Przejdź do treści

Dlaczego zarodek nie rozwija się prawidłowo?

zarodek nie rozwija się prawidłowo
fot. Fotolia

Zarówno w warunkach naturalnych, jak i w laboratorium zarodki rozwijają się do stadium, które rokuje ich dalszy rozwój. Co jednak w sytuacji, gdy zarodek nie rozwija się prawidłowo?

Zapisz się do newslettera

W dobrych laboratoriach zarodkom zapewnia się optymalne warunki do rozwoju – stałe warunki fizyczne, odpowiednią temperaturę, wilgotność, pH, czystość środowiska hodowlanego i wysokiej klasy pożywki.

W niektórych laboratoriach embriony hodowane są w embrioskopach, czyli inkubatorach umożliwiających stałe monitorowane rozwoju embrionów bez konieczności ich wyjmowania. Dzięki temu można uniknąć chwilowych, ale niekorzystnych dla nich zmian środowiska.

Podgląd umożliwia obserwację podziałów komórkowych, ocenę prawidłowości tych podziałów i osiągania kolejnych stadiów rozwojowych. Tym sposobem możliwa jest ocena potencjału rozwoju zarodka i przewidywanie jego dalszego wzrostu w macicy.

Zobacz także: Lepiej transferować zarodek mrożony czy świeży? Naukowcy już wiedzą!

Klasyfikacja zarodków

Przed mrożeniem i transferem zarodki podlegają klasyfikacji w zależności od wyglądu i etapu rozwoju w danym momencie. Klasyfikacja ta pozwala określić szanse na dalszy rozwój zarodka i ciąży.

Bywa, że część embrionów nie wypada dobrze w tej klasyfikacji. Z gorszej jakości zarodków szanse na uzyskanie ciąży są nieco niższe, jednak nadal istnieje prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka. Embriony mają bowiem mechanizmy, które do pewnego stopnia pozwalają im na samodzielną naprawę swoich struktur.

Zobacz także: Rozwój i transfer zarodka podczas in vitro – jak to wygląda krok po kroku? [WIDEO]

Zarodek nie rozwija się prawidłowo

Gdy zarodki nie rozwijają się prawidłowo, przyczyna może leżeć w jakości komórek jajowych lub plemnikach. Słabsza jakość żeńskich gamet żeńskich zauważalna jest przy niskiej rezerwie jajnikowej (AMH) i pogarsza się wraz z wiekiem kobiety, co może być związane ze zmniejszającą się liczbą mitochondriów. W takim przypadku pacjentce proponuje się zazwyczaj inne sposoby stymulacji hormonalnej.

Jeżeli w początkowej fazie rozwój zarodków był prawidłowy, ale zatrzymał się po trzeciej dobie i nie dochodzi do utworzenia blastocyst, wtedy przyczyn należy szukać w plemnikach i wyeliminować czynniki szkodliwe. Należy wyleczyć ewentualne stany zapalne, unikać przegrzewania jąder, wprowadzić zdrową dietę i zmienić styl życia.

W sytuacji braku poprawy stosuje się zaawansowane techniki laboratoryjne wspomagające plemniki. Rozwiązaniem może być skorzystanie z komórki jajowej dawczyni lub plemników dawcy.

Źródło: www.chbr.pl

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu internetowego In vitro online. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.