspomaganego rozrodu.

Według nich dawczyniami mogą zostać osoby młode, w ogólnym dobrym stanie zdrowia (potwierdzonym szeregiem wykonanych badań, w tym badań genetycznych), zwykle z potwierdzoną płodnością. Oznacza to, że powinny mieć przynajmniej jedno własne dziecko.

POLECAMY TEŻ: 5 kluczowych pytań, które musisz zadać w klinice o adopcję komórki jajowej

Wybór dawczyni komórek jajowych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele osób wyraża obawy, że skorzystanie z komórki jajowej dawczyni wiąże się z długim czasem oczekiwania na procedurę. Dr Rokicki uspokaja: obecnie okres ten jest stosunkowo krótki.

– Ze względu na dużą bazę osób, które kwalifikują się jako dawczynie komórek jajowych, wynosi zwykle nie więcej niż 2-3 miesiące od momentu zgłoszenia się pacjentki – wyjaśnia ekspert kliniki leczenia niepłodności Invimed.

Dr Rokicki zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt dawstwa i adopcji komórek jajowych.

– Procedura ta, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, wymaga od nas zachowania pełnej anonimowości danych personalnych obu stron. Oznacza to, że ani dawcom, ani biorcom komórek jajowych nie udzielamy żadnych personalnych informacji (danych osobowych) – wyjaśnia dr Rokicki.

Ekspert Invimed dodaje, że w świetle prawa pacjenci nie mogą więc skorzystać ze znanych sobie dawczyń – np. z dawstwa rodzinnego lub od osób znajomych.

CZYTAJ TEŻ: „Dajemy trzy duże szanse na dziecko”. Innowacyjny program in vitro w klinice InviMed

Aneta Grinberg - Iwańska

dziennikarka, redaktor