Przejdź do treści

Wybór dawczyni komórek jajowych – jak to wygląda? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Para, która zdecydowała się na zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni, ma przed sobą trudne zadanie: wybór odpowiedniej dawczyni. Jak wygląda ta procedura – krok po kroku – i co warto o niej wiedzieć? Odpowiada nam dr n. med. Tomasz Rokicki, dyrektor medyczny z kliniki leczenia niepłodności Invimed.

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia ekspert Invimed, na początku klinika leczenia niepłodności przedstawia pacjentom dostępne dawczynie. Opis każdej z nich jest bardzo szczegółowy – uwzględnia cechy fizyczne, wykonane badania, informacje na temat stanu zdrowia i płodności oraz istotne dane dotyczące wykształcenia czy zawodu.

– Następnie pacjenci porównują te cechy ze swoimi oczekiwaniami i z własnym wyglądem. Na koniec konsultują się z lekarzem, który wskazuje na optymalną kwalifikację dawczyni do danego przypadku – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Rokicki z kliniki leczenia niepłodności Invimed.

Kto może zostać dawczynią komórek jajowych?

O tym, kto może zostać dawczynią komórek jajowych, decydują:

  • ustawa o leczeniu niepłodności,
  • ogólnie znane zalecenia medyczne w obszarze procedur wspomaganego rozrodu.

Według nich dawczyniami mogą zostać osoby młode, w ogólnym dobrym stanie zdrowia (potwierdzonym szeregiem wykonanych badań, w tym badań genetycznych), zwykle z potwierdzoną płodnością. Oznacza to, że powinny mieć przynajmniej jedno własne dziecko.

POLECAMY TEŻ: 5 kluczowych pytań, które musisz zadać w klinice o adopcję komórki jajowej

Wybór dawczyni komórek jajowych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele osób wyraża obawy, że skorzystanie z komórki jajowej dawczyni wiąże się z długim czasem oczekiwania na procedurę. Dr Rokicki uspokaja: obecnie okres ten jest stosunkowo krótki.

– Ze względu na dużą bazę osób, które kwalifikują się jako dawczynie komórek jajowych, wynosi zwykle nie więcej niż 2-3 miesiące od momentu zgłoszenia się pacjentki – wyjaśnia ekspert kliniki leczenia niepłodności Invimed.

Dr Rokicki zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt dawstwa i adopcji komórek jajowych.

– Procedura ta, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, wymaga od nas zachowania pełnej anonimowości danych personalnych obu stron. Oznacza to, że ani dawcom, ani biorcom komórek jajowych nie udzielamy żadnych personalnych informacji (danych osobowych) – wyjaśnia dr Rokicki.

Ekspert Invimed dodaje, że w świetle prawa pacjenci nie mogą więc skorzystać ze znanych sobie dawczyń – np. z dawstwa rodzinnego lub od osób znajomych.

CZYTAJ TEŻ: „Dajemy trzy duże szanse na dziecko”. Innowacyjny program in vitro w klinice InviMed

Aneta Grinberg - Iwańska

dziennikarka, redaktor

Biologiczny syn trzech osób przyszedł na świat w Grecji. Nowa metoda zapłodnienia pozaustrojowego

Biologiczny syn trzech osób przyszedł na świat w Grecji. Nowa metoda zapłodnienia pozaustrojowego
fot.Pixabay

Specjaliści w zakresie leczenia niepłodności z Grecji i Hiszpanii donoszą, że nowatorskie zapłodnienie IVF, w którym użyty został materiał genetyczny dwóch kobiet i mężczyzny, zakończyło się pełnym sukcesem – na świat przyszedł zdrowy chłopiec.

Zapisz się do newslettera

Kolejna odsłona leczenia niepłodności

Już dziś pojawiają się głosy, że zabieg zapłodnienia pozaustrojowego, w którym został wykorzystany materiał genetyczny trzech osób, zapisze się jako przełomowy w historii medycyny.

W zabiegu wykorzystany został materiał genetyczny z komórki jajowej pacjentki, nasienie jej partnera oraz komórka jajowa dawczyni.

Zobacz też: Czy dzieci poczęte dzięki in vitro częściej chorują na raka? Są badania

Choroby mitochondrialne

Mitochondria znajdują się  w niemal każdej komórce ciała i odpowiadają między innymi za przemiany energetyczne – metabolizm komórkowy. Nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów jest przyczyną wielu chorób, które mogą być przekazywane potomstwu. Choroby mitochondrialne związane są głównie z tkankami o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, czyli na układzie nerwowym oraz mięśniach szkieletowych. Choroby mitochondirialne przekazywane są z matki na potomstwo.

Połączenie DNA matki z DNA komórki jajowej dawczyni może uchronić potomstwo od tych chorób. W środowisku naukowym spekuluje się, że mitochondrium odgrywa rolę w procesie zapłodnienia i wspiera zdrowy rozwój ciąży, jednak nie ma na to jeszcze  konkretnych dowodów naukowych.

mitochondrium

Grafika: BBC

2.9 kg, chłopiec

Pacjentka, która skorzystała z zapłodnienia IVF  nową metodą to 32-letnia Greczynka, która miała za sobą cztery nieudane próby klasycznego zapłodnienia in vitro.  

Zdrowy chłopiec, który został poczęty dzięki nowej metodzie zapłodnienia pozaustrojowego urodził się we wtorek ważąc 2,9 kg. On i jego mama czują się dobrze.

Zobacz też: 5 zalet adopcji zarodka

Nieetyczna metoda?

Pojawiają się głosy sprzeciwu wobec mieszania DNA trzech osób w celu utworzenia zdrowego zarodka. Odwołują się one do kwestii ingerencji w proces dziedziczenia – naturalnie poczęte dziecko ma dwoje biologicznych rodziców.

Otwarty zostaje także temat informacji o tożsamości dawczyni, której DNA ma dziecko. Sprawa, podobnie jak w przypadku dawstwa komórek, sprowadza się do pytania o to, czy prawo dziecka do informacji o własnym pochodzeniu przeważa nad prawem do prywatności dawczyni materiału genetycznego.

Duża ingerencja w materiał genetyczny, która mam miejsce w tej metodzie, budzi też obawy związane z przyszłością medycyny reprodukcyjnej. Mianowicie kombinowanie materiału genetycznego kilku osób może, zdaniem niektórych, otwierać furtkę do dalszej ingerencji w materiał genetyczny człowieka również w innym celu niż realizacja prawa do posiadania potomstwa. Konsekwencje takich działań nie są możliwe do przewidzenia.

Źródło: BBC

 

 

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie dużo czyta, najchętniej z kotem na kolanach, jeździ na wrotkach i fotografuje.